21.07.2019 - SSK Emekli

Yurtdışı Borçlanma İşlemleri


Yurtdışı Borçlanma İşlemleri

Borçlanmanın şartları

Yurtdışı borçlanmasından yararlanabilmek için aşağıda açıklandığı şekilde;

a)   Türk vatandaşı olmak,

b)   Belirli nitelikte yurtdışı süreleri bulunmak,

c)   Hizmetleri belgelendirmek,

d)   Yazılı istekte bulunmak,

şartları aranacaktır.

Burada borçlanılacak süreler ,çalışma süreleri ,işsizlik süreleri ,ev kadını olarak geçen süreleri borçlanma hakları bulunmaktadır.

Yazılı İstekte Bulunacaktır.

Yurtdışında geçen çalışma veya ev kadınlığı sürelerinin borçlandırılmasına ilişkin yazılı talep, örneği Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi”nin usulüne göre doldurulup imzalandıktan sonra doğrudan ya da posta yolu ile SGK’unun ilgili ünitesine ulaştırılması ile yapılacaktır.

Kurum tarafından gönderilen borç ödeme tebligatının 3 ay içinde ödenmesi gerekiyor.

Borçlanmalar Hangi Statüye Göre Değerlendiriliyor:

Yurtdışında 08.05.2008 tarihinden önce veya sonra geçen hizmet sürelerini bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunanların borçlanma talep tarihinden önce Türkiye’de son defa;

a) Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri SGK’ca,

b) 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesine tabi sandıklardan birine tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri ise ilgili sandıkça,

sonuçlandırılır.

Son defa sigortalının çalışmaları SSK,Bağ-Kur,Tarım SSK, Tarım Bağ-Kur ve Emekli Sandığında geçmiş olmasına göre borçlanma işlemleri SGK yürütülecektir.

 

Borçlanma Miktarında Formül:

Borçlanma Tutarı = Seçilen Bir Günlük Prime Esas Kazanç x Borçlanma Gün Sayısı x % 32 olacaktır

Emekli Aylığı Almak İçin Aranan Şartlar:

‘’Borcun tamamının ödenmesi” ibaresinin mutlak anlamında kullanılarak, aylık bağlanması için tebliğ edilen borcun tamamının ödenmesi şartının aranmasına imkân bulunmamaktadır. Bu durumda, aylığa hak kazanmaya yetecek prim gün sayısına isabet eden miktarda ödeme yapılması, bu şartın yerine getirilmesinde yeterli olacaktır. Aylık bağlamaya yetecek prim gün sayısı kadar ödeme yapmayanlara aylık bağlanmayacaktır.

Yurtdışında geçen sürelerini borçlandıktan sonra tahsis talebinde bulunanlardan başvuru sırasında “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi”, “3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi”  ve yurtdışında çalıştıkları işten ayrıldıklarını, yurtdışında ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneğinin sona erdiğini gösterir bir “hizmet belgesi” alınacaktır.

YOKLAMA BELGESİ:

Kanuna göre malullük ve yaşlılık aylığı bağlanıp altı aydan daha uzun süre yurtdışında bulunmuş olanlar, yurtdışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri, “3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi” ile birlikte altı aylık sürenin dolduğu tarihten sonra üç ay içinde SGK söz konusu aylığı bağlayan ilgili ünitesine vereceklerdir.

Yurtdışında bulunulan altı aylık sürede çalışmayan ve ikamete dayalı sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almayanlardan durumlarını 3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi ile Kuruma bildirenler için ayrıca bir belge istenmeyecektir.

AYLIK KESİLME ESASI:

Yurtdışı sürelerine göre bağlanan aylıklar, yurtdışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışmaya, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almaya başlanılan tarihten itibaren kesilmektedir.

Bu kriterleri değerlendirerek bu işlemleri bilen SGMüşavirlerinden özellikle avukatlık hizmetini bünyesinde bulunduranları tercih etmeniz gerekir.

Usulüne uygun iş ve işlemlerinizi takip eden müşavirlerden yardım almanızı öneriyorum.

**

Kaynak:Vedat İkili/04.10.2013

Bir önceki yazımız olan SSK'da 18’den önce olsa da işe giriş geçerlidir başlıklı makalemizde 18 yaş sigorta ve ali tezel hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. anonim dedi ki:

  7.8.1971 dogumluyum emekli olmak isiyorum ne kadar para yatiracam bilmiyom parayi yatirdigim zaman hemen emekli olabilirmiyim ne kadar beklemem gerekiyo fransada yasiyorum ev hanimiyim emeklilik icin basvuracam hangi kagitlari almam gerekiyo simdiden tesekurler

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   ilk işe giriş tarihinizi yazabilirseniz sorunuza net bir cevap verebiliriz.

 2. Mustafa Yucel dedi ki:

  Merhaba 2003 yazinda work and travel programi ile 3 ay amerikada resmi olarak calistim. Amerikada Sosyal Guvenlik numaram var. 2005 yili haziran ayinda universite bitirdikten sonra Turkiyede sigortam basladi. Sorum 3 aylik calismami sigorta baslangicim yapabilir miyim?

SORU SORUN