25.05.2018 - SSK Emekli

Kıdem Tazminatı Ne Zaman Verilir


Kıdem Tazminatı Ne Zaman Verilir: Kıdem tazmnatı işcinin kanundan doğan ve parayla ölçülebilir bir menfaati olduğundan , iş sözleşmesi sona erer ermez hemen ödenmelidir.

Süreli Fesihte:  Sözleşme bildirim sonunda son bulacağından tazminatın bu tarihte ödenmesi gerekir.

Derhal Fesihte:  Fesih bildirim tarihinde

Evlenme Dolayısıyla : Fesih bildirimi yapıldığı tarihte

Emeklilik Dolayısıyla: Sosyal güvenlik kurumundan Kıdem tazminatı yazısı alınmasıyla

Askerlik dolayısıyla:   Askerlik belgesinin işyerine verilmesiyle

Ölüme Bağlı Son bulması halinde ise durumu öğrenen işveren derhal ödeme yapmallıdır.

 

Kıdem Tazminatı Taksitle Ödenebilir mi:  İşci ve İşverenenin uzlaşması ile kıdem tazminatının vadelere bölünerek taksitler halinde ödenmesi mümkündür.

Kıdem Tazmnatının Takstle ödenmesi halinde Faiz Ödenir Mi: Kıdem tazminatını taksitle ödenmesini Kabul eden işci , geçkme faiz hakkını saklı tutmuş ise ,ilk ödemeden sonraki taksitlere mevduata uygulanan en yüksek faizin uygulanmasını talep edebilir.   Ancak kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini Kabul eden işci , gecikme faiz hakkını saklı tutmamış ise , sonradan bunu işverenden isteyemez. Geçikme faiz hakkını saklı tutmayan işcinin faiz talebinden vazgeçtiği Kabul edilir.

Kıdem Tazminatı Çek veya Senetle Ödenebilir mi:  İşci ve işverenin uzlaşması halinde kıdem tazminatının çek veya senetle ödenmesi mümkündür.

Kıdem Tazminatının Zamanında Ödenmemesi Halinde Faiz Uygulamasına Gidilebilir mi:   Kıdem tazminatlarının  işverence zamanında ödenmemesi halinde açılacak davanın sonunda hakim, gecikme sürei için ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesini hükmeder.

Kıdem Tazminatında Zaman Aşımı: Kıdem tazminatının zaman aşım süresi 10 yıllık zaman aşım süresine tabidir.  Zaman aşınımın işlemeye başladığı süre iş sözleşmesinin sona erdiği tarihtir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

3600 Güne Göre Kıdem Tazminatı

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. Zehra dedi ki:

    Merhaba.edin belediyede çalışıyor.yıl sonunda girdi çıktı yapıyor şirket.tazminat hakkı varmi…

  2. ahmet ozan dedi ki:

    merhaba sydv vakfında %50 kalp ve diyabet rahatsızlığından raporlu engelli çalışanım yaptığım iş sağlığımı bozmakta bende ekpss yi kazandım ve 657 li olarak yerleştim göreve başlamak istiyorum hem kıdem tazminatımı almak hemde sağlığım için iş kanunu 24.madde 1.fıkra a bendine göre derhal fesih hakkımı kullanabilirmiyim.

SORU SORUN