Sigorta eksiği olana borçlanma hakkı!

Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sigorta eksiği olan fakat prim günü az olan sigortalılık yılını ve emeklilik yaşını tamamlayan kişilere dair müjdeyi vermişti. Düzenleme çıkarsa emekli yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim süresini dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 150 bin kişiye emekli olma yolu açılacak.

1800 gün şartı gelecek
Eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek.

Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.
Eksik primleri ödeyemiyor
Çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis’e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emeklilik yolu açılacak.

Prim günü eksik olanlar, düzenlemenin bu yıl içinde yasalaşmasını dört gözle bekliyor. Kendini güvende hissetmiyor Hastalık ve ekonomik kriz gibi gelişmelerin etkisiyle işini kaybeden ve iflas edip bir daha çalışma fırsatı bulamayan binlerce emekli adayı kendini güvende hissetmiyor.

Gelir testi yaptırmaktan ve Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olmaktan da çekiniyor. Bu yüzden bir an önce düzenlemenin yapılmasını istiyorlar.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeye sıcak bakmayan hükümet, prim günü eksik olanlara kapı aralamış durumda. Muhalefet partileri de bu konuda gelen talepleri ilgili bakanlarla paylaşıyor.

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI - 25 SORU
 1. Cahit dedi ki:

  Kısa Sürede Çıkarda Yıllarca Beklemekten kurtuluruz.

 2. fatma dedi ki:

  Ne Zaman Çıkacağı Belli Deyıl

 3. Dilara dedi ki:

  Prim eksiğim var.kanun bian önce çıksın.iki yıldır bekliyoruz.biz mağdurları lütfen sevindirin.

 4. Hasan Doğan dedi ki:

  Bu prim eksiği bizim suçumuz değil ben 12sene çalıştım 4sene sigortam çıktı bu benim suçum değil çünkü o zaman lar denetim diye bir şey yoktu allah eski hükümetin belasını bin türlü belasını versin 1989giriş var emekli olamıyorum 52yaşındayım suç kimden size soruyorum

 5. mahmut bulut dedi ki:

  işe giriş tarhim 1975 malesef çalıştığım şirketler giriş yapmış çıkış yapmış bir yılda 46 gün göstermiş bunun suçlusu kim benim ne suçum var emekli olamıyorum 1831 pirim günüm var yasanın bir an önce çıkmasını bekliyoruz.

 6. Nura dedi ki:

  1996 mart 6 ssk girisim 2000 gunum var 1cocuk ssk sonrasi 1965 temmuzuz 26 52 yasindayim yasim tutuyor ayrica 1.58 engelli kizim var 17 yasinda ara basliklarim cok 2000 yilinda sskli oldugum okul odemedi sskmi ne yapmam gerek yardim edin bana

 7. Hüseyin dedi ki:

  3600 günüm var. Sigortalı olarak işe giriş tarihim 1996. Doğum tarihim 15.10.1963. Nasıl ve kaç yaşında emekli olabilirim?

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   60 yaşınızda 3600 günden ssk dan emeklşi olabilirsiniz

 8. suat tamer dedi ki:

  Merhaba..benim çok az kaldı ssk dolmasına askerliğimi borclandirip takside boldururum diyordum taksit kalmış öğrendiğim kadar 1 ay içinde ödeme istiyorlar ben issizim ben 1 ay içinde nasıl odeyeyim.. benim.ne yapmam gerekiyor
  .. cevap verirseniz çok sevinirim iyi günler..

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   YAPILANDIRMA YASASI ÇIKACAK ESKİ BORCUNUZ VAR İSE YAPILANDIRMA YAPABİLİRSİNİZ

 9. Guleren dedi ki:

  Ben 1969 dogum uyum 01/04/1988 yılında sigorta girişim 1235 ıs gunum var dısardan yaptırıp emekli olabılırmıyım

 10. Guleren dedi ki:

  1969 dogumluyum 1988 sigorta girişim 1235 ıs gunum var dısardan yatırıp emeklı olabıljrmıyım

SORU SOR 0888 233 0 233