20.07.2019 - SSK Emekli

Malüllük Durumunun Tespiti ve Sevk İşlemleri


Malüllük Durumunun Tespiti ve Sevk İşlemleri : Sigortalıların veya işverenlerin malullükdurumunun tespiti için Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk istemesi halinde, en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalan primi bildirilmiş olması şartıyla sigortalıların şevkleri yapılacaktır. 1800 prim gün sayısı şartını yerine getirmeyen sigortalıların sevk işlemlerinin yapılabilmesi için;

a) 1800 prim gün koşulunun hizmet borçlanması yapılarak tamamlanması halinde, borçlanma talepleri mutlaka alınacak ancak, borçlanma bedellerinin ödenmesi beklenmeyecektir.

b) 4 (b)  Bağkur sigortalılarının 1800 ve daha fazla prim gün sayılan olduğu halde genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının bulunması halinde, sevk işlemleri prim borçlarını ödemeleri beklenmeden yapılacaktır.

Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerinde belirtildiği şekilde sevk işlemi yapılanların sevk işlemlerine ilişkin her türlü masrafları kendilerince ödenecektir. Söz konusu kimselerin malul sayılmaları ve aylık bağlama işlemi yapılmadan önce prim borçlarını ödemeleri koşuluyla, yaptıkları masraf tutarları sigortalının talep etmesi ve belgelemesi halinde, Kurumun belirlediği miktarla sınırlı olmak üzere taraflarına ödenecektir.

Sigortalılıkları devam eden 4 (b) sigortalılarından sevk talebinde bulundukları tarihte; içinde bulunulan ay ile bir önceki ayın prim borçları dışında borçlan bulunmayanların, söz konusu dönemlere ilişkin borçları muaccel hale gelmediğinden bunların sevk işlemleri yapılacak ve masrafları kurumca karşılanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Memurlar İçin Emeklilik Belgesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 4 SORU
 1. Aysel cömert dedi ki:

  05/05/1992 bağkur girişim 2000 sonunda kapattm 8 yıl 8 ay 27 günüm var 2004 yıllında 25 gün sgk lı oldum 1962 doğumluyum 3 çocuğum var fakat sigorta olmadan önceki yıllarda doğdular şimdi çalışamıyorum ben nasıl emekli olurum

  1. murat teker dedi ki:

   3600 günden emekli olabilirsiniz

 2. Nezire dedi ki:

  Merhaba . 3 yıl önce tanısı konulan ve ömür boyu kullanmam gereken iltihaplı eklem romatizması hastalıgım var. Sıgortalı bir çalışanım. Be bu hastalık ellerimde görüldüğü İçin sıkıntım çok büyük. İleride hiç bir iş yapamaz hale geleceğimi biliyorum. Bu hastalık nedeniyle malul emeklilik hakkım olurmu .

 3. Aydin dedi ki:

  2017 nin 8. Ayında istanbul tip fakültesinde multipl myolem teşhisi koyuldu ve kemoterapi gördüm daha sonra kendimden nakil oldum ve 2.5 ay hastanede yattım devamlı kontrollerim var özürlülük oranımın tespiti için bashekimlige rapor verdim 1993 sigorta girişim var 6133 gün prim ödemesiyle prim ödemem fazla 5675 gün ve 54 yaş kriterine tabiyim 11 sene yaş beklemem gerekiyor ama %60 özürlü oranı çıkıp malulen emekli olabilirmiyim ve maaşım ne kadar olur

SORU SORUN