24.01.2019 - SSK Emekli

Nafaka Veren Kişininin Agi Hakkı


Nafaka Veren Kişininin Agi Hakkı:         Çocukların velayetinin annesinde olduğunu ve anne’nin çalışmadığını bu durumda bu işçinin Asgari Geçim İndiriminden yararlanabilip Yararlanabilirmi

Esasen Asgari geçim indiriminin uygulanmasında çocuk tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, eş tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade etmektedir. Eşlerden her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar yalnızca sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilecektir.

Yasal evlilik bağı boşanma halinde sona erdiğinde mahkeme tarafından çocukların velayetinin kimde kalacağı kimin kime nafaka ödeyeceği hakkında kararını verir.

Asgari Geçim İndirim tutarının tespitinde mükellefin, gelirin elde edildiği tarihteki medeni hali ve aile durumu esas alınır. Asgari Geçim İndirim, ücret geliri elde edilen aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için ise sadece eşlerden birisinin gelirine uygulanır. Boşananlar için indirim tutarının hesabına, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınır.

Her ikisi de gerçek ücretli ve boşanmış olan eşlerden çocukları için asgari geçim indiriminin nafaka veren eşin ücretine uygulanması gerekmektedir,

Nafaka veren eşlerden çocukları için asgari geçim indiriminden yararlanılmaması halinde, çocuğun velayeti kimde ise o kişi asgari geçim indirimden yararlanması mümkündür.

Yani kısacası burada kanun koyucu öncelikle nafaka veriliyormu verilmiyormu veriliyor ise kimin verdiğini dolayasıyla asgari geçim indirimden de onun yararlanacağı hakkında hükmü ile işlem yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Sağlığı ve Güvenliği Formlar başlıklı makalemizde iş sağlığı risk değerlendirme, iş sağlığı ve güvenliği ve iş sağlığı ve güvenliği formları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN