21.07.2019 - SSK Emekli

Tarım Bağ-Kur’lusu


Tarım Bağ-Kur’lusu Kimdir?

Tarımsal faaliyette bulunanlardan ziraat odalarına kayıtlı olanlar, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerine kayıtlı olanlar 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin b bendinin (4) numaralı bendine göre sigortalı sayılan kişilerdir.

Tarım Bağ-Kur’u Hangi Tarihten İtibaren Başlar?

Yapmış oldukları tarımsal faaliyetlerden dolayı Ziraat odalarına kaydolan ya da ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde tarım il/ilçe müdürlüklerine kaydolan sigortalılardan kayıt olduklarına dair belgelerin kayıt oldukları kuruluş ya da kendileri tarafından kayıt tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde bildirilmesi halinde tarım Bağ-Kur’u kayıt oldukları tarihten itibaren başlatılır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Kayıt tarihinden itibaren 1 yıl geçtikten sonra bildirim yapılırsa tarım Bağ-Kur’u Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim tarihinden itibaren açılmış olur.

BAŞKA BİR KURUMDAN KAYDI OLANLARLARIN TARIM BAĞKURLULULUĞU

Başka Kapsamda Çalışması Bulunan (SSK,Emekli Sandığı, Bağ-Kur)

kişilerin herhangi bir kapsamda çalışmıyor olması ya da aylık almaması gerekmektedir. Bu durumdaki sigortalıların tarım Bağ-Kur’uaçılmaz.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN VEYA 65 YAŞINDAN BÜYÜKLERİN TARIM BAĞKURLULUĞU

5510 Sayılı kanuna göre tarımsal faaliyette bulunanlardan 18 yaşından küçük sigortalıların tarım Bağ-Kur’u  18 yaşına girdikleri tarihten itibaren başlatılmaktadır. Tarım bağkur şartlarını yerine getirmiş olsalar bile 65 yaşını doldurmuş olanların talepleri halinde tarım Bağ-Kur’u tescili yapılmaz.

Ödeme Durumu Olmayanlara Tarım Bağ-Kuru Açılır mı?

Ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde tarım il/ilçe müdürlüklerinden aldıkları “Sigortalılık Muafiyet Belgesi” ile sigortalılıkları sona erenlerden,yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden, bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, prime esas günlük kazanç alt sınırına göre belirlenen tutardan az olduğunu sigortalılık muafiyet belgesi ile belgeleyenlerin Tarım Bağ-Kur’u tescili yapılmaz.

2015 Yılı İçin Tarım Bağ-Kuru Primi Ne Kadar?

2015 yılında tarım Bağ-Kur’a ödenecek prim tutarları şu şekilde:

01.01.2015-30.06.2015 tarihleri arası:303,98 T.L.

01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arası:322,20 T.L.

Bir önceki yazımız olan BAĞKUR'lular İçin Emeklilik Şartları başlıklı makalemizde Bağkur Emeklilik ve Emeklilik Hesaplama Tabloları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. ayşe yalpır dedi ki:

    1969 doğumluyum, 2000 yılında ssk girişim var 8 ay, 5 yıldır da tarım bağ kur luyum kadınım
    ne zaman emekli olabilirim

SORU SORUN