20.08.2019 - SSK Emekli

SSK’lı Doğum İzni


SSK’lı Doğum İzni

SSK’lı babalar için de artık doğum izni var

TBMM’den geçen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda bu madde de yer alıyor.

Buna göre artık işçi babalar eşleri doğum yapınca ücreti işverence ödenmek kaydıyla 5 gün izinli sayılacak.

 Kabul edilen yeni madde şöyle: “Mazeret izni Ek Madde

2- İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar ücretli izin verilir.”


 

 Doğum Yardımı

Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL,

ikinci çocuğu için 400 TL,

üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır.

Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılır. Doğum yardımı, Bakanlıkça belirlenen zorunlu hâllerde babaya ödenebilir. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınır. Bu kapsamda yapılan ödemeler, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Bu fıkrada belirtilen tutarları artırmaya Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkilidir.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. SMMM. Mustafa Akalan denizli dedi ki:

    çocuğu olan BABA özel sektörde 4/a 20.02.18 doğum ünüversidenen rapor almış: Baba için rapor parsı ödenecekmi? AYLIK hizmet bişld. 23 gün 5 gün rapor(şubat) bildirdim. SORU= Hizmet bildirgesinde rapormu? İzinmi BİLDİRLECEKKTİR.? İzin ise ŞUBAT AYINDA HİZMETİ KÇ GÜN. asgari ücret tammı bildirilecektir. Bildirgede raporlu 5 gün bildirdim: yanlışmı? Acilen Bilgi alabirsem bildirgemi düzelteceğim. Doğrusu Bildirgede kç gün çalışma ve Asgari ücretten kaç Bürüt bildireyim? Teşekkür ederiz.

SORU SORUN