14.11.2018 - SSK Emekli

Risk Değerlendirmesi 2014


RİSK DEĞERLENDİRMESİ

İşçi çalıştıran (çırak ve apartman kapıcısı dahil) tüm işyerleri “Ocak 2013” itibariyle “risk değerlendirmesi” yaptırmak zorundaydı.
Risk değerlendirmesi yaptıracak olan işyeri sayısı (apartmanlar dahil) üç milyon civarında.
Risk değerlendirmesinin nasıl yapılacağı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesinde, işkolları itibariyle var.
Risk değerlendirmesi yaptırmayan (örneğin bir apartmana, çiçekçi, bakkal veya berbere) ilk ay için 3.361 TL (2013’de 3.234 TL idi), aykırılığın devam ettiği her ay için 5.042 TL (2013’de 4.851 TL idi). “idari para cezası” kesilecek.
Bunlar, Şubat dahil 14 aylık ceza ile karşı karşıyalar. Bu da 50 bin  lirayı aşan bir ceza demektir ki bir apartmanı, çiçekçiyi, bakkalı, berberi perişan eder.
Risk değerlendirmesini, Ocak 2013 tarihini yazarak, bir an önce yaptırmanızda yarar var.
DOKTOR, UZMAN VE HEMŞİRE
Bu köşede defalarca uyardık ama yine de hatırlatalım.
50 ve üzerinde işçi çalıştıran işyerlerinde 1 Ocak 2013’de,
50’nin altında işçi çalıştıran(berber, kuaför, cilt bakımı, hamam, matbaa, kavun karpuz yetiştirme, leblebi çekirdek imalatı, gıda ürünler imalatı gibi) tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde 1 Ocak
2014’den itibaren,
50’nin altında işçi çalıştıran az tehlikeli işyerlerinde (apartmanlarda, kırtasiyeci, bakkal, kuyumcu, konfeksiyoncu, vb işyerlerinde) 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren,
– İşyeri hekimi,
– İş güvenliği uzmanı,
– Diğer sağlık personeli (hemşire vb), istihdam edilmesi ya da ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alınması gerekiyor.
Dokuz kişi ve altında işçi çalıştıranlara, devlet desteği var. Bunun tutarı da;
– Çok tehlikeli işyerlerinde işçi başına 17 TL
– Tehlikeli işyerlerinde işçi başına 15 TL olacak. Bu destek “üçer aylık dönemler halinde” SGK tarafından ödenecek. Kuşkusuz bu para yeterli değil, aşan kısmı işveren ödeyecek.
Doktor, uzman ve hemşire istihdam edilmemesi veya istihdam edenlerden hizmet alınmaması durumunda, üçü için. Her ay itibariyle 14 bin TL idari para cezası kesilecek.
NE KADAR SÜRE ÇALIŞACAK?
İşyeri Hekimi:
– 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına “yılda en az” 25 dakika,
a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına “ayda en az” 4 dakika,
b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına “ayda en az” 6 dakika,
c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına “ayda en az” 8 dakika, işyeri hekiminin zaman ayırması gerekiyor.
İş Güvenliği Uzmanı:
10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına “yılda en az” 60 dakika olmak üzere, yukarıdaki (a),(b) ve (c) bentlerindeki işyerlerinde, sırasıyla 6,8 ve 12 dakika, iş güvenliği uzmanının zaman ayırması gerekiyor.
Diğer Sağlık Personeli:
10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına “yılda en az” 35 dakika olmak üzere, yukarıdaki sıralamaya göre 6,9 ve 12 dakika diğer sağlık personelinin (hemşirenin) zaman ayırması gerekiyor.
 
EĞİTİM VE ACİL EYLEM PLANI
Yaklaşık 13 milyon işçiye eğitim verilmesi gerekiyor. Aksi halde, çalışan her işçi için 1.120 TL idari para cezası kesilecek.
İş yerinde, acil durum planı hazırlanması ve tatbikatı gerekiyor. Aksi halde, tespit edilen her ay için 1.120 TL cezası var.
Kaynak:Şükrü Kızılot/04.02.2014

Bir önceki yazımız olan E-Devlet başlıklı makalemizde e devlet ilk giriş, e devlet nedir ve e devlet şifresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN