19.07.2019 - SSK Emekli

Malulen Emeklilik İşlemleri


Malulen Emeklilik İşlemleri

Çalışma hayatına girdikten sonra her hangi bir şekilde sakatlanarak, en az %60 oranında çalışma gücü veya aynı oranda meslekte kazanma gücünü kaybeden kişilere MALULLÜK AYLIĞI bağlanır.

Malullük aylığına hak kazanabilmek için iki şart vardır.

 1. Çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az %60 yitirmiş olmak. ; Memurlar için çalışma gücünün en az % 60 yitirmiş olmak veya görevini yapamayacak hale gelmiş olmak.
 2. 10 Yıllık sigortalılık süresini ve 1800 gün ( 5 Yıl) prim gününü doldurmuş olmak. Eğer kişi başkasının bakımına muhtaç bir şekilde malul kalmışsa bu kez 10 yıllık süre aranmayacak ve 1800 gün prim yeterli olacaktır.

 

Bunlara ek olarak diğer önemli  koşul ise malûliyet gerektirir durumun ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonra oluşmuş olması. En çok anlaşmazlığa düşülen konu ise çalışma gücü kaybı oranı ile ilk defa çalışma başladığı tarihten önce malûliyet gerektirir durumda olmama şartında yaşanıyor. Bir de organ nakli halinde kontrol muayenesiyle çalışma gücü kaybının yüzde 60’ın altına düştüğüne kara verilen sigortalıların malûllük aylıklarının kesilmesi oluyordu.

Engellilerin Emekliliği Yazıyı okuyunuz 

 

Bir önceki yazımız olan SSK Prim Öğrenme başlıklı makalemizde hizmet dökümü, SSk Prim ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 54 SORU
 1. döndü palabıyık dedi ki:

  Malulen emeklilik işlemleri adlı yazınızı okudum. Benim oğlum bu kriterlerin hepsine sahip ve yüzde 80 sürekli engelli. Yalnız emekli olabilmesi için gerekli olan 1800 günü yok. 1200 günü eksik. Çocuğum çalışacak durumda değil ve bu ibare zaten raporunda da yazılı. Çalışamayacak olan biri bu kalan 1200 günü nasıl yatıracak ve nasıl normal emeklilik hakkı olacak. Bi yerden verip bi yerden göz çıkarmaya benzemiş bu yasa. Çalışamayan adam nasıl eksik gününü doldurur. Bu çocuk ben ölünce ortada çöp tenekeleri köşesindemi ölecek. Bir bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim

  1. levent dedi ki:

   slm. döndü palabıyık
   çalışmadanda istege bağlı olarak sgk prim ödenebiliyor sadece basvuru dılekcenızle sgkya muracaat etmenız yeterlıbilgınız olsun.. ancak sgk prım odemesıne baslanıldıgında engelli maaş kesıntısıne ugranılıyor tercıh sizin..

  2. selda dedi ki:

   merhabalar babamı 1800 gün prim ve %24 ortopedi,%20 kalp,%20 nefroloji ,%3 göz,%10 fizik tedavi rapor verdi heyete girdik puanlarımız doğru olduğu için kesilşmedi sosyal güvenliğe ve oradanda malatya sosyal güvenlikde incelenmesi için yollayacaklarmış babam ne zaman emekli olur.ne kadar sürsr bu süreç ve malatya bu puanı kesermi gerçekten çalışamıyor hasta.birde bağkuru yapılandırdık ödüyoruz hastane masrafları bizdenmi ister.son olarak babamı inşaat firmasında ssk lı gösterdik bin sekizyüz gün olsun diye ssk sını hangi süreçte durdurmalıyım.sonuç belli oluncamı yoksa hemen sonlandırmalımıyım

 2. seyfi dedi ki:

  selam ben seyfi istanbuldan 1.11.93 sigorta ilk işe başlangıcım 1650 günlük pirimim var 10040 engelim var ben ne zaman emekli olabilirim 1800 günmü 3600 cevplarsanız sevinirim ..

 3. metin taş dedi ki:

  1997 sigorta başlangıcım yüzde 40,5 raporum var 3550 prim günüm var raporum ordu devlet hastanesinden aldım ankara dan onaylatmam gerekiyormu ve ne zaman emekli olabiliyorum

SORU SORUN