22.10.2018 - SSK Emekli

Sürücü Belgesine El Koyulan Şoför İşten Atılır


Sürücü Belgesine El Koyulan Şoför İşten Atılır!!!!             Evet sevgili okuyucular başlıkta da belirttiğim gibi bu konu yıllardır tartışılmakta idi kanun koyucunun bir eksikliği sonucunda ortaya çıkmış bu durum karşısında hem iş verenler hem de işçiler tam manası ile ne yapacaklarını bilmiyorlardı. İşte bu konuda ki tartışmaları sonlandıracak Yargıtay 22. Dairesinin kararını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

İşçi olmanın bazı şartları var biliyorsunuz ki bu şartlar işverenin emir ve talimatlarına uymak bunun sonucunda ücret almak geliyor. Peki iş verenin emir ve talimat vermesine rağmen ortaya çıkan bu nahoş durum sonucu işçi üzerine düşen sorumluluğu yerine getiremiyor kaldı ki iş vereninin burada herhangi bir hata veya kusuru yok tamamen işçinin kendi tasarrufu sonucunda ortaya çıkmış bu durum ister iş saatlerinde çalışırken isterse mesai saatleri sonrasında olsun bir trafik denetlemesi sonrasında alkollü araç kullandığı tespit edilmiş ve ehliyetine el konulmuş bir işçiye iş aracını vermek hem kanunen bir suç hem de olası bir trafik kazası sonrası alınabilecek tazminatları alınamaması gibi işvereni maddi bir külfetin altına itiyor. Örneğin; kasko veya trafik sigortasından kaza tazminatları alamıyor aracını tamir ettiremiyor bununla da kalmıyor ehliyeti olmayan bir kişiye araç vermekten ayrıyeten tazminat ödemek zorunda kalıyor.

Peki Yargıtay bu konu hakkında ne diyor öncelikle yar

Yargıtay: İşten çıkarabilirsiniz

Bir medikal firmasının pazarlama elemanı, alkollü araç kullanırken yakalanıyor ve ehliyetine 6 ay süreyle el konuluyor. Firma; “Ben seni araç kullanarak müşteri ziyareti yapmak üzere işe aldım. Sürücü belgen olmadan seni çalıştırmam mümkün değil” diyerek İş Kanunu’nun 25/2 maddesi kapsamında iş akdini bildirimsiz feshediyor. Bunun üzerine şahıs işe iade davası açıyor ve konu Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’ne geliyor. Bakın Yargıtay ne diyor:

“Davacının ehliyetine altı ay el konulması nedeniyle geniş bir bölgede yaptığı ilaç temsilciliği görevini gereği gibi yerine getiremeyeceği açıktır. Davacının kusuru ile sebep olduğu bu durum işin yürütümünü bozucu nitelikte olup işverenden davacı ile iş ilişkisini yürütmesi beklenemez. Davacının eylemi fesih için haklı neden ağırlığında değil ise de geçerli neden teşkil etmektedir. (E.2012/14268, K.2013/3580, T.22.02.2013.)

Yani Yargıtay diyor ki, işverenler bu tür durumlarda tazminatını ödemek şartıyla kişiyi işten çıkarabilir. O zaman şöyle diyeceksiniz zaten tazminat ödeyerek iş veren her işçisini işten çıkartma hakkı yokmu. Evet iş vereninin işçisine tazminat ödeyerek işten çıkartma hakkı var ancak birincisi bunu bildirim süresi içerisinde yapmalı yani Yargıtay böyle bir durumda bildirim yapmasına gerek olmadığına hükmediyor ikicisi ise yine işverenin haklı sebepler göstererek işçisini işten çıkartması gerekiyor yani işçi işten çıkartılma sebebini haklı bir sebep olarak kabul etmemesi soncunda işe iade dava hakkı var işte Yargıtay ehliyetine el konularak işten çıkartılan bir kişinin işten haklı sebeplerle işten çıkartılması olarak kararını açıklıyor ve ehliyetine el konulan bir şoförün işten çıkartılmasını geçerli bir sebep olduğuna işçinin işe iade dava hakkının olmadığına hükmediyor.

 

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN