19.07.2019 - SSK Emekli

Prim borcu olanlara emeklilik müjdesi


Prim borcu olanlara emeklilik müjdesi

Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü şartına takılanlar için heyecanlı bekleyiş başladı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, prim günü eksiği olanlara emeklilik yolunu açacak düzenleme için çalışmalara başladı. Düzenleme onaylanırsa 100 bin kişi emekli olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bu konuda gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle sevince boğulan yaklaşık 100 bin kişi, gelişmelere kilitlendi.

 

FORMÜLLER MASADA

 

Bürokratlar prim günü eksiği olanlara emeklilik yolunu açacak düzenleme için çalışmalara başladı. Çalışma ile eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Borçlanma yoluyla emeklilik için çeşitli formüller masaya yatırılıyor. Bu alternatifler arasında, belli bir süre hizmet şartı aranması da var. Örneğin; prim eksiği olanlara emeklilik imkanı sağlanması için en az bin 800 gün prim gününe sahip olunması şartı getirilebilir. Bu durumda yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar, geriye kalan eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilir.

 

MERAKLA BEKLENİYOR

 

Prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanlar için nasıl bir formül uygulanacağı çalışma tamamlanınca ortaya çıkacak. Merakla beklenen çalışma, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacak. Konu üzerinde burada uzlaşma sağlanırsa, yasal düzenleme için düğmeye basılacak. Uzmanlar, Bakanlık’ta yapılan çalışma döneminin kısa sürede tamamlanmasını bekliyor.

 

Kaynak:Milliyet/03.02.2013

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 39 SORU
  1. Hacer alegöz dedi ki:

    1 ekim 1997 yılında ilk ise girişi annemin 2000 prim günü var 1953 doğumlu halen tarım sigortalı çalışan emeklilik durumu söz konusu mu

  2. Hatice dedi ki:

    Gerçekten prim eksigi olanlarla emeklilik varmi 1965 dogumluyum 1997 işe girişim. Var yüzde 52 raporum var 2700 primin var bende emekli olabilirmiyim cevaplarsaniz sevinirim

  3. cicej dedi ki:

    Yaşı dolan pirim günü eksik olanlara geriye doğru borçlanma ne zaman cikar

SORU SORUN