Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

SGK uygulamasında en fazla karıştırılan konulardan biri sürekli işgöremezlik geliri Malülen Emeklilik ve Özürlü Emeklilik İle ilgili konular ve bu kişilerin hangi statüde emekli olacağı ve çalışırken maaşlarının kesilip kesilmeyeceği dir.

İş kazası ve meslek hastalığı Maaşı : Meslekte kazanma gücü yüzde 10’dan fazla ise sürekli işgöremezlik geliri bağlanmakta, uzun vadeli sigorta kollarından olan malullük durumunda ise malullük aylığı bağlanmaktadır. Hesaplaması

Bir sigortalı aynı anda hem sürekli işgöremezlik geliri hem de malullük aylığı alabilmektedir. Sürekli işgöremezlik geliri alabilmek için iş kazası ve meslek hastalığı sonucu %10’ un üzerinde meslekte kazanma gücü kaybı gerekmektedir.

Malullük Emeklilik:  için ise ilk defa sigortalı olduğu tarihten sonra meslekte kazanma gücünü  yüzde 60 ve üzerinde kaybetmiş olmak ve 10 yıl 1800 gün prim ödeme şartları ya da bakıma muhtaç ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün prim ödenmesi gerekmektedir. Şartları

Bir kişiye her iki nedenle aylık ve gelir bağlanması durumunda yüksek olan tamamı, düşük olanın ise yarısı sigortalıya ödenmektedir.

Özürlü Emeklilik :  %40 ve daha fazla özürlülük rapor olanlar işe giriş tarihine göre emekli olurlar, yaş şartı yoktur, sadece  prim günü ve sigortalılık süresi vardır  .  Hesaplaması

 

Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

Malülen Emeklilik-Özürlü Emeklilik-İş Görmezlik Maaşı

Bir önceki yazımız olan Torba Yasa yola çıktı başlıklı makalemizde bağkur prim affı, prim affı ve ssk prim affı hakkında bilgiler verilmektedir.


tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI - 13 SORU
 1. mustafa zabun dedi ki:

  ben malül olmuşum bugün öğrendimbabamın ölüm aylığını bağlatıcam net ne kadar aylık alırım

 2. Engin dedi ki:

  Merhaba yukaridaki ssk engelli emeklilik hesaplama tablosundan hesaplama yaptim 4 yıl once emekli olman gerektigi cikti bu hesaplama Devlet memuru icinde gecerlimi.?

 3. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba esim 38 yasinda als hastasi ssk baslangici 2000 y. 3700 gun sayisi var malulen emekli olamiyor . ne yapmamiz gerekiyor tsk.

 4. Ferdi dedi ki:

  Merhaba ben %46 engelli raporluyum nezaman emekli olurum ?

 5. suphi dedi ki:

  % 60 engeliyim 15 04 2005 ssk girişim var şuanda ssk lı çalışıyorum kaç günde emekli olurum

 6. ali dedi ki:

  01.04.1999 işe girişim 25.04 1981 doğum tarihim prim gün sayım 4600 %20 raporum var ne malulen emekli olabilirim

 7. erkan dedi ki:

  Koah raporlu ve şeker raporlu hastayım işyerinden 3 ay rapor almam sonucu cikartildim ve şuan ise giremiyorum 8aydir boştayım emekli olma şansım varmı?

 8. Irfan efe dedi ki:

  Merhaba ben irfan efe %78 engelliyim hemde 1400 gün sgk var birde babam rahmetli sgk emeklisiydi ben makule emekli nasıl olabilirdim tsk.

 9. Hasan dedi ki:

  Merhaba %60 raporum var 20.06.2000 sigorta girişim acaba emekli olsam emekli maaşı cokmu eksik alırım pirimim 4257 gun busene emekli olmak istiyorum sizin oneriniz nedir acaba

 10. Adem aslan dedi ki:

  05 10 1999 girişliyim ve 4100 prim var 100 55 raporum var skk tarafından hastaneye gönderildim emekli olmadım ne zaman emekli olurum maaşımda ne kadar kesinti olur ne yapmam lazım yardımcı olsanız sevinirim tşk

SORU SOR 0888 233 0 233