15.12.2018 - SSK Emekli

Ölen Kişiden Aylık İşlemleri


Ölen Kişiden  Aylık İşlemleri

Ölüm Aylığından Faydalanmak için Nasıl Başvuru Yapılmalı? :  Ölen sigortalıdan dolayı hak sahiplerine ölüm aylığı bağ­lanabilmesi için hak sahiplerinin örneği Kurumca hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile Kuruma başvurması şarttır.

Dilekçeye;  Tahsis Talep Beyan

 • 18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi,
 • 15 yaşından küçük çocuklar hariç olmak üzere bir adet belgelik fotoğraf,
 • Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu,
 • Hak sahibi anne ve babalar için Kurumca çıkarılacak tebliğde belirtilen belgeler,

eklenecektir.

Hak sahibi ana ve babanın her türlü kazanç ve irattan el­de etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından az ol­duğunu belirten imzalı taahhütname vermesi ile ana ve baba­ya aylık bağlanmasını müteakip Kurumca gerekli görüldüğü hallerde, her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelir­lerinin asgari ücretin net tutarından az veya fazla olduğuna dair Kurum sosyal güvenlik kontrol memurunun değerlen­dirmesini içeren gelir tespit raporu istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kısmi Emeklilik başlıklı makalemizde kısmı emeklilik şartları, ne zaman emekli ve yaştan emekli hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 11 SORU
 1. Yeşim dedi ki:

  05.05.2017 tarihinde annem vefat etti annem ve ben babamın maaşını paylaştık .ben evli deilim .annem vafatından sonra emekli sandığına başvuru yapmaya gittim annem hala aktif olduğu ölüm raporunun oraya ulaşmadı ını bunun için benim dilekçe vermem gerektiği söylendi .memur bana bir kağıda annemin sicil no yazarak bir kağıt verdi oraya adresimi adımı soyadımı ve imzası atarak başvurdum.başvuru sonucunu öğrenmek için nereyi aramam gerek 170 bu konuda yardımcı olamıyor kurum emekli sandığı olduğu için ve bu başvuru ne zman sonuçlanır tahmini bneden başka kimse ağbim e mesela benim başvuru orada söylenir mi

 2. İpek güner dedi ki:

  1.sorum/ oğlum vefat eden babasının 4100 işgünü primini (emekli olmamıştı)tek başına müracaat ederek alabilir mi yoksa diğer varisleriyle mi müracaat edecek ve nereye etmesi lazımdır?
  2/Babamdan yetim kız aylığı alıyorum,Annem hala yaşıyor ama ölümü halinde ondan da maaş alırmıym ?Her ikisi de emekli sandığı emeklisi.
  Teşekkürler

 3. ceylan erol dedi ki:

  merhaba, anne dedem ocak 1988 yılında vefat etti ve sigortadan emekli.
  babam 2013 şubatta vefat etti ve sigortadan emekli.
  tablonuza göre annem tercih ettiği aylığı alabiliyor. yalnız emsal görülen davalar var her iki aylığında alındığına dair.
  konu ile ilgili yardımınızı rica ederim.
  Teşekkürler.

SORU SORUN