27.05.2019 - SSK Emekli

Sağlık Hizmetlerinden Yayarlanma Şartları Nelerdir


Sağlık Hizmetlerinden Yayarlanma Şartları Nelerdir

Biliyorsunuzki 2009 yılında yapılan sgk’daki devrim niteliğinde olan yeni SGK yasasına göre bir işyerinde hizmet akdi ile çalışanlar 4/A’lılar veya kendi adına prim ödeyen yani 4/B Bağ-Kur’lular ile Emekliği Sandığına tabi 4/C’liler göre çalışanların açısından birçok yeni düzenleme getirilmiş ve şartlar bazen çalışanların aleyhineyken bazende lehine olmuştur.Sağlık Tan Yararlanma Şartları Aşağıda anlatılmıştır

İşte bugün yeni yasanın çalışanlar açısından faydalarını yazmaya çalışacağız. Eskiden işe giren bir kişinin 90 gün bağkurluluraın 8 ay prim yatırarak sağlık hizmetlerinden yararlanırken kendisinin de en az 90 gün prim ödedikten sonra yayarlanıyor  ve ne olursa olsun işten ayrıldıktan sonra 90 gün boşluk verdiğinde tekrar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 90 gün daha ssk günü, gerekiyordu aynı zorluk bağ-kur luluar içinde mevcuttu şimdi yeni düzenleme ile bir kişi kendisi 30 günlük çalışmasının bulunması durumunda  bakmakla yükümlü oldukları eş-çocukları için 30 gün ssk gününü tamamlaması şartıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor yani yeni 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu ile bu süre her ikisi içinde   30 güne inmiştir.

Sgk lı  çalışanın ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin  genel sağlık hizmeti ve diğer haklardan yararlanabilmeleri için :

1- İlk defa işe girenler için 30 gün prim sayısını tamamlaması,ve aylık hizmet prim bildirgesinin içeriye verilmiş olması gerekmektedir.İşte en çom mağduriyette burada  yaşanmakta ve çalışanlar buu konuda tereddüte düşmektedirler.

 30 gün nasıl hesaplanır

Örneğin;  15.01.2015 tarihinde işe giren bir işçi 15.02.2015 tarihinde normal şartlarda sağlık hizmetlerinden yararlanması gerekiyor ancak aylık hizmet prim bildirgesi bir sonraki ayın 23.üne kadar işverenlere tanınmış bir hak olduğundan dolayı  muhasebe personeli veya insan kaynakları bölümünde çalışanlar bu bildirgeyi  25.03.2015 tarihine kadar bildirebiliyorlar bu durumda işçi 30 günlük bu sağlıktan yararlanma hakkını ancak 23/03/2015 tarihinde elde ediyor böyle durumda kalan sevgili çalışanlar sizlerin yapması gereken siz veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler hastanelerden sağlık hizmeti alabilmeniz için muhasebeciye veya insan kaynakları bölümünde çalışanlara  ay içinde olası böyle bir gelişme olursa sigortalı hesap fişi doldurmanız gerekecektir.

2- Tekrar SGK kapsamında sigortalı çalışmaya başlayanlar,  başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde toplam 30 gün Genel Sağlık Sigortası prim gün sayısının olması gerekmektedir. SGK’lı çalışarak işten ayrılmış olan sigortalı 1 yıl içerisinde tekrar SSK’lı çalışmaya başlaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ikinci defa işe başlayacağı tarihten itibaren 30 günlük süre aranmaz çünkü 1 yıl önceki sigortalılık süresi içerisinde 30 günlük sigorta primi ödenmiş olması yeterlidir. Ancak uygulamada bu gibi durumda olan sigortalılarında yukarıda belirttiğimiz gibi sağlık sunucularına gitmeden önce çalıştığı işyerinin Muhasebe birimi veya insan kaynakları bölümüne giderek internet üzerinden tekrar

İşe giriş tarihini ve viziteye çıkış tarihine kadar geçen gün sayısını Sigortalı hesap fişini ile SGK gönderilmesini istemeleri gerekmektedir.

Önceki 1 yılın hesabında aşağıdaki geçen süreler dikkate alınmamaktadır 

  1. a) Herhangi bir sebeple silahaltına alınan sigortalının askerlikte geçen hizmet süresi,
  2. b) Yükümlülükle sonuçlanmayan tutuklulukta geçen süre,
  3. c) Raporlu olarak olsa dahi İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortalarından geçici iş görmezlik ödeneği alan sigortalının iş görmediği süre,
  4. d) Sigortalının greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde

Sağlık Yardımından Yararlanma Süresi :

Yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre, SGK lı işten ayrıldığı  tarihten geriye doğru bir yıl içinde 30 günü varsa 10 gün, 90 gün prim ödemesi varsa, işten ayrıldığı tarihten sonra, 10+90=100 gün sağlık yardımından faydalanabilir. 

Koşulsuz Sağlık Hizmetinden Yararlananlar;

18 yaşını doldurmamış olan kişiler, tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler, trafik kazası halleri, acil haller, iş kazası ile meslek hastalığı halleri, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar,

SSK’lılar; Kendisi ve Bakmakta olduğu kişiler için 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması,

Bağkurlular; 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması,

Diğer Yararlananlar:

  1. a) Herhangi bir sebeple silâh altına alınan sigortalının askerlikte geçen hizmet süresi,
  2. b) Hükümlülükle sonuçlanmayan tutuklulukta geçen süre,
  3. c) İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortalarından geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalının iş göremediği süre,
  1. d) Sigortalının greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde geçen süre, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası primi ödeme gün sayısı hesabında dikkate alınmaz.

 

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN