22.10.2018 - SSK Emekli

Sağlıktan Yararlanma Şartları


Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları

GSS Yürürlüğe girdikten sonra , Memur, İşci, Esnaf, İsteğe bağlı sigortalılar dahil son bir yıl içinde 30 gün prim ödemesi var ise her türlü sağlık yardımından yararlanabileceklerdir.

Diğer taraftan eski adıyla BAĞKUR yeni adıyla 4-B ‘li olan sigortalıların GSS ( Genel Sağlık Sigortası)  hizmetlerinden yararlanabilmeleri için bir şart daha var. Bunların SGK’ya 60 günden fazla prim borç olmaması gerekiyor.  Ancak bu sigortalılar SGK’ya başvurarak mevcut borçları hakkında tecil(erteleme)  veya taksitlendirme yapmışlarsa , bu borçları sağlık yardımı almalarına engel olmayacaktır.

Öte yandan 6111 sayılı torba kanunla yeniden getirilen Tarım SSK kapsamında prim ödeyen geçici veya mevsimlik tarım işçilerinin de sağlık kuruluşlarına başvurdukları tarihte 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması gerekiyor.

Aşağıdaki linkten sağlıktan yararlanıp yararlanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sağlıktan Yararlanabilir miyim Sorgulama

( Yukardaki linke girdiğinizde Sağlık Provizyon Sorgulama Linkine Tıklayıp kimlik bilgilerinizle giriniz ve sorgulamayı yapabilirsiniz.)

 

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 5 SORU
 1. Gul savas dedi ki:

  Kayin validem 70 yasinda. Uzrinde biraz malvarligi var. Emekli olmadan sagliktan nasil yararlanabilir

  1. Gul savas dedi ki:

   Kayin validem 70 yasinda. Emeklilligi yok. Sagliktan istifade etmek icin nasil bir yol izlemesi gerekiyor. Biraz mal varligi var. Cocuklarindan yararlanamiyor. Yardimci olursaniz sevinirim

  2. Sgk Uzmanı dedi ki:

   65 Lik maaşa başvuru yapın

 2. Ömer dedi ki:

  2016 nisan ayında sgk emeklisi oldum. 2016 aralık ayında akciger kanseri teşhisi kondu. Şu an vergi indiriminden yararlanabilir miyim.

 3. Nurş dedi ki:

  Yaklaşık 2yıldır ek5 sağlık sigartamı yatıramıyorum sağlıktan yararlanamıyorum ne yapmam lazım

SORU SORUN