24.01.2019 - SSK Emekli

Maaşların Bankadan Yatırılma Zorunluluğu


 Maaşların Bankadan Yatırılma Zorunluluğu:   sıkça şikayet konusu olan maaşların bankadan yatırılması husunda  bazı açıklamalarda bulunacağım bu kanunun kapsamını ve maaşların bankadan yatırılmamaması durumunda cezai yaptırımı varmı yokmu bazı bilgiler vermeye çalışacağım. 

KİMLERİN MAAŞLARI BANKADAN YATIRILMASI ZORUNLU 

Evet öncelikle şunu belirtmekte fayda var her işçininin ücreti bankadan yatmak zorunda değil kanun koyucu burada bazı istisnalar getirmiş durumda ve bunun istisnası olarak 10 kişi ve altında çalışılan iş yerlerinde maaşların bankadan yatırılma mecburiyeti yok.

 

Peki  10 Kişi hesabı nasıl yapılıyor diyelim ki aynı işverene ait 10 tane atölye var ve hepsinde 5’er kişi çalışıyor bu durumda hiç kimsenin maaşı bankadan yatmıyacakmı. Hayır kanun koyucu yine burada iş veren üzerinden giderek Türkiye genellinde bütün işyerlerinde çalıştırmış olduğu personelin sayısının toplamını yani biraz önceki örnekten gidersek 50 kişininin aynı işverene ait olduğunu ve dolayısıyla bütün personelin maaşını bankadan yatırılması gerektiğini kanunlaştırmıştır.

 

10 KİŞİ VE ÜZERİNDE ÇALIŞILAN İŞ YERLERİNDE PERSONELİN HAKETMİŞ OLDUĞU BÜTÜN ÜCRETLER BANKADAN YATIRILMASI MECBURİ Mİ?

Evet sevgili okuyucular burada bir tartışma söz konusudur çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 18.11.2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde ; “İşyeri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ve üçüncü kişilerin, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 10 olması halinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanuni kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.” Dikkatinizi çektiyse ay içinde yapacakları her türlü ödemeler denilmekte burada bazı düşünür arkadaşlarımız kıdem ve ihbar tazminatını ay içerisinde kazanılmış bir hak olarak düşünmemekte ve dolayısıyla bu ödemelerin bankadan geçirilmesi zorunluluğu bulunmamakta olduğunu iddea etmektedirler . Ancak Yine TTK’nuna göre ise herhangi bir ödeme gün içerisinde 7.000,00.-TL  ve üzerinde ise o ödemenin’de bankadan geçirilme mecburiyeti var yani kısacası 7.000,00.-TL üstü kıdem veya ihbar ödemesi hakeden bir kişi SGK Veya TTK’ya göre bankadan geçirilme mecburiyeti var.

 

ÖDEMELERİNİ BANKADAN KISMEN VEYA TAMAMEN ÖDENMEMESİ HALİNDE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZASI

 

2016 Yılında ücretleri banka aracılığıyla yapmayan işverene

 

-Her bir gazeteci için 5953 sayılı kanunun 27. Maddesinin 1. Fıkrasının A bendi uyarınca 2.037 TL idari para cezasına çarptırılacaktır.

-Gemi adamı için ise Deniz iş kanununun 51. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca 1.629 TL idari para cezası verilmektedir.

-İşçiye yönetmelik kapsamında yapılan ödemeleri bankalar ile yapmayan işverene 4857 sayılı iş kanununun 102. Maddesinin 1. Fıkrasının A bendi ile her işçi için 125 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN