22.10.2018 - SSK Emekli

Yabancı Uyruklu Kişilerin Türkiye’de Sigortalılık İşlemleri Sigortalılık İşlemleri


Yabancı Uyruklu Kişilerin Türkiye’de Sigortalılık İşlemleri Sigortalılık İşlemleri 

İşverenler firmalarında istihdam etmek üzere işe aldıkları yabancı uyruklu çalışanların SGK bildirimlerinin ne şekilde yapılıp yapılmayacağı, hangi yabancı uyrukluların bildirime gerek olmak sızın çalıştırılacağı konusunda epeyce bilgiye ihtiyaç duymaktadırlar.Bu konu ile aşağıda başlıklar halinde vermeye çahıştığımız uygulamalar mevcuttur. 

YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI KAÇ AY SÜRE İLE SİGORTASIZ İŞLEM GÖREBİLİR.

Sözleşmesiz Ülkelerden Gelenler Üç Ay Sigortasız Çalışma:

Geçici görevli olarak Türkiye’ye bir iş için gönderilen ve geldikleri ülkelerde sosyal güvenliklerinin sağlandığını belgelemeleri nedeniyle sigortalı sayılmayan sözleşmesiz ülkelerden gelen yabancı uyruklular üç ay boyunca SGK bildirim yapılmadan çalışacaktır.Bu süre aşıldığında derhal Sigortalı Bildirim işlemi yapılacaktır.

Uluslararası SG Sözleşmesi İmzalanan Ülkelerden Gelenler Hakkında Uygulama:

Sözleşmeli ülkelerden gelenler ise sözleşmede öngörülen sürelerin bitim tarihinden itibaren sigortalı sayılacaklarındır.

Geçici Görevli Olarak Ülkemize Çalışmaya Gönderilenler Hakkında Sigortalılık Uygulaması:

Türkiye ile Aralarında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Olamayan Ülkelerden Gelenler Üç Ay ile Sınırlıdır:

Yabancılar Çalışma İzin Belgesi Almak Zorundadır

Yabancı uyrukluların Türkiye’de bir işveren yanında veya kendi nam ve hesabına çalışmaya başlamadan önce izin almaları gerekmektedir.

İzin Belgesi:

Yabancı uyruklulara çalışma izinleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Bakanlık) tarafından verilmektedir.

a)Başbakanlık,

b)Milli Savunma Bakanlığı,

c)Sağlık Bakanlığı,

ç)Dış Ticaret Müsteşarlığı,

d)Yüksek Öğretim Kurulunca da,

ÇSG Bakanlığına bilgi verilmek koşuluyla ilgili kanunlarda belirtilen işlerde çalışacak kişilere çalışma izni verilebilmektedir.

 

İzin Belgelerinin SGK Gönderilmesi Şarttır:

ÇSG Bakanlığı  tarafından, çalışma izin belgeleri ile diğer bakanlıklar veya kurumlar tarafından verilen ve ÇSG Bakanlığına gönderilen izin belgelerinin birer örneği ilgili SG il müdürlükleri yada SG merkezlerine iletilecektir.

 

 

. Yabancı uyrukluların SGK’ya bildirimi

Yabancı uyrukluların geçici görevli oldukları sürelerinin dolduğu tarihten itibaren sigortalılıklarının sağlanabilmesi için, çalışma izni aldıkları sigortalılardan yabancı kimlik numarası olanların işe giriş bildirgeleri elektronik ortamda, yabancı kimlik numarası olmayanların işe giriş bildirgeleri ise kağıt ortamında işverenler tarafından en geç üç aylık sürenin dolduğu tarihe kadar SGK’ya verilecektir.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 32 SORU
 1. Ayse dedi ki:

  Turkmenistan vatandaşiyim 6 yildir Türkiye’de sigortali bir işte çalışmaktayım Türkiye’den emekli olma şansım var mı varsa ne gibi işlemler yapmam lazim bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  1. ali beşiroğlu dedi ki:

   türkmenistan vatandaşı kardeşim türkiye ile türkmenistan sigorta anlaşması yok fakat türkiyede sigortalı çalışarak emekli olursunuz şayet erkekseniz 60 yaşınızda ve 7200 gün sigorta ile yani yirmi yıl ile veya 5400 gün ile 63 yaşında 5400 gün ile bu da 15 yıl sigorta yapar ama 63 de olusunuz kadın iseniz hesap şöyle olur58 yaş 7200 gün normal olur yaşdan ise 5400 gün ve 61 yaşa tabiisiniz eğer 6 yıllık sigortalı iseniz

 2. Serhat kara dedi ki:

  Merhaba nişanlım yabancı uyruklu ve İstanbul da bir hastahane de çalışmaya başladı kendisin sigortasını nasıl ve nerden kontrol edebiliriz

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   e devletb şifresi alıp kontrol edebilirsiniz.

  2. ali beşiroğlu dedi ki:

   yabancı uyruklular e devlet şifresi alamazlar ancak çifte vatandaş ise alır hizmet bilgisini yabancı vatandaşlar sgk merkezlerinden alabilirler ücretsiz

 3. lali melivanova dedi ki:

  5 sene halihtim sikortaliim vatandah olmak uzereim hakim varmi emeklilik mahin

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   giriş çıkış günlerinizi yazarmısınız

  2. ali beşiroğlu dedi ki:

   şu anda çalışıyorsanız geriye doğru 61 aydır 5 yıldan fazla 5 yıl altmış ay yapar 61 aydır sigortalı iseniz ikamet ve çalışma izniniz var ise nufus ve vatandaşlık kurumlarına gidip müraacat edebilirsiniz bu hakkınız var

1 2 3 8
SORU SORUN