15.12.2018 - SSK Emekli

Sigorta eksiği olana borçlanma hakkı!


Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sigorta eksiği olan fakat prim günü az olan sigortalılık yılını ve emeklilik yaşını tamamlayan kişilere dair müjdeyi vermişti. Düzenleme çıkarsa emekli yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim süresini dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 150 bin kişiye emekli olma yolu açılacak.

1800 gün şartı gelecek
Eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek.

Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.
Eksik primleri ödeyemiyor
Çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis’e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emeklilik yolu açılacak.

Prim günü eksik olanlar, düzenlemenin bu yıl içinde yasalaşmasını dört gözle bekliyor. Kendini güvende hissetmiyor Hastalık ve ekonomik kriz gibi gelişmelerin etkisiyle işini kaybeden ve iflas edip bir daha çalışma fırsatı bulamayan binlerce emekli adayı kendini güvende hissetmiyor.

Gelir testi yaptırmaktan ve Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olmaktan da çekiniyor. Bu yüzden bir an önce düzenlemenin yapılmasını istiyorlar.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeye sıcak bakmayan hükümet, prim günü eksik olanlara kapı aralamış durumda. Muhalefet partileri de bu konuda gelen talepleri ilgili bakanlarla paylaşıyor.

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 47 SORU
  1. Cahit dedi ki:

    Kısa Sürede Çıkarda Yıllarca Beklemekten kurtuluruz.

  2. fatma dedi ki:

    Ne Zaman Çıkacağı Belli Deyıl

  3. Dilara dedi ki:

    Prim eksiğim var.kanun bian önce çıksın.iki yıldır bekliyoruz.biz mağdurları lütfen sevindirin.

SORU SORUN