Malüllük Durumunun Tespiti ve Sevk İşlemleri

Malüllük Durumunun Tespiti ve Sevk İşlemleri : Sigortalıların veya işverenlerin malullükdurumunun tespiti için Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk istemesi halinde, en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalan primi bildirilmiş olması şartıyla sigortalıların şevkleri yapılacaktır. 1800 prim gün sayısı şartını yerine getirmeyen sigortalıların sevk işlemlerinin yapılabilmesi için;

a) 1800 prim gün koşulunun hizmet borçlanması yapılarak tamamlanması halinde, borçlanma talepleri mutlaka alınacak ancak, borçlanma bedellerinin ödenmesi beklenmeyecektir.

b) 4 (b)  Bağkur sigortalılarının 1800 ve daha fazla prim gün sayılan olduğu halde genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının bulunması halinde, sevk işlemleri prim borçlarını ödemeleri beklenmeden yapılacaktır.

Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerinde belirtildiği şekilde sevk işlemi yapılanların sevk işlemlerine ilişkin her türlü masrafları kendilerince ödenecektir. Söz konusu kimselerin malul sayılmaları ve aylık bağlama işlemi yapılmadan önce prim borçlarını ödemeleri koşuluyla, yaptıkları masraf tutarları sigortalının talep etmesi ve belgelemesi halinde, Kurumun belirlediği miktarla sınırlı olmak üzere taraflarına ödenecektir.

Sigortalılıkları devam eden 4 (b) sigortalılarından sevk talebinde bulundukları tarihte; içinde bulunulan ay ile bir önceki ayın prim borçları dışında borçlan bulunmayanların, söz konusu dönemlere ilişkin borçları muaccel hale gelmediğinden bunların sevk işlemleri yapılacak ve masrafları kurumca karşılanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Memurlar İçin Emeklilik Belgesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


tıkla sorunu sor

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. Aysel cömert dedi ki:

    05/05/1992 bağkur girişim 2000 sonunda kapattm 8 yıl 8 ay 27 günüm var 2004 yıllında 25 gün sgk lı oldum 1962 doğumluyum 3 çocuğum var fakat sigorta olmadan önceki yıllarda doğdular şimdi çalışamıyorum ben nasıl emekli olurum

    1. murat teker dedi ki:

      3600 günden emekli olabilirsiniz

SORU SOR 0888 233 0 233