20.08.2019 - SSK Emekli

Kontrol Muayenesi


Kontrol Muayenesi: Malul olduğuna karar verilen ve aylık bağlanan sigortalının durumu ileriki tarihlerde değişebilir. Kurum bu ihtimale karşı zaman içinde malullük durumunun tespiti için kontrol muayenesi isteyebilir. Kanunda aynı hak sigortalıya da tanınmıştır. Zira sigortalı malullük durumunun arttığını ve başka birinin bakımına muhtaç duruma girdiğini ileri sürebilir. Kanunun 94. maddesinde kontrol muayenesinin usul ve esasları düzenlenmiştir. Buna göre;

Malûllük, vazife malûllüğü aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış sigortalılar, malûllük durumlarında artma veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğunu ileri sürerek aylık ve gelirlerinde değişiklik yapılmasını isteyebilecekleri gibi;

Kurum da harp malûllüğü, vazife malûllüğü, malûllük aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış sigortalılar ile aylık veya gelir bağlanan ve çalışma gücünün en az % 60’ını yitiren malûl çocukların kontrol muayenesine tâbi tutulmasını talep edebilir.

Kuramca yaptırılan kontrol muayenesinde veya sigortalının isteği üzerine ya da işe alıştırma sonunda yapılan muayenesinde yeniden tespit edilecek malûllük durumuna göre, malûllük aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri, yeni malûllük durumuna esas tutulan raporun tarihini takip eden ödeme dönemi başından başlanarak artırılır, azaltılır veya kesilir.

Çalışma gücünün en az % 60’ını yitiren malûl çocuklara bağlanmış bulunan gelir ve aylıklar, kontrol muayenesi sonunda tespit edilecek malûllük durumuna göre, rapor tarihinden sonraki ödeme dönemi başından itibaren kesilir.

Kurumun yazılı bildiriminde belirtilen tarihten sonraki ödeme dönemi başına kadar kabul edilebilir bir özrü olmadığı halde kontrol muayenesini yaptırmayan sigortalının malûllük aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri ile çalışma gücünün en az % 60’ını yitiren malûl çocukların kendilerine bağlanmış olan gelir veya aylığı, kontrol muayenesi için belirtilen tarihten sonraki ödeme dönemi başından itibaren kesilir.

Ancak, kontrol muayenesini Kurumun yazılı bildiriminde belirtilen tarihten başlayarak üç ay içinde yaptıran ve malûllük veya sürekli iş göremezlik halinin devam ettiği tespit edilen sigortalının veya aylık ya da gelir bağlanmış olan malûl çocuğun kesilen aylık veya geliri, kesildiği tarihten başlanarak yeniden bağlanır.

Kontrol muayenesini Kurumun yazılı bildiriminde belirtilen tarihten üç ay geçtikten sonra yaptıran ve malûllük veya sürekli iş göremezlik halinin devam ettiği tespit edilen sigortalının malûllük aylığı veya yeni sürekli iş göremezlik derecesine göre hesaplanacak geliri, gelir veya aylık bağlanan çalışamayacak durumda malûl çocukların ise almakta oldukları gelir veya aylık, rapor tarihinden sonraki ay başından başlanarak yeniden bağlanır.

Bir önceki yazımız olan Hizmet Dökümünde Gözükmeyen Primler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 6 SORU
  1. Ramazan dedi ki:

    Slm ben tavuk karası ve sarı nokta hastasıyım üç yıl sonra kontrol muayene vardı muane oldum ilk raporun yüzde 62 idi tedavisinin olmadığını söylüyor doktorlar sizce muaneye sonucu nasıl sonuçlanır tekrar muane tekrarı isterlermi saygılar

  2. Dursun Akkaya dedi ki:

    merhabalar kardeşim piskolojik rahatsız mani bibolor bozukuk hastası aynı zamanda şeker hastası malülen emekli olmak için dilekçe verdi,ret cevabı geldi.Ancak itiraz ettik,onaylandı.şimdi bağkura 20000tl borcu var,devlet ziraat bankası ile anlaştı diye haber çıktı bankaya gittik malülen emekliye veremiyeceğiz diyor maddi durumumuzda iyi olmadığından bağkur borcunu ödüyemiyor.kontrol muayenesi süresi zaman şu yine psikojik hasta ne yapmalıyım.acil cevap verirseniz sevinirim.

  3. Dursun Akkaya dedi ki:

    cevap bekliyorum

SORU SORUN