27.05.2019 - SSK Emekli

Malulen Emekli Olan Kişi Düşük Emekli Maaşı Almaz


Malulen Emekli Olan Kişi Düşük Emekli Maaşı Almaz 

Sanılanın aksine malulen emekli olan kişilerin emekli maaşları düşük olmaz. Bilindiği üzere malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim şartı aranmaktadır. Kişi başkasının yardımına muhtaç düzeyde malul ise 5 yıl 1800 günde malulen emekli edilir. Emeklilik süresinin bu kadar kısa olması ve ödenen prim gün sayılarının az olması nedeniyle malulen olacak kişiler az emekli maaşı endişesi taşıyor ama durum öyle değil.

Gerek malulen emeklilik gerekse engelli emekliliğinde ABO (aylık bağlama oranı) hesaplanırken hesaplama yatırılan prim gün sayısından değil daha yüksekten hesaplanır. Örneğin 1 ekim 2008 tarihinden sonra malulen emeklilik için müracaat eden kişinin aylık bağlama oranı hesaplanırken hesaplama 1800 günden değil 7200 günden yapılarak düşük maaş alması engellenmiş olur.

Daha anlaşılır olması açısından açısından; malulen emeklilik için başvuran kişinin yatırdığı prim gün sayısı ister 1800 gün olsun ister 2800 gün olsun hesaplama 7200 günden yapılır.

Malulen Emekli Olan Kişi Kamuda Çalışırsa Maaşı Kesilmez

Bilindiği üzere malulen emekli olan kişilerin yeniden çalışmaları durumunda emekli aylıkları kesilmektedir. Bunun bir istisnası var. Kişi SSK dan malulen emekli olmuş ve daha sonra 657 ye tabi memur olarak kamuda çalışmaya başlarsa emekli maaşı kesilmez. Hem memur maaşı alır hemde emekli maaşını almaya devam eder. Bu konu özellikle eski adıyla ÖMSS yeni Adıyla EKPSS (engelli kamu personeli seçme sınavı) sınavına girmeyi düşünen malulen emekli olmuş engelliler tarafından çok sorulan bir soru. Buradan bunun duyurusunu yaparak daha önce malulen emekli olmuş kişilerin maaşlarının kesilme endişesi olmadan EPSS sınavına görebileceklerini söyleyelim.

5510 Sayılı Kanunda Malulen Emeklilik Maddesi

Malulen emeklilik düzenlemesi 5510 sayılı kanunun 25. Maddesinde düzenlenmiştir. 25. Maddede malulen emeklilikle ilgili şu hükümler vardır;

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60’ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Maden Çalışanlarının Emekliliği başlıklı makalemizde Emeklilik Şartları, Maden ve Ne Zaman Emekli Olurum hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 109 SORU
 1. Dursun gökçe dedi ki:

  2010.yılında açık baypas oldum 2014.yılında anjiyo oldum devlet hastanesinden aldoğım heyet raporunda hiper tansiyon aurt damarında genişleme ritim bozukluğu teşisi konmasına ramen 2400 sigortalı günüm var bir sonuç çıkmadı dosyamon nerede olduğunu bilmiyorlar bu konuda bana yardomcı olurmusunuz dosya no 11775098. Tel 0534.737.44.68.dursun gökçe

  1. isa slmlar ben kronik bobrek yetmezligi olan hastayım raporum var malül emekli olabilirmiyim olursan nedir şarları dedi ki:

   Dursun nereye muracat ettini yazasan yardımcı oluruz

 2. seyhan dedi ki:

  Merhaba binin bir böbreğimi eşime verdim birde kalbimde 3m delik var maluk en emeli olabilirmiyim

 3. Mehmet dedi ki:

  Ben 2 derece engelli ve yeni emekli oldum 3900 gün 2 ay oldu maş alırım allah şükür masim 1712 tl

  1. Hasan dedi ki:

   %51 raporum var dogum 15.12.1981 sigorta girişi 21.01.2000 sigorta prim 4.841 gun var halen çalısıyorum emeklilik maaş ne kadar alırım

  2. Özcan dedi ki:

   Merhaba Mehmetbey benim raporum 51 amamaşım düşük sgs günümise5829günile oldum maşımniyedüşük acaba

  3. isa slmlar ben kronik bobrek yetmezligi olan hastayım raporum var malül emekli olabilirmiyim olursan nedir şarları dedi ki:

   Mehmet bey bende 2kinci dereceyim %68raporum ben nekadar maaş alırım

  4. murat dedi ki:

   1712 tl emekli maaşı verilmez

SORU SORUN