22.10.2018 - SSK Emekli

Yüksek (3000 liraya kadar) dul ve yetim aylığı alabilirsiniz


Yüksek (3000 liraya kadar) dul ve yetim aylığı alabilirsiniz

Mevzuatımız gereğince SSK’lı birisi vefat ederse 5 yıllık sigortalılık süresi ve en az 900 gün şartı aranız, Bağ-Kur’lu veya memur vefat ederse 1800 günlük prim ödeme şartı aranır. 1.10.2008 gününden önce vefat etmiş SSK’lılara 5 yıl veya 900 gün için borçlanma hakkını SGK tanımaz ama 1800 gün için borçlanma hakkı tanır. Eksik süreleri yüksek rakamlardan borçlanırsanız yüksek dul-yetim aylığı alırsınız…

Berlin’deyim ve yolda tanıyanlar çevirip soru soruyor. En çok da eşleri Almanya’da vefat etmiş olanlardan soru geliyor? Ayşe Mitoğlu, yıllar önce Almanya’ya gelmiş ve eşi geçen sene vefat etmiş, diyor ki, eşimin Türkiye’de hiç sigortası yoktu bana Türkiye dul aylığı bağlar mı?

***GURBETÇİNİN TÜRKİYE’DE SİGORTASI YOKSA DA OLUR?

Tabi ki olur dedim hatta istersen ayda 3000 liraya yakın dul aylığın da olur deyince şaşırdı. Anlatayım dedim, geçen sene vefat eden eşin için SGK’ya (Bağ-Kur kısmına) 1800 günlük yurtdışı borçlanması yap, sen dul aylığı alırsın varsa çocuklarınız da yetim aylığı alırlar. 1800 günlük yurtdışı borçlanması için ödeyeceğin günlük rakamı sen seçersin ve seçtiğin rakama göre de alacağın dul-yetim aylığının miktarını da sen belirlersin. Mesela, günlüğü en düşük rakamdan yani 12.10 lirayı tercih edersen, 1800 gün için 21,780 lira ödersin ve yaklaşık 500 lira dul aylığın olur, dilersen iki katını seçersen 1000 lira dul aylığın olur, en yüksek seçebileceğin 6,5 katını seçersen de SGK’ya 141570 lira ödersin ve 3000 liraya yakın dul aylığın olur. Bir de şöyle düşün en yüksek rakamı seçip, 141570 ödersen, ayda 3000 lira dul aylığı ile ödediğin parayı 40 ayda geri alırsın. Ha bu arada unutmayalım sadece kadınlar değil eşlerini kaybetmiş erkekler de aynı işlemi yapıp 3000 lira dul aylığı alabilirler.

***TÜRKİYE’DE SİGORTASI OLANLAR DA YAPABİLİR

Benzer olayı Türkiye’de olanlar da yapabilirler. Gerek kadın vefat etmişse analık-doğum borçlanması, halıcılık borçlanması, halk eğitimi usta öğretici borçlanması gerek erkek vefat etmişse askerlik borçlanması, 30 günden eksik ayları 30 güne tamamlama borçlanması ile hem gerek 900 günü gerekse de 1800 günü tamamlamak adına veya aslında 900 veya 1800 günü olsa bile daha yüksek dul ve yetim aylığı almak adına bir miktar daha yüksek rakamlardan borçlanmak adına yapabilirler.

***GURBETTE SAHTE UZMAN VE AVUKATLAR TÜREMİŞ

Berlin, Köln, Münih izlenimlerim sırasında gördüğüm başka bir şey de gurbetçilerin Türkiye’den emekliliği konusunda önüne gelen uzman veya sosyal güvenlik konusunda uzman avukat olmuş. Bilgilerini ölçmek için soruyorum bildikleri pek bir şey de yok. Sadece form doldurabilirler ama o formda nereye ne yazarsa sonucu nedir haberleri yok. Gördüğüm Türkiye’den borçlanarak emekli gurbetçilere de acıdım, çok para verip az emekli aylığı alıyorlar.

ALMANYA=KURAL

Almanya’da almanlar ile diğer ülke vatandaşlarını anında ayırabiliyorsunuz yok yok tiplerine bakarak değil, hareket ve olaylar karşısındaki tepkilerine bakarak yapabiliyorsunuz. Mesela, koca bir yolda hiç araba olmadığı halde kırmızı ışıkta yeşili bekleyenler varsa Alman’dır, yol zaten boş neden bekleyeceğim ki diyenler de genelde bizdendir. Bir olaya ise şaştım sabrım taştı, düşünün orman içinde dar bir yol ve kavşak falan da olmadığı halde tenha yola kırmızı ışık koymuşlar. Bisikletli bir genç yanan kırmızı ışığı 12 dakika bekleyebiliyor, sormuyor bu ışığın burada ne işi var, neden gereksizce 12 dakika kırmızı ışık yanıyor, neden bekliyorum? Ben çocuğu seyrederken sıkıldım, gidip o ışığı kırasım geldi ama O’nun aklına gelmediğini de görüyorum. Benzer bir şekilde, anlatılan bir hikaye de var. Rus liderlerden birisi, Almanları tanımlamak için demiş ki, biz şimdi bu Almanlara gidin tren garını basın, eylem yapın desek inanın hepsi bilet alıp gara girerler. Hakikaten tam uymuş, her şey kural ama kuralı koyanlar ayrı ama uyanlar hiç sorgulamıyorlar.

Kaynak:Ali Tezel/26.09.2014

Bir önceki yazımız olan Torba Yasadan İç Acıtan Gerçek Müjdeler başlıklı makalemizde maden çalışanları, maden çalışanların emeklililiği ve maden emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 12 SORU
 1. Sevim Oner dedi ki:

  Ben gurbetciyim, Avustraly’yada yasiyorum , ve benim Turkiyeden emekli numaram var, 2008 de kesin donus yaptigimda bir sirkette 2 yil calistim. Sonrasi geri Avistralya’ya dondum, 2010 da ogretmenlik yapmaya basladim (asil meslegim), su anda calismaktayim.

  Benim sorum su, onceki SSK numaram, normal isci olarak idi. Ben Turkiyeden emeklilik basvurusu yapmak istiyorum, fakat ogretmen olarak.

  Dogum 1972, ve bayanim, bu konuda kimden dogru bilgi alabilirim.

  Tesekkurler.

  Sevim Oner, Avustralya.

  1. admin dedi ki:

   Öğretmen olarak emkelilik başvurusu diye bir başvuru yok , hangi kurumdan primleriniz ödendi ise veya nereden borçlandı iseniz oradan emekli olabilirisniz. Türkiye 2 yıl çalıştı iseniz kalan primlerinizi ödeyip ssk dan emekli olabilirsiniz.

 2. RUKİYE dedi ki:

  BANA VE DUL KIZIMA EŞİM ÖLDÜKTEN SONRA EMEKLİ MAAŞI SSK DAN BAĞLANDI İŞİM 2008 DEN SONRA ÖLDÜ.BABAMDA 2008 DEN SONRA ÖLDÜ 1900 GÜN SİGORTASI VAR BEN BABAMDAN DOLAYI AYLIK ALABİLİRMİYİM.ALIRSAM EŞİMİNKİ KESİLİRMİ.TERCİH YAPACAK OLSAM BEN BABAMINKİNİ TERCİH EDEBİLİRMİYİM, EDERSEMDE KIZIMIN BABASINDAN ALDIĞI AYLIK DEVAM EDERMİ.YANİ BEN BABAMDAN KIZIMDA İŞEMDEN AYLIK ALABİLİRMİ.ALABİLMEMİZ HALİNDE AYLIK BAĞLANMA ORANLARI BENİM VE KIZIMIN NASIL OLUR.ALABİLİRSEK NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKLİ.TEŞEKKÜRLER…

 3. Nurhayat keskin dedi ki:

  Benim eşim 2yıl önce vefat etti bana ve oğluma ölüm aylığı bağlandı eşim 5029 gün ödenmiş pirimi var bana bağlanan ölüm aylığı 545tl oğluma bağlanan 245 tl bu ölüm aylığını neye göre hesaplıyolar bilgilendirirseniz memunun olurum hayırlı akşamlar.

  1. Nurhayat keskin dedi ki:

   Benim eşim 2yıl önce vefat etti bana ve oğluma ölüm aylığı bağlandı eşim 5029 gün ödenmiş pirimi var bana bağlanan ölüm aylığı 545tl oğluma bağlanan 245 tl bu ölüm aylığını neye göre hesaplıyolar bilgilendirirseniz memunun olurum hayırlı akşamlar.

SORU SORUN