23.03.2019 - SSK Emekli

Risk Değerlendirmesi


RİSK DEĞERLENDİRMESİ

Tehlike sınıfı ve çalışan sayısına bakılmaksızın, tüm işyerleri 30.12.2012 tarihinden itibaren risk değerlemesi yapmak zorundadır (işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının ne kadar süreyle istihdam edileceği bu değerlendirme ile ortaya çıkacaktır. Bu değerlendirme sonucunda işyerleri  AZ TEHLİKELİ, TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ  işyeri olarak sınıflandırılmış olacaktır).

Risk değerlemesi yapmayan veya yaptırmayan işverene 3.000 TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 4.500 TL idari para cezası uygulanır.

Risk değerlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

a) Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu.

b) Kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi.

c) İşyerinin tertip ve düzeni.

ç) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

İşveren, yapılacak risk değerlendirmesi sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken koruyucu donanım veya ekipmanı belirler.

İşyerinde uygulanacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, çalışma şekilleri ve üretim yöntemleri; çalışanların sağlık ve güvenlik yönünden korunma düzeyini yükseltecek ve işyerinin idari yapılanmasının her kademesinde uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar.

Risk Değerlendirme Rehberi

 

Risk Değerlendirme Formu Excel

Apartmanlar İçin Risk Değerleme

Berber ve Kuaföerler için Risk Değerleme

Ofislerde Risk Değerleme Rehberi

Kasaplarda Risk Değerlendirilmesi Formu

Çağrı Merkezlerinde Risk Değerlendirme Formu

Diş-Klinik ve muayenehanelerde Risk Değerlendirilmesi Formu

Kuru Temizlemecilerde Risk Değerlendirme Formu

Mutfak -Lokanta-Pastanelerde Risk Değerlendirme Formu

 

Acil Durum Planı Formu

Bir önceki yazımız olan E-Devlet başlıklı makalemizde e devlet ilk giriş, e devlet nedir ve e devlet şifresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN