13.12.2018 - SSK Emekli

Ziraat Bankası  Bağkur  Emeklilik


Ziraat Bankası  Bağkur  Emeklilik:  Hükümet, bağkur  borcu olanlar  ve emekliliği gelenler   yeni bir fırsat kapısı açıldı , Bağ-Kur borcu olan esnaf Ziraat Bankası’ndan kredi kullanarak emekli olabilecek. Prim borcu olan esnaflar 48 ay vade ile kredi çekecek, taksitleri emekli maaşından kesilecek.

Kullanılan bu kredilerden komisyon alınmayacak  ve  borçlunun siciline bakılmayacak.  Mart ayında kesinleşecek olan bu kanun  , prim günü eksik olan ve bağkur borcu olan kişiler için bir fırsat. Eksik günleri yatırıp emekli olabilirsiniz

 

Daha Önce Bağkur Silinmiş İse ne yapılması gerekir:  Bildiğiniz üzere   Geçmiş yıllarda  Bir yılda fazla  bağkur borcu olanların istemeleri halinde Bağkur  günleri ve Bağkur borçları silinmişti. Bu durumda olanlar bağkura dilekçe yazıp bu günleri tekrar geri alabilecekler  ve bu tutarı 3 ay içinde  ödenmesi gerekmektedir.

 

Vergi veya Esnaf Sicil Kaydı Olup , Bağkur kaydı açılmamış olanların ne yapması gerekmektedir.  :  Her hangi bir esnaf odasına veya  vergi dairesi  kaydı olupda bağkur açılmamış kişiler  ekteki form ile ilgii esnaf odasına giderek esnaf kayıt ve terk tarihlerini  onaylatmaları gerekmektedir.  Esnaf sicil bu formu onayladıktan sonra  bağlı olduğunuz  sgk müdürlüğüne giderek borçlanma yapabilirsiniz.

 

BAGKUR-SİGORTALİLİK-BELGESİ

 

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. Suna dirisağlık dedi ki:

  Saygılar
  Ben 1987 yılnda bakura esnaf olarak girdim 1990 yılında bakuru kapattım tahmini 800 gün ödemem var.
  Tekrar 2006 yılında çiftçi bakuruna girdim bir ay ödemem var 2012 yılında ödeme yapamadıgım için bakuru dondurdum, 1957 doğumluyum şuan 61 yaşında bayanım.
  baypas kalp amaliyatım var ayrıca şeker raporum var. nezaman ve nasıl emekli olurum.
  Bize nasıl yardımcı olursunuz. SAYGILAR

 2. Hülya Korgal dedi ki:

  Ben 30/01/2007 bağkurluyum.01/12/1961.doğumluyum .ne zaman emekli olurum.194.günde sigortam var

 3. Haretina dedi ki:

  01 MAyıs 2018 de sigortalı oldum halen sigortalıyımve 22.06.1965 tarihinde doğdum yaşımı doldurduğumda sgk primi borçlanarak emekli olabilirmiyim

SORU SORUN