20.08.2019 - SSK Emekli

YURTDIŞI BORÇLANMADA HANGİ ÜLKELER İLK İŞE GİRİŞ BAŞLANGIÇI SAYILIR


YURTDIŞI BORÇLANMADA HANGİ ÜLKELER İLK İŞE GİRİŞ BAŞLANGIÇI SAYILIR

Son düzenlemelerle birlikte 3201 sayılı Kanun ile ikili sözleşme yapılan ülkelerde ilk işe giriş tarihinin başlangıç sayılması ile ilgili davalarda önemli bir adım atılarak düzenlemeye yer verilmiştir.

2014/27 sayılı Genelge ile Konuya Açıklık getirilmiştir.

6552 sayılı Kanun ile Kanunun 5. maddesinin beşinci fıkrasına “Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir.” cümlesi eklenmiştir.

Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden;
1. Almanya,
2. Arnavutluk,
3. Avusturya,
4. Azerbaycan,
5. Belçika,
6. Bosna Hersek,
7. Çek Cumhuriyeti,
8. Fransa,
9. Gürcistan,
10. Hırvatistan,
11. Hollanda,
12. İsviçre,
13. Kanada,
14. Kebek,
15. KKTC,
16. Lüksemburg,
17. Makedonya,
18. Slovakya ile yapılan sosyal güvenlik sözleşmelerinde “akit Taraflardan birinin mevzuatına göre yardım hakkının kazanılması şartlarının tespitinde, diğer Taraf ülkedeki ilk işe başlama tarihi de dikkate alınır” hükmü veya bu anlamda benzer hükümler bulunmaktadır.

Kanunun ilgili maddesine eklenen hüküm gereğince sosyal güvenlik sözleşmesinde özel hüküm bulunan söz konusu 18 ülkedeki sigortalılık sürelerini borçlananların bu ülkelerdeki ilk işe başlama tarihi, Türkiye’de hiç çalışma yoksa ya da Türkiye’deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önce ise aylığa hak kazanıp kazanmadıklarının tespitinde Türkiye’de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecektir.

Bu düzenlemeye göre 5510 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Kanundan önceki sosyal güvenlik kanunlarında sigortalılık süresi şartını öngören uzun vade sigorta kollarından sağlanan hakların tespitinde sosyal güvenlik sözleşmesinde özel hüküm bulunan akit ülkedeki çalışılmaya başlanılan tarih Türkiye’de işe giriş tarihi olarak esas alınacaktır.

Sosyal güvenlik sözleşmesinde özel hüküm bulunan 18 ülkedeki sigortalılık sürelerini borçlananların, bu ülkelerin hizmet cetvellerinde sigortalılık süresi olarak bildirdiği
1. İşsizlik ödeneği,
2. Hastalık ödeneği,
3. İntibak parası,
4. Sigortadan muaf cüzi çalışma,
5. Çocuk yetiştirme süreleri,
6. Bakım süreleri,
7. Borçlanma yoluyla ödenen primlere ait süreler,
8. İsteğe bağlı prim ödeme süreleri ve benzeri sürelerin başlangıç tarihleri de ilk işe girişin tespitinde dikkate alınacaktır.

PRİM İADESİ ALINAN SÜRELER
Almanya’dan prim iadesi alınan süreler ile İsviçre’den prim transferi yapıldıktan sonra borçlanılan sürelerdeki çalışmaya başlanılan tarih ülkemizde ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecektir.
Söz konusu 18 ülkedeki sigortalılık sürelerini borçlanarak aylık talebinde bulunanların ilk işe giriş tarihinin tespitinde, borçlanma için SGK’na  ibraz edilen belgelerdeki başlangıç tarihi esas alınacaktır.

**
SİZDEN GELEN SORULARA CEVAP VERİLECEKTİR

07/07/1966 doğumluyum. İlk defa 01/02/1986 yılında askerden önce sigortalı oldum.3000 Gün ödenen primim var .Ne zaman emekli olurum?Mahmut

23/11/1986 öncesi SSK olan erkek sigortalı 25 yıl 49 yaş 5300 gün ile emekli olur.Sizde 2300 gün prim öderseniz emekli olursunuz yada 60 yaşında 600 gün prim ödeyerek emekli olma hakkınız var.

**
1970 doğumluyum ilk defa 1978 yılında yani 8 yaşında reklam filminde oynadım SSK yapıldı.
2000 gün kadar prim sürem olmasına rağmen ihmalkarlık ve sosyal güvenlik alanında bilinçli olmadığımdan emekli olamadım.
3 çocuk doğumum var.Sigorta primi ödemediğim dönemlere göre ne zaman emekli olurum?Ayşegül

5000 gün tamamladığında hemen emekli olursunuz.3 çocuk için borçlanma yapmanız halinde 6 yıl sigortalılık süresi olan 2160 gün +2000 gün=4160 gün yapar,840 gün kadar prim ödemeniz halinde emekli olursunuz.

50 yaşında 3600 gün ile emekli olma hakkında var.
**
Sayın Okurlarım sizden gelen sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.
Sorularınızın cevaplar sitemizde yayınlanacaktır.
Kişilere özel olarak ayrıcana cevap yazılmayacaktır.
Emekli maaşı hesaplama işlemleri sitemizde yapıldığından bu taleplerinize kesinlikle cevap verilmeyecektir.
Kurumları ve kişileri hedef alan,karalayan sorularınızı sitemiz yöneticisinin kuralı gereğince red olacaktır.
Ali Tezel com. Sitesinin belirlediği kuralına uymayan sorular değerlendirilmeyecektir.

KADIN:
ERKEK:
DOĞUM TARİHİNİZ:
İLK SİGORTALILIK TARİHİ:(STAJYERLİK Mİ OLUP OLMADIĞINI BELİRTMENİZ/01.04.1981 ÖNCE İSE 18 YAŞ ÖNCE SİGORTALILIK DURUMUNUZ BELİRTMENİZDE FAYDA VAR) SSK ÖDENEN PRİM GÜN SAYISI/BAĞ-KUR ÖDENEN PRİM SAYISI/EMEKLİ SANDIĞI ÖDENEN PRİM SAYISI/ODA VE BORSALARA ÖDENEN PRİM GÜN SAYISI:
VARSA ÖZÜR ORANINIZ :
VARSA MALULUK ORANINIZ :
HİZMET BOÇLANMALARINIZ :
SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDA GEÇEN HİZMET SÜRELERİNİZ :
FİİLİ HİZMETE TABİİ ÇALIŞMA VAR MI? :
MADEN İŞ KOLUNDA ÇALIŞTINIZ MI? :
ERKEN YAŞLANMA RAPORU ALDINIZ MI? :
TÜRKİYE İLE SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ OLAN ÜLKELERDE ÇALIŞMANIZ VAR MI?:BİRLEŞTİRME YAPACAK MISINIZ?:
NOT(:SİGORTALILIK DA ÇAKIŞAN SÜRELER KURALLARA GÖRE DİKKATE ALINIR.)

Sorularınız için mail adresi:vedat.uzman@gmail.com

 

Kaynak:Vedat İkili/13.11.2014

Bir önceki yazımız olan YAŞ ŞARTI İLE EMEKLİLİKTE HANGİSİ AVANTAJLI başlıklı makalemizde vedat ikili ve yaştan emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 15 SORU
 1. Harun dedi ki:

  Merhaba ben 83 dogumluyum turkiyede hic bir zaman ssk veya bagkurum olmadi ilk kez yurt disinda 2002 basindan beri finlandiyadan sigortaliyim emekliligim veya borclanmam nasil olur

  1. erol cengiz dedi ki:

   erkekler için 60 yaş 7200 gün ve 25 yıllık sigortalılık

 2. davut okka dedi ki:

  eşim azarbeycanda uzun yıllar 1985de sigortalı şalıştı kendi azari biryıla yakın türkiyede benimle evli türk göç idaresinden ikiyıllık oturum aldık ikiyıl sonra biryıldaha alcaz sonra emekli olurmu burda çalışmıyo otuzyıla yakın orda çalışmış 1966 dogumlu almaz aliyeva

  1. erol cengiz dedi ki:

   1985 tarihli işe girişine göre 5225 günlük borçlanma yapıp öderse hemen emekli azerbeycandan hizmet belgesi alacak

 3. erdem dedi ki:

  iyi gunler ben 75 dogumluyum ve 1990 dan beri aile birlesiminden geldigim fransada yasiyorum ilk ise girisim 1 mart 1993 ve turkiyede sadece eylul 2015 de 30 gunluk sigortali calismisligim var emeklilik icin ne kadar odemem lazim ve kac yasinda emekli olurum? tesekkurler

1 2 3 5
SORU SORUN