21.05.2018 - SSK Emekli

SGK’nın yasadışılığı çok seviyor 10 Günden Az Çalışan Emekli Taksi Şoförleri (sanatçılar) Prim Ödeyecekmişşşşş


SGK’nın yasadışılığı çok seviyor 10 Günden Az Çalışan Emekli Taksi Şoförleri (sanatçılar) Prim Ödeyecekmişşşşş

Çalışan emekli şoför ve sanatçılardan, kısa adı SGDP olan Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesilir ve SGDP, Kısa Vadeli primlerin karşılığıdır. SGDP ödeyenlerden uzun vadeli prim alınmaz. Taksi-Minibüs şoförleri ile sanatçılardan 10 günden az çalışanlarından ise Kısa Vadeli prim alınmaz. Emeklisinden nasıl istersiniz? Biraz akıl biraz da izan diliyorum sizlere….

Cuma günü bu köşeden, “Taksi şoförleri SSK primlerini kendi ceplerinden ödüyorlar” demiş ve son paragrafta da, emekli olup da ayda 10 günden az çalışan şoförler ile sanatçılar SGDP ödemezler demiştik. Zira 5510 sayılı Kanun’un ek 6. maddesi öyle diyordu. Bu madde de 6111 sayılı Kanun ile 2011 yılında TBMM’den geçmişti.

***İLK GENELGE YASAL SONRAKİ YASADIŞI

6111 sayılı Yasa TBMM’den geçtikten sonra SGK çıkardığı, 2011/36 sayılı genelge ile de aynen benim dediğim gibi emekli olup da 5510/ek-6. madde gereğince ayda 10 günden az çalışan şoför ve sanatçılardan SGDP alınmayacağını tüm birimlerine duyurmuştu. 2011/36 GENELGE,:“Aylık alan sigortalılar ek 6. madde kapsamında sigortalı olamayacaklarından, bunlar hakkında Kanun’un sosyal güvenlik destek primine ilişkin hükümleri de uygulanmayacaktır” DEMİŞTİ. Ardından SGK bu kere 2013 yılında yeni bir genelge yayınladı, 2013/11 sayılı genelge. İşte bu genelgede de emekli çalışan şoför ve sanatçılardan ayda 10 günden az çalışanlarından SGDP isterim demeye başladı. 22.02.2013 tarihinde yürürlüğe giren 2013/11 sayılı genelgede de “Kendi sigortalılıklarından dolayı aylık alan sigortalılar ek 6. madde kapsamında sigortalı olamayacaklardır. Ancak, emekli olan şoförün toplu taşıma aracı sahibi yanında 10 günden az ya da fazla çalışması olup olmadığına bakılmaksızın veya başka bir işyerinde sigortalı olması halinde sosyal güvenlik destek primi kesileceği” belirtilmiştir.

***GELELİM YASA DIŞILIĞA SGDP

sadece kısa vadeli (işkazası meslek hastalığı) sigorta çeşididir. 2-5510 sayılı Kanun’un ek-6. maddesi gereğince ayda 10 günden az çalışanlardan Kısa vadeli yani iş kazası-meslek hastalığı primi yoktur. 3-Olmayan Kısa Vadeli sigortayı SGK emeklilerden isteyemez. 4-Şoför veya sanatçı ayda 10 günden çok çalışıyorsa evet zaten SGDP alınması yasaldır ama 10 günden as ise YASADIŞIDIR. ***SORULARIM DA VAR 1-Hadi, yasadışı da olsa ayda 10 günden az çalışan şoför ve sanatçılardan (KENDİ CEPLERİNDEN) olmak kaydıyla SGDP istediniz, kazanç rakamı ne olacak? 2-5510 sayılı Kanun’un ek-6. maddesi kapsamında çalışanlardan sadece Uzun Vadeli ve GSS primi alınacağı yazıyor, ne SGDP ne de Kısa Vadeli primden bahsetmiyor, yüzde kaç oranında SGDP primi hesaplayacaksınız? 3-Bu primleri çalışanlar yani şoförler ve sanatçılar ödeyeceğine göre primlerini ödemezlerse yasadışılığa devam edip, emekli aylıklarından mı keseceksiniz. 4-Yoksa zaten zor şartlarda yaşayan emeklilerin aylığından yüzde 15 oranında mı SGDP keseceksiniz? 5-Veyahutta, biz yasadışı uygulama yapıyoruz bundan vazgeçelim der misiniz?

 

Kaynak:Ali Tezel/30.01.2014

Bir önceki yazımız olan Erken emeklilikte püf noktaları? başlıklı makalemizde Resul Kurt hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN