16.01.2019 - SSK Emekli

Zamanında Verilemeyen Süresi Geçen Aylık Prim Bildirgesi


Zamanında Verilemeyen Süresi Geçen Aylık Prim Bildirgesi 

Aylık Prim Ve Hizmet Belgeleri Süresi Geçirildikten Sonra SGK’ya Nasıl Gönderilir? Normal şartlarda SGK İşveren Uygulama Tebliğine göre aylık prim ve hizmet belgelerinin en geç belgenin ilişkin olduğu ayı takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda (internet üzerinden) SGK’ya gönderilmesi gerekmektedir. Ayın 23’ünün resmi tatile gelmesi halinde ise aylık prim ve hizmet belgelerinin resmi tatili izleyen ilk iş günü içinde verilmesi mümkün bulunmaktadır.

Süresi geçirildikten sonra düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgeleri internet üzerinden gönderilebilir mi?

Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmemesi halinde, süresi dışında düzenlenen belgelerin internet ortamında gönderilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu nedenle süresi dışında SGK’ya verilecek aylık prim ve hizmet belgelerinin kağıt ortamında düzenlenerek işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine elden verilmesi veya posta kanalıyla gönderilmesi gerekmektedir.

Düzenlenecek aylık hizmet belgesinin mahiyetine göre  asıl, ek ve iptal olduğu, belgenin ilişkin olduğu ay ve yıl, belgenin türü gösteren (01- Tüm sigorta kolları, 02- Sosyal güvenlik destek primi) yazılırarak kuruma verilmelidir.

Her düzenlenen ve yasal süresi geçirildikten sonra SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgeleri kurumca işlem görürmü?

SGK şüpeli durumlara binaen bazı uygulamalara gitmiştir.Bunun için yasal süresini takip eden ve 3 aylık süre içerisinde kuruma verilen belgelerle  ilgili bildirgeleri işleme almaktadır. Fakat bu demek değildir ki alınan evraklar için ileride bir inceleme veya denetim olmayacak bu hak saklı kalmak suretiyle ilgili bildirgeleri ve belgeleri olduğu gibi kabul etmekle ve işlem yapmaktadır ancak yasal süresini takip eden ve 3 aylık süreyi aşan   ek/iptal/asıl PRİM BİLDİRGELERENİNİ  SGK’nın Denetim ve Kontrol memurları fiilen yapılan denetim sonrası bu evraklar işleme alınmakta yani yapılan denetim sonunda verilen beyannamedeki mahiyete göre kişi çalışmaya başladığını ve ek olarak verilen aylık prim hizmet bidirgesinin doğru olduğu veya işten ayrıldığı halde unutulduğu dolayısıyla yapılan iptal bildirgenin gerçeği yansıttığı gibi durumlar tespit edildikten sonra işlem görecektir.

SÜRESİNDEN SONRA VERİLEN AYLIK PRİM BİLDİRGE CEZASI

Yasalı süresi geçtikten sonra verilen aylık prim hizmet bildirgeleri

1) Asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında, 2015 Temmuz Sonrası Maksimum 2.547,00 TL kişi başı ise 254,70 TL

2) Ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında, 2015 Temmuz Sonrası Maksimum 2.547,00 TL kişi başı ise 159,19 TL

İDARİ PARA CEZASI uygulanmaktadır.

Süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinden dolayı tahakkuk eden primler de yasal süresi içinde ödenmemiş olması nedeniyle, ayrıca tahakkuk eden primlerin de faiziyle birlikte ödenmesi gerekecektir.

Yasal süresi içinde SGK’ya verilmeyen ve işveren tarafından beyan edilmeyen aylık prim ve hizmet belgelerinin sigortalı işçinin yapmış olduğu şikayet veya SGK memurlarınca yapılan inceleme sorucu ortaya çıkması gibi durumlarda belgenin ek veya asıl olduğuna bakılmaksızın asgari ücretin 2 katı idari para cezası kesilir ve ilgili olduğu aydan tahakkuk eden tarihe kadar ayrıyeten gecikme zammı kesilecektir. Bu durumlara düşmemek için işverenlerin yanlış yaptık neyse bir şey olmaz daha sonra hallederiz gibi düşüncelere düşmemesi unutulma sonucunda veya daha sonra tespit edilen bir hata yapıldı ve fark edildi ise kendileri tarafından tekrar beyan edilmesi için daha iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN