20.07.2019 - SSK Emekli

Yabancı Çalışanların İşsizlik Sigortasından Yararlanması


Yabancı Çalışanların İşsizlik Sigortasından Yararlanması:  5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi çerçevesinde Mavi Kart almış olanlar veya almaya hak kazananlar, yapılacak mesleğin icrasına ilişkin olarak ulusal mevzuatımızdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve özel kanunlarda yer alan hususlar saklı kalmak koşuluyla, 6735 sayılı Kanun hükümleri gereğince çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır.

Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği’nin 104. maddesine göre, Türkiye işgücü piyasasına uyumlarını sağlamak amacı ile,

– Kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet iznine sahip olan,

– 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca yabancılara verilen kimlik numarasına, uluslararası koruma başvuru sahibi kayıt belgesine, uluslararası koruma başvuru sahibi kimlik belgesine, uluslararası koruma statü sahibi kimlik belgesine, geçici koruma kimlik belgesine veya bunlar yerine geçen numara ve belgelere sahip olan yabancılar,

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nce uygun bulunmak ve İŞKUR’a kayıt olmak şartları ile aktif işgücü hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ancak, toplum yararına programlardan yararlanmaları mümkün değildir.

2017/1 Genelgesi öncesinde bu yabancıların İşsizlik Sigortası Fonu ile finanse edilen kurs ve programlardan yararlanmaları mümkün bulunmamaktaydı. Ancak yapılan değişiklikle yabancıların sayılan ikamet izni türleri ve diğer kimlik belgelerine sahip olmaları koşuluyla, İşsizlik Fonundan finanse edilip edilmediğine bakılmaksızın İŞKUR programlarından yararlanmalarına imkân sağlanmıştır.

Çalışma Genel Müdürlüğünün yayımladığı “Geçici Korunma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Daire Uygulama Rehberi”ne göre geçici koruma kapsamında olan kişiler için bir işyerinde düzenlenen mesleki eğitim kursu veya işbaşı eğitim programına katılımlarından önce çalışma izni alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişilerin kurs veya program sonrasında işe alınmaları durumunda çalışma izni alınmasına ilişkin usul ve esaslara tabi olunarak öncelikle çalışma izni alınması gereklidir.

Ayrıca bu kapsamdaki kişilerin kurs ve programlardan yararlanmaları için en az altı aylık geçici koruma süresini doldurmuş olma şartı aranmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. Tahsin. Arda dedi ki:

    Emekli olarak calisiyordum isten cikarildim issizlik maasi alabilirmiyim

SORU SORUN