21.07.2019 - SSK Emekli

Malulen Emeklilik Şartları


MALÜLEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Malül Sayılmak içim SSK-Bağkur-Emekli Sandığı ( 4A-4B VE 4C) Bütün sigortalılar için herşeyden önce ilk defa sigortalı olunan tarihten önce malüliyet halinin bulunmaması zorunlu bulunmaktadır.

SSK’lılar Açısından

SSK uygulamasında malul sayılmak için meslekte kazan­ma gücünün % 6O’ı veya çalışma gücünün üçte iki oranında (% 66,6) kaybedilmiş olması gerekli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte bu şartlar yerine tek bir şart olarak meslekte kazan­ma gücünün % 60’ının kaybedilmesi yeterli görülmüştür.

Bağ-Kur’lular Açısından

Bağ-Kur uygulamasında malul sayılmak için çalışma gü­cünün üçte iki oranında (% 66,6) kaybedilmiş olması gerekli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte bu şart meslekte ka­zanma gücünün % 60’inin kaybedilmesi olarak yeterli görül­müştür.

Emekli Sandığı Açısından

Emekli Sandığı uygulamasında malul sayılmak için ulun- duğu görevi yapamayacak derecede malul olmak gerekli bu­lunmakta olup bu şart sosyal güvenlik reformu sonrasında da aynen geçerliğini korumaktadır.

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SGK Uygu­lamalarında Malul Sayılma Açısından Karşılaştırma

Malul

sayılma

SSK Meslekte kazanma gücünün % 6O’ı veya çalışma gücünün üçte iki oranında kaybedil­mesi (% 66,6) Çalışma gücü veya meslekte kazanma gücünün %

60 oranında kaybedilmesi

ilk defa sigortalı olduğu tarih­ten

önce maluli­yet halinin bulunmaması

BAĞKUR Çalışma gücünün üçte iki oranında kaybedilmesi (% 66,6)
ES Bulunduğu görevi yapamayacak dere­cede malul olması Değişiklik

yok

 

 

SSK,BAĞKUR  , EMEKLİ SANDIĞI S ve SGK Açısından Malullük Aylı­ğına Hak Kazanma Açsından Karşılaştırılması

Malullük aylığına hak ka­zanma SSK 1800 gün sayısı veya 5 yıl sigortalılık süresi ve her yıl için ortalama 180 gün SGK Açsından En az 10 yıl sigor- talılık süresi ve 1800 gün sayısı SGK

Açsından

Sürekli başka­sının bakımına muhtaç derece­de malul olanlar için sigortalılık süresi aran­maksızın 1800 gün

BAĞKUR 1800 gün sayısı
ES 10 yıl fiili hizmet (3600 gün)

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere;

Malullük aylığına hak kazanma şartları

SSK’lılar Açısından

SSK uygulamasında malullük aylığına hak kazanma şart- ları 1800  gün sayısı veya 5 yıl sigortalılık süresi ve her yıl için ortalama 180 gün prim ödenmiş olması gerekli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte en az 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 pirim gün sayısı gerekmektedir. Bu bağlamda gerekli sigortalılık süresi 5 yıldan 10 yıla yükseltilmiştir. Sürekli baş­kasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 prim ödeme gün sayısı yeterli bulunmaktadır.

Bağ-Kur’lular Açısından

Bağ-Kur uygulamasında malullük aylığına hak kazanmak için sadece 1800 pirim gün sayısı ödenmiş olması yeterli iken sosyal güvenlik reformu ile birlikte ayrıca en az 10 yıl sigortalı­lık süresi şartı getirilmiştir. Sürekli başkasının bakımına muh­taç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aran­maksızın 1800 prim ödeme gün sayısı yeterli bulunmaktadır.

Emekli Sandığı Açısından

Emekli Sandığı uygulamasında malullük aylığına hak ka­zanmak için en az 10 yıl fiili hizmet (3600 gün) gerekli iken sigortalıların lehine prim ödeme gün sayısı 1800 güne düşü­rülmüştür. Sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 prim ödeme gün sayısı yeterli bulunmaktadır. Bu bağlamda sosyal güvenlik reformuyla getirilen düzenleme ile emekli sandığı (4/1-c) sigortalılarının malulen emekliliği kolaylaştı­rılmıştır.

Malülen Emeklilik İçin Form ve Dilekceler

Eğer Henüz Malüliyet Raporunuz Yok İse Ekteki Dilekceyi Doldurmanız Gerekmektedir.MALÜLEN EMEKLİLİK RAPOR SEVK DİLEKCESİ

Malüliyet Raporunuz var ve Emekli Olmak İçin Başvuru yapıyor iseniz  

İşten Ayrılış Bildirgesi– İşverenden talep etmeniz gerekmektedir.(işten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde talepte bulunanlar için)

Tahsis Talep Beyan

 

 

Bir önceki yazımız olan Maden Çalışanlarının Emekliliği başlıklı makalemizde Emeklilik Şartları, Maden ve Ne Zaman Emekli Olurum hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 228 SORU
 1. Sinan dedi ki:

  Slm ben 32 yasindayim birbucuk yildir seker hastasiyim ve insùlin kullaniyorum gòzlerde gòrme ve bòbrek agrisi cekiyorum ama sigorta pirimim az benim malulen emekli olma sansim varmi

  1. oguzhan dedi ki:

   0546 725 93 15 BURDAN ULASABILRSINZ

 2. Hikmet dedi ki:

  2001 yılın da geçirmiş olduğum iç hastaliklari akçiğer ameliyatı geçirdim geçirdiğim amaliyat sürecinde kismi organ kaybi var dır askerlik ten muhaf oldum malülen emekli olma hakkimiz varmidir

 3. Tolga dalkiran dedi ki:

  1991 yili sigorta girisliyim yaklasik 5000 is gunu pirimim var sağlık durumum kotu 140 kiloyum çalışmakta zorlanıyorum nefes alıp vermekte zorlanıyor çok çabuk yoruluyorum 3 ay kadar öncede kalp krizi gecirdim malulen emeklilikte nasıl faydalanır.

  1. Kaps dedi ki:

   Sizin vergi indiriminden emekli olmamak gibi bir şansınız yok. Nefes darlığından %20 kalp krizinden %20 en kötü ihtimalle alırsınız. Kalp krizinden dolayı %10 tansiyon verilir size. Düşeriyle birlikte size %40 civarında bir rapor çıkar. Eğer takıldığınız bir nokta olursa bize ulaşın. 05467259315

SORU SORUN