27.05.2019 - SSK Emekli

SSK Sigortalı Emeklilik Hesaplama Tabloları

 • SSK
 • 46.801 KEZ OKUNDU

SSK Sigortalı Emeklilik Hesaplama Tabloları

Çalışma hayatındaki bir sigortalının kendi emekliliğini hesaplaması , hayatıyla alacağı pek çok kararıda etkilemektedir. Ancak basit olan bu sorunun cevabı , soru kadar basit değildir. Sebebi ise hemen her on yılda bir  değişime uğrayan emeklilik hesaplama sistemidir. Her yeni değişiklik Emeklilik hesaplama tablolarını biraz daha karmaşık hale getirdiğinden dolayı , ülkemizde bugün emeklilik tarihi hesaplaması neredeyse müstakil bir  uzmanlık alanı haline gelmiştir.

Öncelikle SSK’lıların emeklilik hesaplaması için  üç şart aranır  Bunlar;  Belirli bir prim gününü doldurmuş olmak,  Belirli bir sigortalılık süresini doldurmuş olmak, belirli bir yaşı tamamlamış olmak  olarak sıralayabiliriz.

Ancak yıllar itibariyle bu üç şartta da değişiklikler yapıldığından ( Uzatma , kısaltma ve kaldırma gibi) bir SSK’lının ne zaman emekli olacağını hesaplamada , Sigorta başlangıç tarihi  önem arz etmektedir.  Buna göre

08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar

08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihi arasında sigortalı olanlar

30.04.208 sonrasında sigortalı olanlar ,

Farklı prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartlarına tabi olmaktadırlar.

Önemli Not:  Pek çok kişi , öğrencilik dönemlerindeki staj sigortasının veya çıraklık sigortasının emeklilik hesabında başlangıç olarak kabul edilip edilmediğini merak etmektedir. Staj veya Çıraklık sigortası emeklilik hesabında dikkate alınmaz. Sebebi ise çok basittir; Bu sigortalarda emeklilik primi ödenmemektedir.

SSK Sigortalı Emeklilik Hesaplama Tabloları

SSK Sigortalı Emeklilik Hesaplama Tabloları

SSK Sigortalı Emeklilik Hesaplama Tabloları

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere  , sigorta başlangıç tarihi ne kadar geriye giderse , yaş ve prim günü şartları o kadar kolaylaşmaktadır. Bir kimsenin emekliliğe hak kazanması için tabloda belirtilen her üç şartı da bir arada yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Yaş Hesaplaması başlıklı makalemizde Emeklilik, sgk emeklilik yaş hesaplama ve ssk emeklilik yaş hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 19 SORU
 1. Mehmet Türkmen dedi ki:

  Ssk nasil bilgilere ulasirim

 2. zafer durgut dedi ki:

  İşe giriş tarihim 06 09 2004 tenberi sigortalıyım nezaman emeklik hakım doluyor

 3. Mustafa dedi ki:

  06,021995 girişliyim hangi yıla tabiyim ?

1 2 3 6
SORU SORUN