26.06.2019 - SSK Emekli

SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları


SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları

Yüzde 40’dan fazla rapora sahip özürlüler erken emekli olurlar; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun ana hükümleri 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girdi. Bu Kanun ve bu Kanun’un ortadan kaldırdığı 506 sayılı Sosyal  Sigortalar Kanunu gereğince özürlüler gerek çalışarak ve gerekse isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilirler.

A-Yeni Kanunla gelen özürlü emekliliği 5510 sayılı Kanun’un 28 inci maddesi 1 Ekim 2008 gününde yürürlüğe girdi bu Kanun’un getirdiği özürlü emekliliği hükümleri, 01.10.2008 gününden sonra ilk defa işe girecek olanlar için geçerlidir.

Yeni düzenlemeye göre.

1-Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce yüzde 60 ve daha fazla oranda hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayanlara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

2-Yetkili sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) Yüzde 50 ilâ yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

b) Yüzde 40 ilâ yüzde 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

prim bildirilmiş olanlar herhangi bir yaşa bağlı olmadan özürlü sıfatıyla erken emekli olabilecekler ama yukarıda sayılan şartlar 01.01.2015 gününden sonra işe girenler için geçerli olup, Kanun’un ek ve geçici maddeleriyle kademe getirilmiştir. Getirilen kademeye göre düzenlenmiş tablo aşağıdaki gibidir…

 

SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları

SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları

B- 01.10.2008 gününden önce işe girmiş eski SSK’lılarda geçiş süreci

Kanun’un geçici 10 uncu maddesine göre;

1-01.10.2008 gününden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53 üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.Özürlü Emekli

 

§2-01.10.2008 gününden önce sigortalı olup sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre sigorta başlangıç tarihlerine ve sakatlık oranlarına göre aşağıdaki tablodaki şartlarla emekli edilirler. Bunlardan 18 yaşından önce işe girmiş olanlar varsa işe giriş tarihleri değil, 18 yaşını ikmal ettikleri tarihler dikkate alınmalıdır.

SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları

SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları


 

Memur Özürlü Emeklilik

C- 01.10.2008 gününden önce işe başlamış eski Memurlarda geçiş süreci

Kanun’un geçici 4 üncü maddesi ile;

1-5434 sayılı Kanun gereğince kanuni tabiriyle sakat kadrosu ile başlayan memurlar ile sakat kadrosunda olmamasına rağmen memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranlı raporu olanlar 15 yıllık yani 5400 günlük süreyle emekli olmaktadırlar ve olmaya da devam edeceklerdir. 

2-Doğuştan özürlü olup da ellerinde rapor olmayanlar

5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008 gününden) önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az yüzde 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde memur (kamu görevlisi) olanlar; en az 5400 gün (15 tam yıl) uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde emekli olabileceklerdir. 

3-Sonradan özürlü olanlar

Çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,

b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklardır. 


 

Bağkur Özürlü Emeklilik

D-Bağ-Kur’lu özürlüler de artık erken emekli olabiliyor

Bağ-Kur (4/B) sigortalılarından özürlü-engelli olduğu için SSK’lılar gibi erken emekli olamayanlara da artık 5510 sayılı Kanun ile ilk defa erken emeklilik hakkı getirildi. Uygulamaya göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar,  çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olanlar 1 Ekim 2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları durumunda aşağıdaki şartlarda 4/b sigortalılığı kapsamına konulan özürlü emekliliğinden aşağıdaki tablodaki şartlarla yararlanabilecekler.

Bağ-Kur’lular Çalışma Gücünde Kayıp Oranı
%60 ve daha çok olanlar %50 – %59 arası olanlar %40-%49 arası olanlar
15 yıl, 3 bin 960 gün 16 yıl, 4 bin 320 gün 18 yıl, 4 bin 680 gün

Bir önceki yazımız olan SSK Erkeklerin Emeklilik Şartları başlıklı makalemizde erkek ssk emeklilik ve ssk emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 217 SORU
 1. savaş koçak dedi ki:

  ben sonradan özürlü oldum ve emekli olmak istiyom ssk.dan gün ve yılımı doldurdum yaşı bekliyorum ne yapmam gerekıyor cevap yazana teşekur ederım

  1. admin dedi ki:

   Sonradan özürlü olanlar

   Çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

   a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,

   b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

   gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklardır.

   eğer yukarıdaki şartlar tamam ise bir sosyal güvenlik kurumuna başvurunuz

  2. ulaş dedi ki:

   05.05.2005 tarihinde ilkez işe girdim,fakat işe girdigimde raporum yoktu.ama engelim doğuştan,rapor çıkartmamıştım o zamanda.raporumun tarihi 2008
   1600 günlük primim var.
   buna göre ne zaman emekli olabilirim.
   doğuştan engelli olduğumu ispatlarsam 15 sgk süresi 3600 güne tabi olurmuyum.
   veya ispatlamam için ne yapmam gerekir.benim engelim doguştan ama işe giriş tarihimde raporum yoktu. ?

  3. ulaş dedi ki:

   raporumun derecesi %52

  4. sedat dedi ki:

   engellilerde yaş bekleme yoktur sgk ya gidip dilekçe veriliz.

 2. erol dedi ki:

  BUNUN NERESİ ADALET BEN 2004 DE SİGORTAN BAŞLADI BENDEN SONRA GİRENLER BENDEN ÖNCE EMEKLİ OLUYOR BUNU HANGİ ZEKA YAPMIŞ BÖYLE BİR ADALETSİZLİK OLURMU 15 YIL SONRA EMEKLİ OLACAKSIN DİYORLAR YOLU YARILIYORSUN BİR ANDA KURAL DEĞİŞİYOR 20 YIL SONRA OLACAKSIN DİYORLAR BUNU YAPAN NEYE GÖRE YAPMIŞ GERÇEKTEN MERAK EDİYORUM.

  1. Esra dedi ki:

   Aynı fikirdeyim ! Ben de aynı durumdayım ve bu konuyla ilgili kazanılmış bir hakkımkız olduğunu düşünüyorum Giriş tarihimiz 2004 olduğu için bu kanunun bizi etkilemesi gerekir .

  2. sedat dedi ki:

   katılıyorum size muhtemelen ben de sizden önce emekli olucam benim sigortam sizden sonra başladı fakat geçici yasa muhtemelen bu yasa değişiçek.

 3. MUAMMER dedi ki:

  hayırlı günler
  hocam ben özürlü kadrosunda çalışarak 2011 yılında emekli oldum benim aylık bağlanma oranım %60 normal emeklilerde % kaç ?
  bizim maaşımızla normal emekli olanların maaşları arasında fark varmı varsa neden bu fark oluyor emekli olanlarla görüştüm onlar bizden daha fazla alıyorlar bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim
  şimdiden teşekkürler

SORU SORUN