20.08.2019 - SSK Emekli

SSK Hizmetleriniz Hangi Firma ve İşyerinden Ödeniyor


SSK Hizmetleriniz  Hangi Firma ve İşyerinden  Ödeniyor

Bir işyerinde çalışırken bazen bizim isteğimiz dışında  işveren bizi farklı firmalardan  ssk’lı gösterebiliyor, Bu durumlarda işverenin çalışandan imza alması gerekmektedir. Fakat ülkemizde bu kurala genellikle uyulmamakta bazen de çok eski yıllarda çalıştığımız firmaların isimlerini unutmuş oluyoruz. O Yüzden ssk hizmetlerimizi hangi firma tarafından ödendiğini bilmemiz  ve bu bilgileri saklamamız  faydalı olacaktır.

SSK Hizmetlerinin e-devlet sistemine aktarılmasıyla  bir çok  kolaylık  ve bilgiye ulaşım  artık çok kolay oldu,  E-devlet sisteminin SGK ile entegre olması sayesinde Aşağıdaki yenilikler ve sorgulamalar bizlerin kullanımına sunulmuştur.

E-devlet SSK Hizmetlerine Ait Yeni Uygulamalar:

SSK Hizmetlerimizi Hangi Firma ve İşyeri  Ödüyor:  E devlet sistemine girildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu  4A Hizmetleri  Linkinde 4A Hizmet Dökümü  Bölümüne girdiğimizde  adımıza ödenen toplam ssk primleri ve aylık prim dökümlerini görmemiz mümkün

Burada yeni hizmet açılan işveren sorgulama ile  primlerinizin hangi işveren tarafında ödendiğini öğrenmek için  ekranda çıkan işyeri no kısmına tıklanarak işveren bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

SSK Hizmetleriniz Hangi Firma ve İşyerinden Ödeniyor

SSK Hizmetleriniz Hangi Firma ve İşyerinden Ödeniyor

İşveren Adımıza Ne Kadar Prim Yatırıyor:  Her çalışanın merak ettiği konuların başında  ssk sının tam yatıp yatmadığı dır. Çünkü emekli maaşınızı en çok etkileyen ve fazla olmasını sağlayan konuların başında gelmektedir.  Bu bağlam da  e devlet hizmet dökümü sayfasından  aylık primlerinizin kaç tl den ödendiğini  primlerin tam ödenip ödenmediğini  aşağıdaki şekilde kontrol edebiliriniz.

Ne Kadar Prim Ödeniyor

Ne Kadar Prim Ödeniyor

İşten Çıkış Nedeni Görüntüleme İşten çıkış nedeni neden önemlidir;   İşveren bazen işten çıkardığı kişileri  kendi çıkmış yani istifa etmiş gibi gösterebilir  bunun nedeni ise tazminat vermemek,  İşten çıkış nedeniniz  eğer yanlış bildirildiğinde örneğin işten çıkarıldığınız da istifa etmiş gibi gösterilirseniz  İŞKUR maaş da  alamazsınız  , Aşağıda  İşten çıkış nedeni nasıl sorgulanır  resimle gösterilmiştir. Aşağıda Görüldüğü gibi işten çıkış nedenine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

İşten Çıkış Nedeni Görüntüleme

İşten Çıkış Nedeni Görüntüleme

Sigortanız  Hangi İl’ den Ödeniyor:   Özellikle emekli olurken veya hizmet birleştirmesi yaparken  emeklilik işlemlerinizin hızlanması için ssk hizmetlerinizin hangi ilden yatırıldığınız bilmeniz  sizin yararınıza olacaktır.  Aşağıda nasıl sorgulama yapacağınız gösterilmiştir. Aşağıdaki gibi ünite bilgilerine tıklayarak sigortanızın hangi ilden veya SGK Müdürlüğünden Ödendiğini Sorgulayabilirsiniz.

Sigortam Hangi İlden Ödeniyor

Sigortam Hangi İlden Ödeniyor

 

Yukarıda anlattığınız  sorgulamaları  e devlet şifreniz var ise  gerçekleştirebilirsiniz  , Mutlaka bir e devlet şifresi edinmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer e-devlet şifreniz yok ise  Bazı bankalar turkiye.gov.tr  ile entegre olmuş durumda  internet bankacılığı şifreniz ile  e devlet sistemine rahatlıkla e-devlet banka ile giriş    yapıp  işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E devlet SSK Hizmet Dökümü Sorgulama İçin Tıklayınız

 

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Bildirimi başlıklı makalemizde İş Kazası Bildirim Formu, iş veren ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. K dedi ki:

    20 02 1975 doğumluyum 03 06 1997 de ışe başladım ağır sanayi pirim ödemelerin 29 a ne zaman emekli olabilirim çıraklık sigorta başlangıcı 1990 yeni düzenlenen yasa onaylanırsa ne zaman olurum

  2. İsmail metin dedi ki:

    Ssk hizmet dökümü

SORU SORUN