24.01.2019 - SSK Emekli

 Kesilen Aylığın Tekrar Bağlanmasına İlişkin Örnek Dilekçe


 Kesilen Aylığın Tekrar Bağlanmasına İlişkin Örnek Dilekçe

Ölüm aylığına hak kazanmada çocuklar için aranan ortak koşul 5510 sa­yılı Kanuna yada yabancı bir ülke mevzuatına göre sigortalı olarak çalışma­ma veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ve aylık bağlanmamış olmasıdır

Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için 18 yaşından küçük ol­ması, orta öğrenim görüyor ise 20, yüksek öğrenim görüyor ise 25 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Yaş şartını sağlayan erkek çocuklar evlenmiş olsa bile ölüm aylığına hak kazanır. Kız yada erkek ayrımı yapıl­maksızın çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirmiş malul çocuklara yaş, öğrencilik niteliği ve bekâr olma şartları aranmadan aylık bağlanır.

SGK, ölüm aylığı alan çocukların 18 yaşını tamamlamaları durumunda kontrol amaçlı olarak aylığını durdurmakta, kız çocuklardan bekar olduğuna, erkek çocuklardan ise öğrenci olduklarına ilişkin belge vermesini beklemek­te, yazılı belge sunan çocukların aylığını tekrar başlatmaktadır.

 

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı (Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ Ankara)

Kurumunuzdan ………………………….. tahsis numarası ile aylık almakta­yım    tarihinde 18 yaşını doldurduğum için aylığım durdurulmuştur. Oysa ben herhangi bir işyerinde çalışmamaktayım ve bekarım/öğrenciyim. Aylığımın tek­rar başlatılmasını arz ederim.

Sigortalının Adı-Soyadı ve İmzası

ADRES:

EKLER:

Tahsis Talep ve beyan Taahhüt Belgesi Erkek Çocuklar İçin Öğrenci Belgesi Kız Çocukları İçin Nüfus Kayıt Örneği

 

Bir önceki yazımız olan Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Bağlanması başlıklı makalemizde anne ölen oğlundan maaş alabilirmi, oğlu ölen anneye maaş bağlanması ve ölen evlattan maaş hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 12 SORU
  1. şahin dedi ki:

    ben yetim aylığı başvurusunda bulundum 15 gün oluyor ne kadar sürede bağlanır

  2. gonca dedi ki:

    yetim aylıgıma 16 ekim 2017 de muracat etim nezaman baglanabilirim.

  3. lütfi Eriş dedi ki:

    01 nisan 2017 tarihimde vefat etmiş emekli sandığı emeklisi bir babanın bekar kızı yetim maaşı almaktadır. Kız evlendiğinde yetim maaşı kesilecektir. Ancak olaki boşandı. tekrar yetim aylığı bağlanabilir mi? Teşekkür ederim.

SORU SORUN