26.06.2019 - SSK Emekli

Ölüm Aylığı Bağlama Oranı


Ölüm Aylığı Bağlama Oranının Tespiti Nasıl Yapıl­maktadır?

Aylık bağlama oranı (ABO);

 • (4/1-a) sigortalıları açısından % 40’dır. (7200 günden az prim ödeme gün sayısı olanlar için) 7200 günden fazla her 360 gün için bu oran % 2 puan artırılacaktır.
 • (4/-b) sigortalıları açısından % 50’dir. (9000 günden az prim ödeme gün sayısı olanlar için) 9000 günden fazla her 360 gün için bu oran % 2 oranında artırılacaktır.

Aylık bağlama oranının hesabında, 360 günden eksik sü­reler orantılı olarak dikkate alınacak, ancak, aylık bağlama oranı % 90’ı geçmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kısmi Emeklilik başlıklı makalemizde kısmı emeklilik şartları, ne zaman emekli ve yaştan emekli hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. Ebru dedi ki:

  Babam vefat etti aylık için dilekçe ne kadar ucreti

 2. serda dedi ki:

  Emekli sandığından annem ve ben dul yetim maaşı alıyorduk.5 Mayıs’ta annemi kaybettim.Maaşımda düzenleme yaptırmam gerekiyor mu? 1 Mayıs’ta annemin maaşını bankadan çekmiştik,o parayı gerimi ödememiz gerekiyor.?

 3. Dilan dedi ki:

  EŞİM 4 EVRE KANSER HASTASI.BEYNİNE KANSER METSDTAZ YAPMIŞ.DİRUMU ÇOK KÖTÜ.YATALDA FEL.SOSİALDAN YARDIM AIYOR.ESGİDEN 27 SENE METAL HAKKI VAR.EŞİM HOLLANDİYADA ŞU AN YANİNDAYIM..OTUMUM YOK BEMİM.EŞİM SİGORTALI.DOKTORLAR İYİ OLMASINA HİÇ UMUD YOK DİYOLAR.ZAMANI AZ KALDI.BEN EŞİMİN VEFATİNDAM SONRA.ÖLÜM AYLİGİ VE SIĞORTASINDAN NASIL YARARLANA BİLİRKM?

SORU SORUN