15.10.2018 - SSK Emekli

Sgk’dan Ne Tür Yardımlar Alınabilir


Sgk’dan Ne Tür Yardımlar Alınabilir:  Bilindiği üzere  sgk’nın bir çok  teşvik  ve yardımları mevcut  , bunların en başında  : Cehiz parası, süt parası , rapor rarası  gibi yardımlar gelmeketedir.  Aşağıdaki yazımızda  Bu yardımların   ne kadar olduğu, nerelere başvurmak gerektiği  ve gerekli şartları anlatmaya çalışacağız.

Cenaze Ödeneği

a) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu,

b) Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken,

c) Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının ailesine verilir.

Verilecek cenaze ödeneğinde ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmaz.

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşi, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana veya babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile Kuruma başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne kaydedilmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca usulüne göre düzenlenen bir belgenin Kuruma verilmesi gerekir.

2016 Yılı Cezane Ödeneği: 489 TL.

Başvuru Şekli ve Gerekli Evraklar:

Başvuruyu  İkametgahınızın bağlı olduğı Sosyal güvenlik kurumuna yapabilirsiniz.

İstenen Evraklar:  Ölen Kişiye Ait Nufus Kayıt Örneği, Cenaze Masrafını alacak kişinin kimlik Fotokopisi, Ölüm Kağıdı

Eşi dışındaki vaki talepler için;

1-Cenazenin büyükşehir belediyesi  veya belediye sınırları içinde defnedilmiş olması halinde müracaat eden adına düzenlenmiş masraf faturasının,

2-Cenazenin büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları dışında bir yere (köy vb.) defnedilmesi halinde nakil belgesi ile birlikte o yerin muhtarlığından alınan cenaze masraflarının tarafınızdan yapıldığını belirtir bir belgenin,

ibraz edilmesi gerekmektedir.

CENAZE-ÖDENEĞİ-BAŞVURU-FORMU-SGK 

Evlenme Ödeneği

Evlenme ödeneği  Sigortalının, ölüm aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına evlenme ödeneği ödenir.

Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.

Evlenme ödeneği, ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir ve aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenir.

Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kurumun ilgili ünitesine başvurması gerekir.

Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.

Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının, gelir ve aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulur. Gelir ve aylıkların durdurulduğu tarihten iki sene sonra da kesilir, varsa diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, gelir ve aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilir.

Zaman Aşımı 5 Yıldır.

Başvuru nereye ve hangi belgeler ile yapılmalıdır.

İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna Başvuruda Bulunmanız gerekmektedir.

Evraklar ise  :  Aşağıdaki Dilekce, Evlenme Cüzdanı  ve Kimlik Fotokopisi

 EVLENME-ÖDENEĞİ-TALEP-FORMU-SGK

Doğum Yardımları:

Kadın çalışanlara  doğumdan önce  8  ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilmektedir.

Bu parayı alabilmek için   Öncelikle çalışıyor olmanız  ve Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması ve çocuğu sağ doğması şarttır.

 

Doğumdan önce  8 hafta  doğumdan sonra da 8 hafta  izin kullandığınızı varsayalım   öncelikle bu haftaları güne çevirmemiz gerekli  16 Hafta x 7 Gün  112  Gün yapar  Yani 112 günlük bir doğum yardımı alacaksınız

 

İkinci Olarak Süt Parası  :   2016 Yılı İçin Süt parası Yardımı  122 Tl Dir.

1-Talep Dilekçesi 2-Doğum Raporu veya KPS’den Alınan Bilgiler

Emzirme Ödeneği Formu

Üçüncü yardım ise : Sosyal Yardımlaşma Bakanlığının denetimi ve kontrolü altında 2016 yılından uygulanmak üzere  3 çocuğa kadar 600 tl’lik bir yardım öngörülmüştür. 1 çocuk için 300

Birinci çocuk için 300

İkinci çocuk için 600 doğum parası verileceği açıklandı

Üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak.

Başvuru Nereye Yapılacak  : Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezine yapılacaktır.

 

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU FORMU

Sgk’dan Ne Tür Yardımlar Alınabilir

Sgk’dan Ne Tür Yardımlar Alınabilir

Bir önceki yazımız olan SSK Prim Öğrenme başlıklı makalemizde hizmet dökümü, SSk Prim ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. teslime yeğin dedi ki:

    2014 dünde kasım ayında karaciğer ve hvc oldunu öğrendim 2015 şin martın 11 de doğum yaptım sonra karaciğer siroza cevirdi dediler birbuçuk yıl ilaç bekliyom bunun için malulen emekli olabilirmiyim bilgilendirirsrniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  2. Zülal dedi ki:

    Merhaba babam 2 sene önce vefat etti kesinti olmasın diye ben babamın aylığını yani ölüm aylığı almak icin basvuru yapmadım, sadece annem aldı. Şuan almak istiyorum herhangi bir problem olur mu ?

SORU SORUN