24.06.2018 - SSK Emekli

Zorunlu Gss Borçlarına Af


***ZORUNLU GSS BORÇLARINA AF ve YENİ GELİR TESTİ HAKKI

1.1.2012 günü başlayan Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında halen 3 milyondan fazla kişinin GSS prim borcu birikmiş durumdadır. Bunlardan 550 bin kadarı da gelir testine zamanında gitmediği için borçları aylık geliri 2 asgari ücretten fazlaymış gibi her ay 240 lira borç çıkarılmıştır. Torba Kanun ile öncelikle gelir testine zamanında girmediği için her 240 lira borç yazılan kişiler yeniden gelir testine tabi tutulacak ve çıkan sonuca göre geçmiş borçları yeniden hesaplanacak ve borç rakamı düşürülecek. Öte yandan GSS borçlularının ana paraları hariç olmak üzere gecikme zamları da yüzde 50 silinerek 36 taksitle ödeme hakkı getirilecek.

 

Not: SGK ve Çalışma Bakanlığı esasen tüm GSS borçlarını silip yeni bir milatla başlanmasını teklif etti ama Maliye Bakanlığının karşı çıkması üzerine borçların tamamen silinmesinden vazgeçildi.

 

***EMEKLİLİKTE YAŞ BEKLEYENLER HALA MASADA AMA TASARIYA GİREBİLİR

***EYT’lere GSS’den MUAFİYET GELİYOR

 

Kısa adları EYT olan emeklilikte yaş bekleyenlerin talepleri de Çalışma Bakanlığı’ndaki hazırlık masasında ama daha tasarıya girmediler. Bu grup sık sık eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyorlar ve şimdi de 14 Aralık 2013 günü Ankara’da bu kere tabutlu eylem yapacaklar. Eylemleri ve sesleri duyulursa bu grubun talepleri de Torba Kanuna girebilir. Fakat, EYT’lerin sesleri şimdilik GSS prim borçları konusunda duyuldu. Bu kişiler emeklilik gereken prim günü ile kadın ise 20, erkekse 25 yıllık süreyi doldurup da emeklilik için YAŞ’ı bekleyenler olup, işe girmek isteseler yaşlı, emekli olmak isteseler genç denilenler. İşe giremedikleri için de emeklilik yaşını beklerken, bir de Zorunlu GSS primi ödemekle karşı karşıya kalıyorlardı. Şimdi Torba Yasa Tasarısı ile GSS priminden kurtulacaklar.

 

***GENÇ YAŞTA EVLENECEKLER KREDİ

Üniversite mezunu ise 26, değil ise 24 yaşın altında olup da evlenmek isteyen çiftlere evlilik kredisi geliyor. Kredi miktarının 10 bin lira olması ve ilk yılı ödemesiz, 4 yıl vadeli, sıfır faizli olarak geri ödenmesi düşünülüyor. Çiftlerden biri yetim ise (SGK’dan yetim aylığı alıyorsa) ilk 2 yılı ödemesiz, 5 yıl vadeli olacak. Eğer ilk yıl içinde çocuk sahibi olurlarsa ödememe süresi bir yıl daha uzatılacak. İkinci çocukları da olursa ödeme süresi bir yıl daha ertelenecek.

 

***EVLİ-ÖĞRENCİYE KREDİ YERİNE BURS-YURT DA ÜCRETSİZ

Gerek evli olduktan sonra öğrenci olan gerekse de öğrenci iken evlenenlere yönelik olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile halen üniversitede öğrenci olup da evli olan aynı zamanda da öğrenim kredisi alıyor ise kredinin bursa çevrilmesi ve barındıkları yer yurt ise yurt parası alınmaması yönünde TASARIYA madde ekletti. Bu arada verilen bilgiye göre halen 194 bin evli öğrencinin kredi aldığı da belirtildi.

 

***10 milyonu aşkın emekliye maaşın yattığı bankalardan promosyon verilmesi 2014’e kaldı

 

6 milyon işçi ve 4 milyonu aşan memur-esnaf emeklisine tıpkı memurlara verildiği gibi maaşları ödeyen bankalara tarafında promosyon verilmesi çalışması maalesef 2013 yılında gerçekleşmedi. Bu konuda Bakan Çelik gerçekten çok uğraştı ama özellikle kamu bankalarının ayak diremesi ile sonuca ulaşılamadı. Şimdi bazı özel bankalar, promosyon benzeri uygulamalara başladılar ama bu Bakanlık koordinasyonu ile gerçekleşmiyor. 2014 yılına Bakanlık ile anlaşacak özel bankalar aracılığıyla tüm emeklilere promosyon getirileceği ümidimi yitirmedim ve tahminime göre bu rakam yıllık 400 lira kadar olacak gibi.

 

 

 

***2000 SONRASI EMEKLİLERE İNTİBAK

Esasen 2000 ve sonrasında emekli olanların gerçekten çok intibaka ihtiyaçları var bu konuyla ilgili de Çalışma Bakanlığı hazırlık çalışması yapmaktadır. Çalışmalar olumlu neticelenirse seçimden önce 2014 Ocak ayında bu kişilere de intibak gelebilecektir.

 

2000 sonrasına intibak daha çok lazım

 

Özellikle 2000 yılı sonrasında çalışması olup da 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların emekli aylıkları çok düşük hesaplanıyor. Zira, sistem sosyal güvenlik açığını kapatacağım diyerek çalıştıkça-prim ödedikçe daha az emekli aylığı hesaplama üzerine kurulmuş durumda…

 

 

***OMBUDSMAN RAPOR YAZDI

Kamu Denetçiliğine emekli vatandaşların başvurusu sonrasında Ombudsmanın yazdığı ve 2000 ve sonrası emekli olanların emekli aylıklarına intibak gerektiği hususu şu an Çalışma Bakanlığı’nda ve Bakanlık bir aylık cevap verme süresini önümüzdeki hafta tamamlayacak. Ya biz bu işi yasayla düzelteceğiz diyecek ya da düzeltmeyeceğiz diyecek. Ki 2014 Ocak ayında TBMM’de Torba Kanun içine İntibak zamlarının eklenmesi de mümkün. Ayrıca, 5510 sayılı Kanun’un çalıştıkça emekli aylıklarını düşüren sistemi de değiştirilirse o zaman bundan sonra emekli olacak olanlar için de intibak gereği doğmamış olur.

 

***EMEKLİ AYLIKLARI EN AZ 1200 LİRAYA ENDEKSLENMELİ

Şu anda emeklilik zamanı gelmiş ve 31.12.1999 gününden sonra hiç çalışması olmayan hayatı asgari ücretten geçmiş birisine sistem 1200 lira emekli aylığı hesaplamaktadır. Ancak, aynı kişi 2000 yılından sonra asgari ücret veya asgari ücrete yakın prim ödemeye-çalışmaya devam etmişse bu kere emekli aylığı 620 lira olarak hesaplanmaktadır. Bu sebeple Ombudsman tavsiyesi ile İntibak çıkacaksa eski yeni tüm emeklilerin en düşük emekli aylığı 1200 liraya endekslenmelidir.

 

***ASIL İNTİBAK 2008 ve SONRASINA LAZIM

Biliyorsunuz 31.12.1999 gününden önce emekli olmuş SSK emeklilerine tam olmasa da biraz intibak yapıldı ama Bağ-Kur emeklilerine intibak yapılmadığı gibi 2000 ve sonrasında emekli olanlarına da intibak yapılmadı. Asıl intibaka ihtiyaç 1.10.2008 gününden sonra emekli olanlar ile emekli olacak olanlara gerekiyor. Zira, 1.10.2008 gününden sonra SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında TABAN aylık uygulaması sabitlenmesi kaldırıldı ve her ay taban aylık 3 lira düşe düşe 620 liraya kadar düştü. Her ya düşmeye de devam edecek ve düşüş 350 liraya kadar devam edecek. Yani, bundan sonra emekli olacak olanlar daha düşük rakamlarla emekli olacaklar.

 

Kaynak:Ali Tezel/08.01.2013

Bir önceki yazımız olan Doğum Borçlanması 3'e Çıkıyor başlıklı makalemizde ali tezel ve Doğum Borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN