21.07.2019 - SSK Emekli

Ölüm sigortasından yararlanma şartları


Ölüm sigortasından yararlanma Şartları

Ölüm sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma Şartları (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu) MADDE 32 – Ölüm sigortasından sağlanan haklar şunlardır:

a) En az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a SSK) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,
 
b) 47 nci maddede yazılı sebeplerle kazaya uğramış, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış,
 
 
c) Bağlanmış bulunan malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş, durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerine, yazılı istekte bulunmaları halinde bağlanır.
 
 
Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b  BAĞKUR) bendine göre sigortalı sayılanların hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması veya ödenmesi şarttır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. ayşe şen dedi ki:

    Babam 2015 tarihinde vefat etti. 1977-1978 sigorta girişi var. 120 gün ödenmiş primi var. 2 yıl askerlik süresini borçlanarak anneme dul ve yetim aylığı bağlanırmı.

SORU SORUN