15.10.2018 - SSK Emekli

Ücretlerin Banka Aracılığı İle Ödenmesi


Uygulamanın Sınırları neler?

Ülke genelinde 10 ve daha fazla çalışan olması halinde,

Yapılacak ödemenin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkak olması halinde,

Yönetmelik gereğince bu ödemelerden kanuni kesintiler yapıldıktan sonra kalan net tutar ödemelerin niteliği de belirtilerek banka hesabına aktarılması gerekir.

 

Değişik illerde ya da ilçelerde işyerleri olup 10 kişiden az çalışanı olan işverenler ne yapacak?

 

Yönetmelik Türkiye genelinde 10 çalışandan bahsettiği için bu değerlendirmede SGK dosyaları baz alınmayacak, ülke gelinde (yurtdışı hariç) kaç işyeri var ise tamamında belirtilen kanun kapsamındaki çalışanlar hesaba dahil edilecektir.

 

 

Hangi Ödemeler Bankadan Yapılacak?

 

Yönetmelik kapsamında; “…ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakı”

 

Tanımlarda; “Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkak ödemeleri,”

İlgili kanunlar kapsamında yapılacak ödemelerde ise; “…çalıştırdıkları … o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını”

Denilerek, İlgili kanunlar kapsamında yapılacak ödemelerde, kapsamdaki ve tanımlardaki ifadelerden farklı daha geniş ve genel bir ifade kullanılmıştır.

Yönetmelik, kapsamda ve tanımlarda “ödeme”den ne anlaşılması gerektiğini özel olarak açıkladığından; ödemelerden, “Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkak ödemeleri”nin anlaşılması gerekmektedir. Bu da temel olarak ücret ve eklentilerini (asıl/çıplak ücret, fazla mesai, ek ödeme, sosyal yardımlar –yol, yemek, giyecek vs yardımları- prim, ikramiye) kapsamaktadır.

Hak edilmeden yapılan avans ödemeleri, yılık izine ayrılanlara verilen peşin izin avansları istihkak haline gelmediğinden elden ödenebilir.

 

Bu Zorunluluğa Uymamanın Yaptırımı Nedir?

Yönetmelikte belirtilen ödemeleri bankalar aracılığı ile kısmen ya da hiç yapmayan işverenlere 2012 yılı için;

1-Gazeteciye, Yönetmelik kapsamında yapılan ödemeleri bankalar aracılığıyla yapmayan işverene her bir gazeteci için 5953 sayılı Kanunun 27 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 2.037 TL idarî para cezası,

2-Gemi adamına, Yönetmelik kapsamında yapılan ödemeleri bankalar aracılığıyla yapmayan işverene her gemi adamı için Deniz İş Kanununun 51 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 1.629 TL idari para cezası,

3-İşçiye, Yönetmelik kapsamında yapılan ödemeleri bankalar aracılığıyla yapmayan işverene 4857 sayılı İş Kanununun 102. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca her işçi için ve her ay için 125 TL idari para cezası,

Yetkili birimlerce uygulanır.

 

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN