21.08.2018 - SSK Emekli

Sgk Çift Maaş


Sgk Çift Maaş: Okurlarımızın en fazla sorduğu sorulardan birisi de hem eşten hem de anne-babadan dul/yetim aylığı alınıp alınamayacağıdır. Bu sorunun cevabı çok karmaşık olduğu için bugün dul-yetim kadınların iki maaş alabilme durumlarını yazalım istedik.

Son 15 yılda, çalışma hayatımızı önemli ölçüde etkileyen büyük reformlar gerçekleşti. Bu reformlar, kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zor şartlarda çalışanlar başta olmak üzere, çalışma hayatının tüm kesimini yakından ilgilendiriyor.

İlk olarak 1970’li yıllarda hazırlanan ve günümüz ihtiyaçlarına cevap veremeyen İş Kanunumuz 2003 yılında yenilendi. Ardından 2004 yılında hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilip yapılamaz denilen sağlık reformu gerçekleştirildi.

Birbirinden kopuk sosyal güvenlik kurumları olan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı 2006 yılında SGK çatısı altında birleştirildi.  Beş sosyal güvenlik yasası tek bir yasa altında toplandı. Bir başka ifade ile geçmişteki beş farklı sosyal güvenlik yasası beraberinde SSK sigortalısı, Tarım SSK sigortalısı, BAĞ-KUR sigortalısı, Tarım BAĞ-KUR sigortalısı ve Emekli Sandığı iştirakçiliği olmak üzere beş sosyal güvenlik statüsünü getirmişti,

Buradaki en büyük sorun ise, farklı Kanunlara tabi çalışanlara, bağlı bulunduğu Kanunlar ile farklı sosyal haklar sunduğu için geçmişte norm ve standart birliği oluşamadı.

Geçmişten gelen norm ve standart ayrılığı bugün için giderilmiş olsa da geçmişten gelen haklar korunduğu için hala bir eşitsizlik söz konusu. Günümüzde var olan bu eşitsizlik en çok ölüm aylıklarında kendini göstermekte. Çünkü, vefat eden sigortalının hak sahiplerine maaş bağlanması aşamasında ölümün gerçekleştiği tarihteki yasalar referans alınıyor.

Bunun sonucunda hak sahibi dul ve yetimler ölüm tarihine göre ya tek maaş ya da her iki maaşı da alma imkanına sahip oluyor.

Ölen eşin ve anne-babanın sigorta statüsü aynı ise iki maaş değil tercih edilen maaş yani tek bir maaş ödeniyor. Yani eşi SSK, babası SSK veya eşi BAĞ-KUR babası BAĞ-KUR veyahut eşi Emekli Sandığı, babası Emekli Sandığı sigortalısı olan dul-yetim kadınlar tek maaş alabiliyor.

Ancak ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor.

Sigortalılık statüsü farklı ve eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor. Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008’den önce diğeri 1 Ekim 2008’den sonra ölmüşse yine iki maaş var. Eğer, iki ölüm de 1 Ekim 2008’den sonra ise sadece bir maaş ödenir.

Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş alabilmekte. Örnek verecek olursak eşi memur emeklisi, babası SSK veya BAĞ-KUR emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok. Her halde iki maaş alma hakları var.

Dul ve yetim kız çocuklarına eşi, anne/babası üzerinden bağlanacak aylığı gösterir tablo aşağıda sunulmuştur.

Ölüm aylığı, ölen sigortalının;

a-) Eşine,

b-) Çocuklarına,

c-) Anne ve babasına,

bağlanmaktadır.

SGK’dan 4/a (SSK) ya da 4/b (Bağ-Kur) kapsamında yetim aylığı alınmasının temel şartları;

+ 5510 sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları,

+ Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması,

+ Evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şarttır.

Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.

SGK Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirdiği tespit edilen çocuklara da evli olup olmadığına, yaşına veya cinsiyetine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Diğer bir deyişle kendi emekli aylığı olan veya bir yerde çalışan ya da evli olan yetim kız çocukları anne-babalarından dolayı yetim aylığı alamaz.

Devlet memuru anne-babanın yetim kız çocuklarının durumu ise biraz farklılık gösteriyor. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamındaki memurların yetim çocukları SSK’lı çalışsalar da, Bağ-Kur’lu olarak kendilerine bir işyeri açsalar da SSK’dan Bağ-Kur’dan emekli aylığı alsalar da yetim aylıkları kesilmez. Evlendikleri veya devlet memuru oldukları ya da devlet memuru olarak emekli oldukları zaman memur anne-babadan yetim aylığı bağlanmaz.

1.10.2008 sonrası vefat eden 4/a yani SSK sigortalılarının eş ve hak sahibi çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için borçlanmalar hariç olmak üzere en az 5 yıl sigortalılık süresi olup 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekiyor.

1.10.2008 sonrası vefat eden 4/b yani Bağ-Kur sigortalılarının eş ve hak sahibi çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Kaynak Resul Kurt/16.02.2017

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Planlamasinda Bayan Çalişanlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. Hatice. Özyıldırım dedi ki:

    Ben SSK emeklisiyim babam Bağkur emeklisi 1999 da vefat etti maaş alabilirmiyim

  2. MEHMET ŞEN dedi ki:

    ANNEM SSK EMEKLİSİ BABAM DA SSK EMEKLİSİ HER İKİSİDE VEFAT ETMİŞ BENİM %93 ÖZÜRLÜ RAPORUM VAR HER İKİ MAAŞI ALABİLİRMİYİM.babam 1991 de vefat etti annem 2017 de

SORU SORUN