26.06.2019 - SSK Emekli

SSK Hizmet Sorgulama


SSK Hizmet Sorgulama

SSK Hizmet Sorgulama:  Emeklilikte prim ödeme gün sayısı 5510 sayılı kanunun , malüllük , yaşlılık ve ölüm aylıklarına hak kazanmada belli bir prim ödeme gün sayısı koşul olarak aranmaktadır.  Prim ödeme gün sayısı çalışma hayatına ait geçen sürelere ait gün sayısını ifade etmektedir.

SSK Hizmet Sorgulama Yaparken Bilmemiz Gereken Başlıca Konular Kurumların hangileri olduğudur:  SSK’lı Sosyal güvenlik reformu ile birlikte 4/1-a olarak adlandırılan sigortalıdır. Bağ-Kur’lu: Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte 4/1-b olarak Adlandırılan Sigortalıdır.  Emekli Sandığı Sigortalısı : 4/1-c li olarak isimlendirilen sigortalıdır.

 

SSk Hizmet sorgulamalarında  18 yaşından önce olunan sigortalarda 01.04.1981 tarihinden önce ise sigortalılık süresinin başlangıç tarihi, bu tarihten sonra ise 18 yaşının doldurduğu tarih sayılacaktır.

Yine Çırak olarak  sigorta numarası aldı iseniz  bu tarih ilk işe giriş tarihi sayılmamaktadır.  Çükü çıraklık sigortasında emeklilik primi ödenmemktedir.

Emeklilik Sorgulaması Yaparken emekli olmadan önce 3 şartı da tamamlamanız  gerekmektedir.  Bunlar; Sigortalılık süresi, Prim ödeme gün sayısı ve Yaş faktörüne bakılmaktadır.

Sigorta ve primlerinizi hesaplarken yukarıdaki kırıterlere dikkat etmeniz  ve hesaplamalarınızı bu yönde yapmanız gerekmektedir.

SSK’da   Tüm aylar 30 Gün , Tüm Yıllar 360 Günden hesaplanmaktadır. Örneğin bağkurda 15 yıl prim ödediyseniz  15×360 = 5.400 gün etmektedir. Sorgulama sayfalarında ssk primleri  gün olarak verilmekte olup  bağkur  ve emekli sandığı primleri  Ay Yıl ve Gün olarak  sistemde gözükmektedir.

SSK Hizmet Sorgulaması Nasıl Yapılır:  Prim günlerinizi öğrenmek için eskiden sadece Tc kimlik nuraması ve bazı kimlik bilgileri girilecek  intenetten döküm alınması  rahatlıkla yapılabilmekteydi. Fakat E devlet sisteminin devreye girmesi ile kişisel bilgilerin tamamı e devlet üzerinden alınmaya başlandı  Yani  SSK Hizmet sorgulamasını artık sadece e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

Aşağıda vereceğimiz linklerden  SSK Hizmet Sorgulama e devlet üzerinde hizmet dükümü alabilirsiniz.

SSK Hizmet Sorgulama

SSK Hizmet Sorgulama

Hizmet dökümü sorgulamak için sisteme girdiğinizde yukarıdaki resmide görüldüğü gibi  arama formuna “hizmet dökümü ”  yazarak arama yaptırın

SSK Hizmet Sorgulama

SSK Hizmet Sorgulama

Yukarıdaki Ekranda görüldüğü gibi ne kadar prim ödemesi yapıldığı, primlerinizin ödenip ödenmediği  ve hangi tutar üzerinden ödendiğini öğrenmeniz mümkün.

Aşağıdaki linklerden Tüm SGK Sorgulama ve SSK Hizmet Sorgulama  işlemlerine ait linkler verilmiştir.  Linkler ayrı sayfalarda açılmaktadır.

SSK Hizmet ve Prim Sorgulama  –Esgk

Bağkur Hizmet ve Prim Sorgulama- Esgk

Emeklilik Hesaplamatıkla sorunu sor