24.08.2019 - SSK Emekli

Yurt Dışı Borçlanmalarında İlk İşe Giriş Tarihi


Yurt Dışı Borçlanmalarında İlk İşe Giriş Tarihi:  Sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülkelerdeki hizmetlerini, 3201 sayılı Kanuna göre borçlananların, sözleşme yapılan ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak dikkate alınmaz. Ancak, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce âkit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların âkit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir.


İlk defa çalışmaya başlanılan tarihin Türkiye’de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edildiği akit ülkeler listesi:

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa,  Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İsviçre, Kanada, Kebek, K.K.T.C. , Lüksemburg, Makedonya, Slovakya, Kore, İtalya.


Başvuru sahibince Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi  borçlanmak istenilen süre belirtilmişse belirtilen süre, belirtilmemiş ise ispatlayıcı belgelerde kayıtlı bulunan tarihler arasındaki son tarihten geriye doğru olmak üzere borçlanmak istediği gün sayısı esas alınacak olup, bu tespitte 1 yıl 360 gün, 1 ay 30 gün üzerinden hesaplanır.

Sosyal  Güvenlik  Kanunlarına  tabi  hizmetleri  olanların,  borçlandıkları  gün    sayısı, prim  ödeme  gün  sayıları veya  hizmetlerine   eklenir. Sigortalılığın  başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

Aynı şekilde Türkiye’de sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi hizmeti bulunmayan istek sahiplerinin sigortalılıklarının başlangıç tarihi de, borçlarını tamamen ödedikleri tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülmek suretiyle tespit edilir. Birden fazla yurtdışı hizmet borçlanması yapılması durumunda da sigortalılık süresi başlangıcı borcun en son ödendiği tarihten borçlanılan toplam gün sayısı kadar geriye götürülerek belirlenir.

 

 

Yurtdışı hizmet borçlanmasına ait sürelerin 5510 sayılı Kanuna göre hangi sigortalılık haline göre geçmiş sayılacağının belirlenmesinde; Türkiye’de sigortalılık varsa borçlanma talep tarihindeki en son sigortalılık haline göre, sigortalılık yoksa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) yani BAĞKUR bendi kapsamında geçmiş hizmet süresi olarak kabul edilir.

Borçlanmanın geçerli olabilmesi için tahakkuk ettirilen borç tutarının tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içerisinde ödenmesi gerekir, bu süre içerisinde ödeme yapmayanların yeniden başvuru yapması gerekir.

Borçlanma Hesaplama

Bir önceki yazımız olan Hizmet Borçlanmalarının Emeklilik Hesabına Etkisi başlıklı makalemizde hizmet borçlanması, hizmet borçlanması nedir ve hizmet borçlanması sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 18 SORU
 1. derya alkas dedi ki:

  Merhaba,
  2004 yilindan beri degisik ülke ve sehirlerde olmak üzere Avrupa`da yasiyorum.Yurtdisi emeklilik islemlerimi baslatip borclanmak istiyorum.Ilk olarak hangi evraklari hazirlayip konsolosluga basvurmam gerekir? Bilgilendirirseniz sevinirim
  Saygilar

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   Yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması için bunların borçlanma başvuru sırasında belgelendirilmesi zorunludur. Yurtdışı hizmet borçlanması başvurularında Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi ekinde yurtdışı çalışmalarını gösterir durumlarına uygun hizmet belgelerinden biri alınır.Yurt dışında geçen hizmet bilgilerinizi gösterir belge ile türkiyede sgk kurumuna başvuru yapmanız gerekmektedir.
   https://www.sskemekli.com/yurt-disi-borclanmalarinda-ilk-ise-giris-tarihi.html

 2. Necla dedi ki:

  Merhaba,
  22.04.1975 dogumluyum. 01.08.1990 da aile birlsimi ile almanyaya geldim.Mayis 2002 den itibaren sadece alman vatandasi ve mavi kart sahibiyim. 03.07.1991, 08.10.1994 ve 11.12.2004 dogumlu üc cocuk annesiyim. Ekim 2013 de 10 SGK ya 10 günlük prim ödedim. SGK ya yurt disi borclanmasi yapabilirmiyim? Bu durumda 18 yasi ve 2002 yili (Alman vatandasligina gecis ) tarihi arasi 9 yildir. 2004 dogumlu cocuk icin cocuk bakim süresi borclanma süresine de dahil edilebilinirmi. Buna göre yurtdisi borclanma yapabilirmiyim? Borclanma icin ödenecek miktar nekadardir? Mümkün olursa en erken ne zaman emekli olabilirim?
  Bu konuda anlasilir sekilde beni aydinlatirsaniz memnun olurum.
  Selamlar

 3. ibrahim aydin dedi ki:

  BEN BELCIKA KALIYORUM(erkek) 52 YASINDAYIM BURDA ILK SIGORTA GIRISIM 1990 ne kadar oderim acaba

  1. B.Aslihan Ayaydın dedi ki:

   65 yaşındayım. 1.8.1978 de Türkiyede 3 ay için SSK lı oldum. Daha sonra 1.1.1985 de İsviçre’de işe girdim. aralıksız çalışarak 31.1 2017 de İsviçre’de emekli oldum. Çifte emeklilik başvurusunda asgari veya azami hangi süreleri borçlanmam benim için iyi olur.
   Teşekkürler

1 2 3 6
SORU SORUN