Mavi Kartlının Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekliliği

Mavi Kartlının Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekliliği
Soru: 2003 yılından beri Avusturya vatandaşıyım. Türkiye’den Mavi Kartım var ama Türkiye’de sigortam hiç yok. Mavi kartla borçlanmayı kabul etmiyorlarmış. Ben nasıl emekli olabilirim?

Fatma D.

Cevap: SGK 3201 sayılı Kanunun uygulama yönetmeliğinin 2 nci maddesinde borçlanma tarihinde de Türk vatandaşı olunması gerektiği belirtilmiş olmasına dayanarak SGK’ca mavi kartlıların yurtdışı borçlanması başvuruları reddedilmekte ise de gerek, 12.06.2009 tarihinde yürürlüğe giren 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28.maddesinde; gerekse önceki 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29.maddesindeki yasal düzenlemeye yer verilerek, doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanların, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı tutulmuş sayılmaktadır. Bu kapsamdaki kişilerin söz konusu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen faydalanmaya devam edecekleri belirtilmiştir. Açıklanan kanun maddeleri, açıkça, çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin kazanılmış haklarının korunacağını belirtmektedir.

Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iken gerçekleştirilmiş olması şartıyla yurtdışındaki çalışmaların veya kadınların ikamet sürelerinin borçlanılmasında borçlanma başvuru tarihinde TC vatandaşı olma şartı hukuki olmayıp bu konuda lehte yargı içtihadı bulunmaktadır.

Ama önemle belirtmeliyim ki ekonomik borçlanma için bunu yapmadan evvel Türkiye’de SSK’lı olarak bilfiil çalışmanız gerekiyor. T.C. vatandaşı olmamanız Türkiye’de SSK sigortalısı olarak çalışmanız engel değildir.
Soru: Ben inşaat işçisiyim Mart ayında iş kazası geçirdim. Sağ bileğimin içi dağıldı, operasyon geçirdim şu an ağrı var ve kolumla bir şey yapmak istediğimde ağrı başlıyor. Emekli olabilir miyim? Şeker hastalığı da var. H.ALTUN

Cevap: Sürekli işgöremezlik geliri için SGK’ya başvurursanız ve iş kazası sonucu meydana gelen çalışma gücü kaybınız en az yüzde 10’un üzerinde saptanırsa tıpkı aylık gibi sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanırsınız. Normal emeklilik için verdiğiniz bilgiler yetersiz ancak belirttiğiniz şeker hastalığınızdan dolayı çalışma gücünüzde en az yüzde 60 kayıp olduğu yapılacak muayene ve tetkiklerde ortaya çıkarsa malulen emeklilikte ilk aşamayı geçmiş olursunuz. Malulen emeklilik için diğer şartlar olan en az 10 yıllık sigortalılık ve bin 800 güne de sahip olmalısınız.
Soru: Emekli maaşımın 2013 yılı büyüme hızı ile hesaplanması için 2014 yılının en erken hangi ayında emekli olmalıyım? T.B.

Cevap: Bağlanacak aylığınızın büyüme hızından maksimum faydalanılarak hesaplanılması bakımından 2014 yılı Ocak ayından itibaren başvuru yapabilirsiniz.

Kaynak:Sözcü Gazetesi/17.09.2013

Bir önceki yazımız olan Hamile kadını işten çıkarıp, ücretsiz izne çıkarıp başlıklı makalemizde ali tezel hakkında bilgiler verilmektedir.


tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SOR 0888 233 0 233