21.07.2019 - SSK Emekli

Nereden Hangi Statüden Emekli Olabilirim


Nereden Hangi Statüden Emekli Olabilirim

Emeklilik öğrenmek için belki de en önemli konulardan biriside nereden hangi statüden emekli olacağımızın bilinmesidir.  Kişiler yaşamları boyunca farklı kurumlarda sosyal güvenlik primlerini yatırılar, Örneğin SSK’lı olarak işe başlamış bir kişi daha sonra SSK’dan çıkıp Bağkur’lu veya Emekli Sandığına Tabi olarak çalışabilir.

 

Bu Doğrultuda Emekli olmadan önce tüm hizmetleri birleştirmek  için öncelikle hangi kurumdan( SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) emekli olacağımızı bilmemiz gerekmektedir.

 

Hangi kurumdan emekli olacağımızı belirleyen en önemli etken İŞE GİRİŞ TARİHİ’dir

 

01.Ekim 2008 ve  sonra ilk defa sigortalı olanların emekliliği  tüm çalışma hayatı boyunca  en fazla hangi statüde çalıştığına bakılacak ve  bu kurumdan emekli olacaktır.

 

30.09.2008 ve Önce sigortalı olanlar ise Son Yedi (7) yıl kuralına tabi olacaklardır.

 

Aşağıdaki Hesaplama Formumuzdan Tüm bilgilerinizi girerek nereden emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Dikkat Etmeniz gerekenler:

Öncelikle Kurum bölümünden seçim yapıp tüm giriş ve çıkışlarınızı tek tek girmeniz gerekmektedir. Halen Çalışıyor iseniz Çıkış Bölümüne Bu Günün Tarihini Giriniz.

 

Boş geçen süreler ,  Askerlik borçlanması ile ilgili süreler ve Doğum Borçlanması ile ilgili süreler Son 7 yıl hesabında dikkate alınmaz.

 

Tarih Formatı: 01.01.1995      Sayı Formatı: 500

 

Bir önceki yazımız olan Malulen Emeklilik İşlemleri başlıklı makalemizde Malülen Emeklilik, Özürlü Emeklilik ve sgk istenen belgeler ve formlar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 5 SORU
  1. abidin dedi ki:

    07.07.1965 doğumluyum.1984ssk girişimden 2555 2004-2011 tarihleri arasında bağkurlu oldum.2710 günüm var .Toplamda 5265 günüm var. sgk emekli olamazsın dedi.Bağkura tabisin ya 3.5 yıl yada 9000 gün

SORU SORUN