21.07.2019 - SSK Emekli

Yanlış Borçlanma Yurtdışı Borçlanmasında Başlangıç Davasını Kaybettirir


Yanlış Borçlanma Yurtdışı Borçlanmasında Başlangıç Davasını Kaybettirir
Sosyal güvenliğin ekmek kadar su kadar önemli bir yaşam unsuru olduğu bugün büyük ölçüde anlaşıldı. İnsanımız artık geleceğini düşünerek arayışlara giriyor, hatta bireysel emeklilik gibi bizce fantezilere bile yöneliyor. Fakat eksik ve çok önemli bir şey var ve o eksiklik iki nedene dayanıyor. İlki mevzuatımızın karmaşıklığı nedeniyle flu bir ortamın bulunması, ikincisi de işte bu bulanıklığın da tetiklemesiyle gerçek ve en doğru bilgiye ulaşma bakımından bir takım sıkıntılar yaşıyor.
Bu sıkıntının da en büyük nedeni henüz vatandaşımızda danışma kültürünün, bilgiye saygı kültürünün tam olarak genelleşememiş olması. Bunun sonucunda ihtiyacın farkındalığını yakalayamamış durumda bulunuyor ve elbette büyük zararlara uğruyor.

Türkiye’de sigorta başlangıcı olmadan yurtdışında sözleşmeli bir ülkede çalışmaya başlayanların ileride Türkiye’de emekli olmak istemesinde bu başlangıcın sayılması gurbetçiyi daha az gün borçlanarak daha iyi maaşla emekli olmasının yolunu yasaya dayalı olarak açıyor.

Bu köşenin ve sitenin (www.alitezel.com ve bu siteden alıntı yapan diğer sitelerin) okurları, sosyal güvenlik ve iş hukuku konularında gelişmeleri en doğru ve en yakın biçimde gelişmeleri yakalayabiliyorlar. Örneğin belli başlı sözleşmeli ülkelerdeki yurtdışı çalışma başlangıcının Türkiye’de de çalışma başlangıcı sayılması bakımından sözleşmelere rağmen maalesef dava gerekiyor.

Bunu yıllar önce duyurmuştuk, bizi dinleyip dava açanlar kazandılar. Dışarıdan taklit edenler oldu, kimi başarılı kimi başarısız. İşte bunun nedeni de danışmaya ve bilgiye değer vermemek olmakta maalesef.

Bu sözleşmeli ülke Almanya, Fransa, Hollanda gibi belli başlı bir ülke bile olsa her yurtdışı çalışma başlangıç davası kazanılamıyor. Zira sırf dava açmak değil, öncesinin de önemi bulunuyor. Yurtdışı borçlanmasının da açılacak başlangıç davasına uygun olması gerekiyor.

Bunun için de gerçek bir bilene danışmak gerekiyor.
Aksi durum fiyaskoyla sonuçlanıyor.

Örneğin Yargıtay 10. Hukuk Dairesinin 2013/1216 Esas ve 2013/2840 Karar nolu 21.02.2013 tarihli kararında “Dava, borçlanma istemini reddeden kurum işleminin iptali ile Alman Rant Sigortasına giriş tarihi olan 26.09.1978 tarihinin, Türkiye’de sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğinin tespiti istemlerine ilişkindir. Mahkemenin, henüz yapılmış bir borçlanma işlemi bulunmadan, sigorta başlangıcına ilişkin kabulü eksik inceleme ve araştırmaya dayalıdır. Bir kimsenin Türk sigortasına girmeden önce, Alman rant sigortasına girmiş bulunması halinde, rant sigortasına giriş tarihinin, Türk sigortasına giriş tarihi olarak kabul edileceğini uluslararası sözleşmede öngörmüştür.Ancak, iki ülke arasındaki bu sözleşme hükmünün uygulanabilmesi; davacı tarafa yöntemine uygun şekilde verilecek mehille, Alman Rant sigortasına giriş tarihini içerecek şekilde yurt dışı borçlanmasının usulünce yapılmasının sağlanması halinde mümkün olup, bu husus gözetilmeksizin, yazılı şekilde sigorta başlangıcına hükmedilmesi isabetli görülmemiştir.” denilerek bu gerçeğe işaret ediliyor.
Bu bakımdan herkes ile ilgisi kuşkusuz olan sosyal güvenlik ile olarak diyoruz ki işin erbabına danışmadan adım atmayın, dahası emekliliğinizi planlayın. Aksi halde yukarıdaki örnekteki gibi önemli bir adımı atlar ve haklı çıkmanız yüzde 99,9 olan bir olayda dava masrafları da üzerinize kalacak şekilde büyük hüsrana uğrarsınız.
Soru: 01.02.1986’da matbaada çalışmaya başladım. 1997’nin Haziran ayına kadar da yine matbaalarda çalıştım. 29.10.1997 tarihinden bugüne kadarda bir özel bankada çalışıyorum. 8400 iş gününü tamamladım. Ben bu matbaada çalıştığım zamanlardan acaba yıpranma indirimi kazanabilir miyim? Bunu dava açarak mı yapacağım ve davayı nereye açacağım? A.ALTAN


Cevap: Matbaa çalışanlarının 506 sayılı Kanundan kaynaklanan ilave sigortalılık süresi (yıpranma) vardır. Bu günler hem sigortalılık süresini dörtte bir oranında geri çekerek ve tespit edilen yaştan düşülerek SSK’lılıktan emeklilik tarihinizi iki yönlü olarak öne çekerler.

Ancak bunun için matbaa çalışmalarınızın primlerinin buna göre yatması ve bildiriminin buna göre yapılması gerekmektedir. Eğer işveren yahut işverenleriniz bildirimi buna göre yapmamışsa onları ve SGK’yı iş mahkemesinde dava ederek bu haktan faydalanabilirsiniz. Özel banka sandıkları da 506 sayılı yasa kapsamında olduğundan özel bankadan emeklilikte de bu haklardan yararlanacaksınız. Doğum tarihinizi ve ne kadar gün matbaa çalışmanızın bulunduğunu belirtmediğinizden tam emeklilik tarihi hesabınızı yapamıyorum.

 

Kaynak: Şevket Tezel/18.07.2013

 

Bir önceki yazımız olan İşten Ayrılmayan İşçiye Kullanmadığı Yıllık İzin Paraları Ödenmez başlıklı makalemizde vedat ikili ve yıllık izin süreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 6 SORU
 1. Selahattin Öztekin dedi ki:

  Merhaba,
  ben 2015 aralik ta yurtdici emeklilik icin 5150 gün borclanarak Sgk Basvuru yaptim.
  Yalniz tarih belirtmegim icin bana 903 TL maas baglandi.Benim benimle basvuru yapanlar 1500 TL üstü maas aliyorlar.itiraz hakkim varmidir.
  Bu arada bildireyim,maasimi hala cekmedim.Veyahut intibak icin basvuru yapanilirmiyin?
  Yardimci olursaniz sevinirim.
  Selamlar.

 2. Selahattin Öztekin dedi ki:

  Merhaba,
  ben 2015 aralik ta yurtdici emeklilik icin 5150 gün borclanarak Sgk Basvuru yaptim.
  Yalniz tarih belirtmegim icin bana 903 TL maas baglandi. benimle basvuru yapanlar 1500 TL üstü maas aliyorlar.itiraz hakkim varmidir.
  Bu arada bildireyim,maasimi hala cekmedim.Veyahut intibak icin basvuru yapabilirmiyin?
  Yardimci olursaniz sevinirim.
  Selamlar.

 3. Selman Er dedi ki:

  Merhaba, ben 54 yasindayim ve 5600 gün borclanarak SgK Basvuru yaptim .Yalniz borclanma tarihini yazmamistim SgK kendine göre 2000 yilindan 2016 kadar süreleri hesaplamis ve bana 1390 Tl aylik baglandi .Benimle basvuran arkadasim avukat araciligla yaptigi icin ona 1780 aylik baglandi .Itiraz hakkim varmi ne yapmam lazim .Suan daha calismaktayim ve daha maas almadim .Borclanmayi mayis 2017 de yapmistim.

  Bana Yardimci olursaniz cok memnun olurum.
  Saygilarimla

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   eğer bağlanan maaşı çekmediyseniz sgk ya başvurup borçlanmayı iptal edip yeniden borçlanma için başvurabilirsiniz.
   Maaşı çektiyseniz yapacak hiç bir şey yok

SORU SORUN