24.08.2019 - SSK Emekli

Ölüm Aylığında Hak Sahipliği Koşulları Değişiyor


Ölüm Aylığında Hak Sahipliği Koşulları Değişiyor:  Bilindiği üzere yürürlükte bulunan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na göre çalışmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların hak sahibi olduğu hüküm altına alınmıştır. Bu hüküm öğrencilerimizi kayıt dışı çalışmaya itmekteydi.

Bu durum Torba Yasa olarak bilinen 533 sıra sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile değiştirilerek yeni hükümler getirilmiştir.

ÇALIŞAN ÖĞRENCİNİN MAAŞI KESİLMEYECEK

Torba Yasanın meclisten geçerek kanunlaşması durumunda artık hak sahibi çocuklardan 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların 4/a kapsamında çalışmaları ölüm aylığı almalarına engel teşkil etmeyecek. Yani 18 yaşını doldurmayan gençlerimiz ile yaş şartlarını sağlayan lise ve üniversite öğrencilerimiz artık bir işyerinde sigortalı olarak çalışsa dahi ana veya babalarının ölümü nedeniyle almış oldukları maaşlar kesilmeyecek.

MAAŞIN TEKRAR BAĞLANMASI İÇİN YAZILI İSTEK ŞART

Düzenlemenin kanunlaşmasıyla birlikte çalışması nedeniyle almış oldukları maaşı kesilenlerin çalışmaları devam ediyor ise dahi Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı istekte bulunmaları gerekmektedir. Bu durumda Kurum düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren maaşları tekrar başlatacaktır.

GERİYE DÖNÜK HAK TALEP EDİLEMEYECEK

Bu düzenleme ile yaşanan mağduriyetler düzeltilmiş olsa da yazılı istek üzerine tekrar bağlanan aylıkların geriye yönelik olan kısımları için bir hak talep edilemeyecek.

20.02.2018

Bir önceki yazımız olan Kısmi Emeklilik başlıklı makalemizde kısmı emeklilik şartları, ne zaman emekli ve yaştan emekli hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 12 SORU
 1. NURAY dedi ki:

  1980 girişli ssk babam 2000 yılında vefat etmiştir.56 günlük sigortası var.Emekli olması mümkün müdür?

 2. Zeynep dedi ki:

  Emekli Bağ-Kur’lu ölen eş ve 1 çocuk var hakkını alabilmesi için sadece kızın başvurusu yeterli olurmu yoksa eşinde ayrıca başvurmasımı gerekiyor yada kız çocuğu başvurduğunda eşin sadece hak talep etmek için dilekçe vermesi yeterli mi

 3. Filiz dedi ki:

  Merhaba sayın ilgili
  Ben babamdan ölüm aylığı almaktaydım
  3 ay önce işe başladım aldığım maaşın tekrar Anneme aktarılmasını talep mektubu yazdım lakin henüz bir sonuç alamadım
  Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
  Saygılar Hayırlı çalışmalar dilerim.

SORU SORUN