21.03.2019 - SSK Emekli

Memurlarda Aylıksız İzinde Geçen Sürelerin Borç­lanması


Memurlarda Aylıksız İzinde Geçen Sürelerin Borç­lanması

Kanunun 4. maddesjnin birinci fıkrasının (c) bendi kap­samındaki sigortalıların tabi oldukları personel mevzuatı hü­kümlerine göre kullandıkları ücretsiz izin süreleri borçlandırılacaktır.

Bu sigortalılardan aylıksız izinde geçirdikleri süreler rini borçlanmak isteyenler, aylıksız izine ayrıldıklarını gösterir izin onayı ile çalıştıkları kurumlarca düzenlenecek tüm hiz­metlerini gösterir onaylı bir hizmet belgesini borçlanma talep dilekçelerine ekleyerek, SGK’ya başvurmaları gerekmekte olup, ihtiyaç duyulması halinde gerekli bilgi ve belgeler ayrıca istenecektir.

Borçlanma talep tarihinde 5510 sayılı Kanunun 4. madde­sinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi çalışanlardan 2008 yılı Ekim ayı başından önce 5434 sayılı Kanuna tabi iken kullandıkları ücretsiz izin süreleri de 41. maddeye göre borç­landırılacak borçlanmak için seçilecek miktar, 5434 sayılı Ka­nun gereğince emsali için hesaplanacak miktarın altında olma­yacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hizmet Borçlanmalarının Emeklilik Hesabına Etkisi başlıklı makalemizde hizmet borçlanması, hizmet borçlanması nedir ve hizmet borçlanması sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. Olcay Akçelik dedi ki:

    19 yıllık öğretmenim kullanmış olduğum 6 aylık ücretsiz izin borçlanmamın ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorum teşekkürler

SORU SORUN