16.01.2019 - SSK Emekli

Malülen Emeklilik ve Engelli Emeklilik


Malülen Emeklilik ve Engelli Emeklilik

MAMÜLEN EMEKLİLİK NEDİR KİMLER MALÜL SAYILIR ENGELLİ EMEKLİLİK YANİ BİLİNEN ADIYLA ERKEN EMEKLİLİKTEN FARKLARI NELERDİR?

Engelli raporu ile malullük raporu arasındaki fark Engelli sağlık kurulu raporunda esas alınan ölçütler ile malul sayılmaya ilişkin sağlık kurulu raporlarda göz önünde bulundurulan ölçütler farklıdır. Engelli sağlık kurulu raporuyla, kişinin hastalıklarının tamamı birleştirilerek ve işçilerin veya memurların tüm vücuduna ilişkin fonksiyon kaybı oranı belirlenirken; malul sayılmaya ilişkin raporda hastalıklar birleştirilmemekte ve en ağır hastalığına göre kayıp oranı belirlenmektedir.

Yani kısaca anlatmak gerekirse bir kişi engelli sayılabilmesi için diyelimki gözünde bir rahatsızlık var ve %25 oranında görme kaybı var ayrıyeten bacaklarında yürüme bozukluğu var ve %15 raporu var ayrıyeten kulaklarında duyma kaybı var %15 oranında bu durumda kişi engelli statüsünde değerlendirildiğinde %55 yani 2.derece engeli olduğu hesap edilecek ve bunu maliyeden alacağı vergi indirim belgesiyle desteklemek suretiyle kanun koyucunun oranları ve işe giriş tarihine göre engelli emekliliğe başvurabilecek. Ancak yukarıdaki kişi %60 olan bu engeline rağmen malulen emeklilik için gerekli şartları taşımamakta çünkü en büyük engeli olan %25’lik dilim ile görme kaybı malulen emeklilik için aranan %60 lık oranın altında kaldığı için malulen emeklilik şartlarını taşımayacak.

ENGELLİ EMEKLİ İLE MAMLÜLEN EMEKLİLİK ARASINDAKİ FARKLAR

1-Malulen emekli aylığı 3 aylık olarak ödenirken engelli emekli olan kişi aylık ödeme alır

2-Malülen emekli olan bir kişi herhangi bir işyerinde şekilde yani (SGDP) öoeyerek dahi çalışşa maaşı kesilirken engelli statüsünde emekli olan bir kişi’nin maaşı kesilmez.

ENGELLİ AYLIĞI DAHA FAZLADIR

Sigortalı olarak ilk defa işe girdiği tarihte de malul sayılmayı gerektirecek derecede (yani en az çalışma gücünün % 60’ını) hastalık ve arazları bulunan sigortalılar, Kanun gereği, maluliyet aylığından yararlanamaz.

Ancak bu kişiler yaşlılık aylığına erken emeklilik için başvuru yapabilir.

Özürlü aylığının normal emeklilik aylığından daha fazla olduğunu belirtmek gerekir.

Özürlüler emekli aylığı bağlanırken özel olarak pozitif ayrımcılık ile korunmuştur.

Az prim günü ile emekli olsalar dahi alacakları ayni sürede emekli olan örneğin bir kısmi aylık alandan ve daha uzun gün süresiyle emekli olan normal bir emekliden daha fazladır.

MALULLUK NEDİR, EMEKLİĞE NE ETKİ EDER?

Malullük çalışanın çalışma gücünün tamamını veya Kanunca belirlenen orandan daha fazla bir kısmını kaybetmesi halidir.

Malulen emekli olmak isteyen kişiler, hangi sigortalılık statüsüne tabi olurlarsa olsunlar, malul kaldıklarını SGK tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kurulunun raporu ile ispatlamak zorundadır.

Yürürlükteki mevzuata göre çalışma gücünün en az % 60’ını kaybettiği SGK’ca yetkilendirilmiş hastanelerin vereceği sağlık kurulu raporları ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu SGK Sağlık Kurulu tarafından kabul edilenler malül sayılır.

Burada hastanenin raporundaki oranın değil SGK tarafından verilecek oranın önemli olduğunun altını çizmek gerekir. SGK Sağlık Kurulu hastanelerin verdiği raporlardan daha yüksek ya da daha düşük bir orana karar verebilir.

SGK Sağlık Kurulu raporuna itirazlar SGK’nın Yüksek Sağlık Kurulu’na yapılır.

Tabii, idarenin her türlü eylem ve işlemine olduğu gibi SGK’nın verdiği orana karşı da yargıya başvurmak mümkündür.

MALULEN EMEKLİLİK KOŞULLARI NELERDİR?

Maluliyet koşullarıyla emekli olmak için,

*Kişinin sigortalı olması,

*Kişinin 5510 sayılı Kanunun 25 inci maddesine göre malul sayılması, başka bir deyişle çalışmaya başladıktan sonra en az %60 oranında çalışma gücü kaybına uğraması,

*En az 10 yıldan beri sigortalı olması ve toplamda 1800 gün prim gününün bulunması,

*Ya da, başka birinin sürekli olarak bakımına muhtaç derece malül olanlar için sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün prim gününün bulunması

* SGK’ya yazılı olarak müracaat etmesi, şartlarını yerine getirmesi gerekir.

Bu şekilde malul sayılanların emeklilik aylığı; malul sayılmalarına esas olan rapor tarihi talep tarihinden önce ise, talep tarihinden; rapor tarihi talep tarihinden sonra ise, rapor tarihinden itibaren bağlanır.

HANGİ STATÜYE GÖRE EMEKLİ OLUNUR

Malullük hangi statüye tabi olarak en son çalışılmış ise o statüden emekli eder. Başka bir deyişle son olarak SSK’lı olan SSK statüsünden emekli olacaktır.

Başvurular SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılabilmektedir.

 Malul sayılmaya neden olan hastalıklar

Memurlar hakkında maluliyet kararı verilirken göz önünde bulundurulan hastalıklar arasında aşağıda belirtilenler de yer almaktadır.

-Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakli,

-Kanser,

-Kronik böbrek yetmezliği,

-Ağır elektrolit bozuklukları,

-Otizm,

-MS,

-Parkinson,

-Alzheimer,

-Demans,

-Sara,

-Astım,

-KOAH,

-Uyku bozuklukları,

Sindirim sistemi kanamaları,

-Ülseratif kolit,

-Kaşeksi,

-Kronik pankreatit,

-Kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar,

-Yardım olmaksızın yürüyememe,

-Travma sonrası stres ve obsesif-kompulsif bozuklukları,

-Kardiyolojik hastalıklar,

-Şeker hastalığı sonucu kişinin, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması

gibi durumlar, maluliyet bakımından değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Maden Çalışanlarının Emekliliği başlıklı makalemizde Emeklilik Şartları, Maden ve Ne Zaman Emekli Olurum hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 85 SORU
 1. İlhan dedi ki:

  Babam yuzde 57rapor aldı kalp rahatsızlıgı ve seker hastsıydı 1800 pırım gunu var malulen emekli olurmu

 2. Anonim dedi ki:

  1990 işe giriş 3610 iş günü var%48 heyet raporu emekli olabilirmiyiz emekli maasimiz ne kadar olur

  1. admin dedi ki:

   1990 yılının hangi ayı olduğunu söylememişsiniz , 1990 girişli iseniz ve engelli raporu alabilirseniz yaş şartı yok ve hemen emekli olabilirsiniz

 3. TEYFİK dedi ki:

  3 yaşındayken sağ elim yandı. %45 raporum var.11 02 1985 doğumluyum.sigorta başlangıcım 2005.sigorta pirimim 3000 gün ve 2005 ten buyana hala çalışıyorum.Ben nezaman emekli olabilirim.

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   ssk işe giriş tarihinizi gün ay yıl olarak yazarsanız daha net bir hesaplama yapabiliriz

SORU SORUN