22.10.2018 - SSK Emekli

Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı


Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

SGK uygulamasında en fazla karıştırılan konulardan biri sürekli işgöremezlik geliri Malülen Emeklilik ve Özürlü Emeklilik İle ilgili konular ve bu kişilerin hangi statüde emekli olacağı ve çalışırken maaşlarının kesilip kesilmeyeceği dir.

İş kazası ve meslek hastalığı Maaşı : Meslekte kazanma gücü yüzde 10’dan fazla ise sürekli işgöremezlik geliri bağlanmakta, uzun vadeli sigorta kollarından olan malullük durumunda ise malullük aylığı bağlanmaktadır. Hesaplaması

Bir sigortalı aynı anda hem sürekli işgöremezlik geliri hem de malullük aylığı alabilmektedir. Sürekli işgöremezlik geliri alabilmek için iş kazası ve meslek hastalığı sonucu %10’ un üzerinde meslekte kazanma gücü kaybı gerekmektedir.

Malullük Emeklilik:  için ise ilk defa sigortalı olduğu tarihten sonra meslekte kazanma gücünü  yüzde 60 ve üzerinde kaybetmiş olmak ve 10 yıl 1800 gün prim ödeme şartları ya da bakıma muhtaç ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün prim ödenmesi gerekmektedir. Şartları

Bir kişiye her iki nedenle aylık ve gelir bağlanması durumunda yüksek olan tamamı, düşük olanın ise yarısı sigortalıya ödenmektedir.

Özürlü Emeklilik :  %40 ve daha fazla özürlülük rapor olanlar işe giriş tarihine göre emekli olurlar, yaş şartı yoktur, sadece  prim günü ve sigortalılık süresi vardır  .  Hesaplaması

 

Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

Bir önceki yazımız olan Torba Yasa yola çıktı başlıklı makalemizde bağkur prim affı, prim affı ve ssk prim affı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 22 SORU
  1. mustafa zabun dedi ki:

    ben malül olmuşum bugün öğrendimbabamın ölüm aylığını bağlatıcam net ne kadar aylık alırım

  2. Engin dedi ki:

    Merhaba yukaridaki ssk engelli emeklilik hesaplama tablosundan hesaplama yaptim 4 yıl once emekli olman gerektigi cikti bu hesaplama Devlet memuru icinde gecerlimi.?

  3. Ibrahim dedi ki:

    Merhaba esim 38 yasinda als hastasi ssk baslangici 2000 y. 3700 gun sayisi var malulen emekli olamiyor . ne yapmamiz gerekiyor tsk.

1 2 3 8
SORU SORUN