24.01.2019 - SSK Emekli

Kıdem Tazminatı Ne Zaman Verilir?


Kıdem Tazminatı Ne Zaman Verilir? Kıdem tazminatı işçinin kanundan doğan ve parayla ölçülebilir bir menfaati olduğundan, iş sözleşmesi sona erer ermez hemen ödenmelidir.

Zira İş Kanunu iş sözleşmesinin sona ermesinde kanundan doğan para ile ölçülen menfaatlerin ödenmesini zorunlu kılmaktadır (İK mad.32/6). Kıdem tazminatı iş sözleşmesinin son bulmasıyla ödeneceğinden, ödeme zamanı iş sözleşmesinin sona erme biçimine göre farklılaşmaktadır.

Süreli fesihte zleşme bildirim sonunda son bulacağından tazminatın bu tarihte ödenmesi gerekir. Buna karşın peşin ödemeyle yapılan süreli fesihte tazminatın peşin ödeme bildirimi tarihinde verilmesi gerekir.

Aynı şekilde derhal fesihlerde kıdem tazminatı, fesih bildirimi tarihinde, evlerime”dolayısıyla fesihlerde ise övtenrn^âolayıslylaTesihETdiriminin yapıldığı tarihte ödenmelidir. Emekliliğe ve askerliğe dayalı  fesihte işçinin Sosyal Güvenlik Kurumu ya da askerlik belgesine dayalı bildirim ve fesih tarihinde işverenin kıdem tazminatı ödeme borcu doğar.

Ölüme bağlı son bulma halinde ise durumu öğrenen işveren derhal ödeme yapmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Süresince Yasal haklar başlıklı makalemizde işe iade davası, İşsizlik Maaşı İiçin Nereye Başvurulur ve İşsizlik Maaşı ne kadardır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. ar dedi ki:

    ağustos 1989 dadogdum 1260 gun sıgortada calıstım 1989 sıgorta gırıs tarhım ç14 yıl 1996 aralık ayında ogretmnlıge gırdı yaptım çemeklı sandığı 14 yıl calısdım 1 yıl bagkur odemesı yaptım. bayan olark kac yasında sigortadan emeklı olrum tesekkrler

SORU SORUN