20.08.2019 - SSK Emekli

Şirket Ortaklarının Sigortalılığı


Şirket Ortaklarının Sigortalılığı:  Anonim şirketi yönetim kurulu üyesi olan ortakları, Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerinin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma şirketlerinin tüm ortakları sigortalı sayılmışlardır. Aşağıdaki yazımızda bu ortakların Bağkur ( 4-C)  sigortası ne zaman başlar ve nezaman birter.

Anonim Şirtketlerin Yönetim Kurulu Üyesi Olan Ortaklar:  01.10.2008 tarihinden itibaren sadece anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakların yönetim kuruuna seçildikleri tarih itibariyle sigortalı sayılmışlardır. Yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihten itibaren en geç onbeş gün içine kuruma bildirileceklerdir.

Anonim Şirketlerde Şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyeleri Bağkur Sigortası Kapsamında Sayılmayacaktır.

Limited Şirket Ortakları:  Limited şirket ortaklarının sigortalılığı şirketin ticaret sicil memurluklarınca tescil edildikleri tarihten itibaren başlatılacak olup, ticaret sicil memurlukları bu kişileri teccil edildikleri tarihten itibaren onbeş gün içinde kuruma bildirilecektir.

Kollaktif Şirketleri Ortakları:  Vergi Mükellefiyetlerine Başladıkları Tarihden itibaren sigortalıkları başlatılacaktır.  Vergi daireleri 15 Gün için Kuruma bildirecektir.

Şahıs Firmaları :  Vergi Mükellefiyetlerine Başladıkları Tarihden itibaren sigortalıkları başlatılacaktır.  Vergi daireleri 15 Gün için Kuruma bildirecektir.

Tarımsal Faaliyette Bulunanlar: 01.10.2008 tarihin­den önce tarımsal faaliyetlerinin bulunması nedeniyle ziraat odasına, ziraat odasının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüğüne kayıtlı olanlardan, 01.10.2008 tarihinden önce Kuruma kayıt ve tescili yapılamayanlar ile ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra tarımsal faaliyete başlayanlar 5510 sayılı Ka­nun hükümleri gereğince sigortalı sayılacaklardır.

01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olanlardan ziraat oda­sı kaydı bulunmayanların ziraat odalarına, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerine kayıt olmaları gerektiğinden, sigortalılara bu husus duyurularak gerekli kayıtların yapılması sağlanacaktır.

Bağkur Giriş Formu

Bir önceki yazımız olan Bağkur 4/b Sigortalıların Kısmi Emeklilik Durumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN