20.08.2019 - SSK Emekli

SSK Hizmet Dökümü


SSK Hizmet Dökümü: Sosyal Sigorta bir ülke halkının bugunünü ve yarınını güvence altına almayı amaçlayan birlik ve kurumlar bütünüdür. Bu bağlamda SSK Hizmetlerimizin ödenip ödenmediğini Prim ve Gün sayısının ne kadar olduğunu öğrenmek dökümlerini almak  her tc vatandaşının bir hakkıdır.

Primlerin  Ne kadar ödendiğini öğrenmek için eskide SSK Hizmet Dökümü Yani (4-a) hizmetlerimizi  şifresiz olarak alma imkanımız vardı. Fakat yeni düzenleme ile artık daha farklı ssk hizmet dökümü alabileceğiz.

SSK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır:  SSK Hizmet Dökümü Dökümü Almak İçin daha önce ssk’nın e-sgm sisteminden tc kimlik bilgilerimizi girerek şifresiz olarak döküm ve hizmet sorgulaması yapabiliyorduk , fakat  yakın zaman da bilgi güvenliği açısından tüm bu hizmetler e-devlet ssk hizmet dökümü  sayfasına aktarıldı. Fakat alternatif olarak hizmet dökümü nasıl alabileceğinizi aşağıda anlatmaya çalıştık.

Prim Ödeme Gün Sayısı Nedir:  Prim ödeme gün sayısı malullük,yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak geçen sürelere ait gün sayısını ifade eder. Sigortalıların gün sayıları , aynı zamanda bunların prim ödeme gün sayılarını gösterir. Uygulamada tam çalışan veya prim ödenen aylardaki prim ödeme gün sayısı , ayın 28,29,31 gün olmasına bakılmaksızın 30 gün alınmaktadır.

SSK Hizmet Nasıl Sorgulanır: SSK Hizmet Dökümü Sorgulama Yapmak İçin  Ana Menüden – SorgulamaHizmet Dökümü Menüsünden Tc Kimlik Nosu , SSK Sicil Numaranızı Girerek  Toplam Prim Gününüzü Öğrenebilirsiniz

Sisteme girildiğinde Tc kimlik numaranız  ve ssk sicil numaranızı bilmeniz gerekmektedir.  İstenilen tüm bilgiler girildikten sonra  toplam prim gününüz  karşınıza çıkacaktır. Eğer primlerinizi gün gün olarak almak istiyorsanız  mutlaka e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.

SGK Hizmet Dökümü İçin Kısa Bilgiler:  1996 Yılı ve daha öncesi  3 aylık Bordro sistemi olduğu için aylık değilde 3 Aylık Olarak hizmet bilgilerinizi görebilir ve En altta  toplam priminizi ve  Adınıza yatan prim tutarını görmeniz mümkün, fakat prim tutarları sizin maaş toplamlarınızdır, yani ödenen prim değil.

SSK Primleriniz  Her ayın 23’ne kadar İş veren tarafından E-Bildirge sistemi ile SGK’ya bildirilmek zorundadır.  Yani  Mart ayı çalışmanız  Nisan 23 ne kadar sistemde gözükmesi gerekmektedir.  İş veren ister ödesin ister ödemesin bildirgeyi gönderdiği anda sizin ssk priminiz  yatmış olur.

Bağkur  Hizmet Dökümü Nasıl Alınır:  Bağ-Kur hizmet dökümüde tıpkı SGK Hizmet Dökümünde olduğu gibi E-SGM sistemine girmek için  Google ve diğer arama motorlarından, Bağkur Hizmet, t veya ESGM hizmet kelimeleri ile arama yaptığınızda ilk gelen sorguya tıkladığınızda  aşağıdaki gibi  giriş ekranı gelecektir

Sisteme girildiğinde aşağıda resimde görüldüğü gibi bir ekran gelecektir.  Burada  sağ tarafta  Hizmet bilgisi linkine girdikten sonra  HİZMET BİLGİSİ 4-B yı seçerek  bağkur  Hizmet Bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Bağkur hizmet bilgilerini kontrol ettiğimizde  SSK gibi  bir liste gelmeyecektir.  Sadece  Bağkur başlangıç tarihiniz, Bağkur Terk Tarihiniz ve Yıl –Ay-Gün olarak toplu şekilde Prim bilgileriniz gelecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde bağkur hizmet dökümü, emeklilik sorgulama ve Hizmet dökümü sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 77 SORU
 1. kenan şen dedi ki:

  ssk hizmet gün sayısı

  1. Hasan kaya dedi ki:

   sayın yetkili 1989 yılından buyana sigortalıyım yaklaşık 5400 günüm var ne zaman emekli olabilirim günüm dolynca prim ödemeyi durdursam nasıl olur

 2. hamza Gürgen dedi ki:

  İyi güzel süper harika

 3. soner dedi ki:

  sigortam yatıyormu

SORU SORUN