19.02.2019 - SSK Emekli

İş Kazası Sonucu Malülen emeklilik ve Sürekli İşgörmezlik Geliri


İş Kazası Sonucu Malülen emeklilik ve Sürekli İşgörmezlik Geliri

Sürekli İş Görmezlik Geliri Şartları

 

Sürekli iş göremezlik geliri, sigortalının mesleğinde kazanma gücünün kaybı oranına göre hesaplanır. Sürekli tam iş göremezlikte sigortalıya, 17 nci maddeye göre hesaplanan aylık kazancının % 70’i oranında gelir bağlanır. Sürekli kısmî iş göremezlikte sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranındaki tutarı kendisine ödenir. Sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise gelir bağlama oranı % 100 olarak uygulanır.

 

Örnek Vermek Gerekir se   Kişi  Son İşyerinden 2.000 TL  Bürüt aylık almaktadır.   Bu ücretin %70   yani  2000%70  = 1.400  TL  gelir aylığı Rapor derecesine göre alır  Yani  eğer %60  raporu var ise  1400%60 =840  TL  Sürekli İşgörmezlik aylığı alır.  Eğer kişi başka birinin bakımına muhtaç ise  1.400 tl nin tamamını alır.

 

İş Kazasında Malulen Emeklilik Şartları

 

İş kazası sonucu (görevi başındayken) sakatlanan kişi malulen emeklilik koşullarını yerine getiriyorsa, bu kişi hem malulen emeklilik maaşı hem de  SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ (maaşı) alır. Bu iki maaş aynı anda alınır. İki maaş arasında şöyle bir detay var fazla olanın tamamını, az olanın ise yarısı alınır. Örnek vermek gerekirse iş kazası geçiren kişiye bağlanan malulen emeklilik maaşı 1.000 TL, iş göremezlik geliri (maaşı) 800 TL ise 1.000 TL nin tamamını, 800 TL nin yarısını yani 400 TL sürekli iş göremezlik maaşı alır.

İlgili SGK Mevzuat

Bir önceki yazımız olan Torba Yasa yola çıktı başlıklı makalemizde bağkur prim affı, prim affı ve ssk prim affı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 54 SORU
 1. Esra dedi ki:

  Benim iş yerimden 6 aylık sigorta girişim var ama yağında sorun yüzünden 4 yıldır iş gormezlik raporu almak zorunda kalıyorum ve %89 engelliyim sağ ayağım daki tümör nedeniyle ayak kemiğinin total gemi bölümü alındı yerine kemik protezibtakildi ve şu anda ayağımda sürekli derin yaralar açılıyor malulen emekli olabilirmiyim

  1. bolkar_sgk dedi ki:

   sgk içindeki sağlık kurulundan %60 oran alırsanız ve artı 1800 gün priminiz varsa malullük aylığı bağlanır

 2. Faruk kartal dedi ki:

  06/01/2015 de iş kazası geçirdim bilek altı elim koptu 3 parmagim çalışmıyor 100/17 rapor verdiler halen cevap yok ne kadar maaş alırım cevaplar mısınız Rica ederim

 3. Faruk kartal dedi ki:

  Tesekkur ederim

SORU SORUN