Öğretmen Emeklilik Hesaplama

Öğretmenler Ne Zaman Emekli OlabilirMilli eğitim bakanlığı kadrolarında Mart 2013 itibariyle 704 bin 607 öğrenmen görev yapmaktadır. Kamuda görevli devlet memuru sayısı 2.688.851’dir . Dolayısıyla toplam devlet memurlarının %26 ‘sını Öğretmenler oluşturmakta olup öğretmenlerin emeklilik işlemleri diğer devlet memurlarına göre farklılık göstermektedir.

A-ÖĞRETMENLERİN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Tc.Emekli sandığı istekle emekliliğe hak kazanabilmek için Kadın:20 Erkek :25 hizmet yılının tamamlanmasına ek olarak emeklilik  yaşını da doldurmuş olması gerektiği hükme bağlanmıştır. 08.09.1999 tarihinden önce SSK, BAĞKUR, veya EMEKLİ SANDIĞINA tabi herhangi bir çalışması olmayan ve ilk defa bu tarihten sonra devlet memuru olarak göreve başlayan KADINLAR:58 ERKEKLER:60 yaşını doldurmaları ve 25 yıllık fiili hizmet sürelerini tamamlamaları halinde emekliliğe hak kazanacaklardır.
08.09.1999 ‘dan önce göreve başlaya devlet memurları ise  emeklilik tarihleri kademeli olarak belirlenmiştir.

B-ÖĞRETMENLERİN EMEKLİLİK BAŞVURU TARİHLERİ.

Öğretmenlerin emeklilik için başvuru tarihleri HAZİRAN ve TEMMUZ aylarıdır.

Haziran ve Temmuz ayları dışında emekli olabilmek için , görev yapılan il sınırları içinde kendi sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve Milli eğitim bakanlığı’nın uygun görmesi şarta bağlanmıştır.

Emeklilik Dönemi ( Haziran ve Temmuz ) dışında talepte bulunanların Durumu:

İl genelinde yada bulunduğu yerleşim yeri , ,lçe eğitim bölgesi veya okulda branş fazlası olanlar( kurucu müdür, müdür vekili, müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilenler hariç)

65 Yaşına kadar çalışmış olması halinde en az 15 yıl hizmeti olup , bayan ise 20 erkek ise 25 hizmet yılını DOLDURAMAYACAK durumda olanlar.

Sağlık mazeretiyle emekli olmak isteyenler

http://www.sskemekli.com/emeklilik-hesaplama-memur

Bir önceki yazımız olan BAĞKUR'lular İçin Emeklilik Şartları başlıklı makalemizde Bağkur Emeklilik ve Emeklilik Hesaplama Tabloları hakkında bilgiler verilmektedir.

tıkla sorunu sor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SOR